Isidora Bjelica, književnica, kolumnista i veliki borac
BEOGRAD: Književnica Isidora Bjelica preminula je juče u Beogradu u 52. godini nakon duge i teške borbe s bolešću.
Bjelica je rođena u Sarajevu, diplomirala je i magistrirala dramaturgiju na FDU, a njen magistarski rad objavljen je pod nazivom “Tehnotriler kao savremeni oblik tragedije”.
Jedno vreme radila je kao asistent na predmetu Scenario, a kao kolumnista i filmski kritičar pisala je za gotovo sve veće novine sa srpskog i jugoslovenskog prostora, a godinama je objavljivala feljtone, putopise i reportaže na različite teme.
Bjelica je objavila preko šezdeset knjiga, pedeset pod svojim imenom, a petnaest pod pseudonimom.
U njenoj biografiji u Izdavačkoj kući Laganu napisano je da su skoro sve njene knjige bestseleri koji su doživeli i po deset, petnaest izdanja, a najpopularnije su svakako “Spas”, “Spas 2”, “Sama”, “Voleti i umreti na Karibima”, “Ljubav u Tunisu”, “Moj deda Luj Viton”, “Tajni život slavnih Srpkinja”, “Princeze di Montenegro”, “Dama iz Monaka”, “Srpkinja” - sve su prodate na desetine hiljada primeraka.
Svoju prvu knjigu “Prvi probuđeni” objavila je u ediciji „Pegaz“ još sa 18 godina i dugo vremena je bila najmlađi član UKS.
Kao pozorišni pisac i reditelj najveći uspeh doživela je s dramom “Sarajka u Beogradu”, koja je deset godina punila hale.
Veoma uspešni komadi bili su i “Ozloglašena”, “Psovači”, “Tako je govorio Broz”…
Za dramu “Skadarlijka” dobija i prestižnu nagradu za najbolji tekst i režiju na internacionalnom festivalu u Sarajevu.
Kao TV autor radila je nekoliko projekata, od toga “Klot-Frket” na BK televiziji i BN televiziji, i “Isidorin ljubavni vodič” na televiziji Metropolis.
Kao scenarista i reditelj potpisuje 2000. godine prvi srpski nezavisni film “Dorćol-Menhetn”.
Kao modni dizajner šešira imala je preko deset revija, za koje je dobila niz internacionalnih priznanja.
Autor je nagrađivanih radio-drama, od kojih je najveći uspeh doživela drama o Isidori Sekulić.
Tvorac je niza performansa i umetničkog projekta Politart, koji je doživeo veliku internacionalnu promociju, a posebno je zapažena njena izložba s Nebojšom Pajkićem u Muzeju savremene umetnosti „Egzibicija nacionalnog pomirenja“.
Isidora je dobitnik i dva Beogradska pobednika za književnost, dva Zlatna bestselera, Samsungove nagrade za kulturu, nagrada Gala pisac TV Politike 2002, Najvoljenije žene 21. veka, Karić nagrade za publicistiku i nagrade „Dragiša Kašiković“ za publicistiku, nagrade za književnost studenata Sorbone i mnogih drugih priznanja za brojne humanitarne angažmane.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je sinoć da je sa velikim žaljenjem primio vest o smrti književnice Isidore Bjelice i izrazio najdublje saučešće njenoj porodici i poštovaocima.
S velikim žaljenjem sam primio vest o smrti naše istaknute književnice Isidore Bjelice. Njen neobični životni put, kao i trag koji je ostavila na umetničkoj sceni Srbije, ostaće zabeležen u brojnim knjigama i dramskim ostvarenjima. Isidora će ostati upamćena po svojim originalnim nastupima u javnosti, kao i po britkom pisanom izrazu i jedinstvenom stilu, naveo je Vučić, a prenosi "Kurir".
Za roman “Spas” dodeljena joj je nagrada „Zlatni Hit liber“ 2014. godine.
Njena dela prevođena su na engleski, ruski, francuski, slovenački, makedonski i španski jezik.
Kao glavni urednik potpisala je nekoliko projekata: “Isidorine ženske strane”, “Hepi-end”, “Trag istine”.
Bila je glavni urednik diplomatskog magazina “Vip Trip Diplomatik”…
Bjelica je bila članica udruženja “Klub prvih žena”.
Govorila je pet jezika, kako je često isticala, bila je “globtroterka” koja je dva puta obišla celu zemaljsku kuglu i pasionirani tviteraš.
Od otkrivanja da boluje od opake bolesti bila je posvećena alternativnim načinima lečenja i saznanjima iz te oblasti.