Dunji Crnjanski „Iskra kulture”
NOVI SAD: Novosadska pijanistkinja Dunja Crnjanski ovogodišnji je laureat Iskre kulture, nagrade koju Kulturni centar Vojvodine „Miloš Crnjanski“ dodeljuje za savremeno stvaralaštvo mladom autoru do 35 godina.
U obrazloženju se navodi da je ova mlada umetnica aktivna u više umetničkih oblasti: u savremenoj klasičnoj ali i eksperimentalnoj muzici, savremeniom plesu i performansu.
„Broj njenih muzičkih nastupa na scenama Novog Sada ali i regiona, uključujući nekoliko evropskih i svetskih gradova, do danas je već trocifren. Suosnivačica je i izvođačica u ansamblu ’Restrikcije’, koji neguje slobodno improvizovanu, eksperimentalnu, nojz i savremenu muziku, te posebno izvođenje grafičkih partitura jedinstvenih svetskih i domaćih kompozitora. Nadalje, suosnivačica je i akterka umetničkog kolektiva „Petar Drapšin“ koji okuplja stvaraoce iz različitih umetničkih sfera interesovanja i koji nastoji da kritički osvetli uobičajene mehanizme stvaralaštva. Takođe, Dunja Crnjanski aktivno deluje u okviru platforme za savremenu umetnost i kulturu „Praktikabl“, koja promoviše savremenu umetnost i kulturu, interdisciplinarnu saradnju i umrežavanje. Pored svega, Dunja Crnjanski bavi se pedagoškim i inkluzivnim radom. Šest godina bila je nastavnica klavira u Muzičkoj školi „Isidor Bajić“ a od 2011. članica je organizacije „Per.Art“ koja deluje kroz savremeni ples, gde u okviru programa Umetnost i inkluzija koji okuplja umetnike sa i bez invaliditeta učestvuje u različitim projektima, radionicama i predstavama na međunarodnoj i domaćoj sceni.”
Kulturni centar Vojvodine tradicionalno dodeljuje i tri Medalje kulture: za multikulturalnost i interkulturalnost, za očuvanje kulturnog nasleđa i za životno delo tj. za ukupno stvaralaštvo.
Dobitnica Medalje kulture za multikulturalnost i interkulturalnost je dr Agota Vitkai Kučera, redovna profesorka Akademije umetnosti Univerziteta u Novom Sadu, čiji pedagoški, naučno-istraživački i umetnički angažman uvek je u znaku afirmacije i podsticanja multikulturalnosti i interkulturalne komunikacije. Između ostalog, članica je Vojvođanskog mađarskog visokoobrazovnog kolegijuma, Predsedništva novosadskog mađarskog kulturno-umetničko obrazovnog centra, Brod teatra, Mađarske Akademije nauka, Centra za pozorišna istraživanja Novog Sada, Evropske Horske Asocijacije, Međunarodnog plesnog odbora pri Unesku...
Jovan Dunđin je najstariji živi srpski pesnik - rođen je 1926. u Futogu – ovodišnji je laureat Medalje kulture za životno delo. Do sada je objavio oko 30 pesničkih knjiga i dva izbora.
Sve njegove knjige mogle bi se čitati kao ciklusi, gotovo kao koncentrični krugovi, koji se otvaraju sa filozofskim ili ontološkim značenjima, odnosno poetički uviru i izviru jedan iz drugoga. Svaka njegova knjiga je svojevrsno pesničko poniranje u sebe, odnosno izviranje iz sebe. Jovan Dunđin je pesnik koji zavređuje respekt, a svojim dugogodišnjim pesničkim trajanjem i visokim dometima njegove poezije zavređuje i adekvatno vrednovanje, navedeno je u obrazloženju.
Konzervator-restaurator u Galeriji Matice srpske dr Daniela Korolija Crkvenjakov ovogodišnji je laureat Medalje kulture za očuvanje kulturnog nasleđa. U svom radu uspešno sjedinjuje sve aspekte očuvanja kulturnog nasleđa – istraživanja uz primenu prirodnih nauka, valorizaciju, konzervaciju, popularizaciju i prezentaciju. Paralelno sa radom na zaštiti našeg kulturnog nasleđa, posvećeno je razvijala međunarodnu saradnju, kroz koju je napravljena mreža partnera, a sve u cilju promocije nasleđa i podizanja kompetentnosti i vidljivosti naših institucija, pre svega Galerije Matice srpske, gde obavlja i poslove pomoćnika upravnika. Posebno veliki iskorak u pravcu širenja znanja o čuvanju kulturnog nasleđa na mlađe generacije konzervatora učinila je pokretanjem i vođenjem master studija konzervacije i restauracije na Akademiji umetnosti u Novom Sadu. U protekloj godini dr Daniela Korolija Crkvenjakov je ostvarila izuzetne rezultate, među kojima se posebno ističe završetak dugogodišnjeg projekta konzervacije i restauracije ikonostasa Arse Teodorovića iz nekadašnje srpske Saborne crkve u Budimu. Povodom završetka rada na 75 ikona ovog najvišeg srpskog ikonostasa iz 19. veka, upriličena je izložba u Galeriji Matice srpske u Novom Sadu i u Istorijskom muzeju u Budimpešti, da bi ikone našle svoje trajno odredište na stalnoj postavci novotvorenog muzeja Eparhije budimske u Sentandreji.
Laureatima će nagrade biti uručene u četvrtak, 12. decembra, u 18 časova u Holu Pokrajinske vlade na svečanosti koju organizuje Kulturni centar Vojvodine „Miloš Crnjanski“.
M. S.