U ZRENJANINU OTVORENA IZLOŽBA POSVEĆENA MIODRAGU TABAČKOM Život i delo kroz 54 panoa
Rođeni Kikinđanin, scenograf svetskog glasa, uz sve to i kostimograf, univerzitetski profesor, arhitetka, esteta i akademik Miodrag Tabački (1947), jedini je živi počasni doktor Fakulteta dramskih umetnosti.
Jedini je i srpski umetnik koji ima samostalnu odrednicu u Svetskoj enciklopediji umetnosti i isto tako jedini je scenograf koji je član Srpske akademije nauka i umetnosti. U karijeri je uradio preko 300 scenografija, kako za dramske, tako i za lutkarske, baletske i operske predstave, kod nas i u svetu. Tome valja dodati i cifru od preko stotinu kostimografija za sve medije. Radio je u novosadskom Pozorištu mladih, Televiziji Novi Sad, potom na Fakultetu dramskih umet- nosti u Beogradu, a gostujući je profesor i na brojnim inostranim univerzitetima. O njemu je svojevremeno napisana vrlo iscrpna monografija iz pera Gordane Popović Vasić i Irine Subotić, a i on sam je 2012. napisao “Automonografiju”.
Od 6. februara Salon Narodnog muzeja u Zrenjaninu domaćin je velike izložbe „Miodrag Tabački – Život i delo“, na kojoj će biti predstavljeni odabrani radovi doajena naše scenografije i kostimografije. Ovaj retrospektivni vernisaž predstaviio je kroz 54 panoa život, školovanje, scenografije i kostime, profesorski univerzitetski rad, kao i nagrade i priznanja akademika Tabačkog. Pored toga, postavka prati i originalne pripremne radove za pozorišne predstave (scenografije i kostimi), ali predstavlja i klasična likovna dela, koja su nastajala tokom autorovih gimnazijskih dana i tokom studija.
- Može i scenografija biti samostalno likovno delo ukoliko ima nekih vizuelnih kvaliteta za koje se ne mora znati da li su inspirisani nekom predstavom i dramskim tekstom ili su sami po sebi tu prisutni. Isto tako i dokumenti, odnosno fotografije scenskih prostorta i scenskih kostima mogu biti samostalno umetničko delo koje je rezultat rada scenografa, odnosno kostimografa. Tek, ja uvek krećem od dramskog teksta, ili od muzike, ukoliko se radi o muzičkoj predstavi i, naravno, libreta koji je vezan za tu predstavu – pojasnio je Tabački. – U dogovoru s rediteljem osmišljavam vizuelnu komponentu i trudim se da tom vizuelnom komponentom kažem ono što će dopuniti reč ili glas ili da govorim nešto drugo što će ostvariti atmosferu. U svakom slučaju, u zavisnosti od materijala koji je preda mnom - kreiram scenski prostor.
Postavka „Miodrag Tabački – Život i delo“ može da se u Salonu Narodnog muzeja pogleda do 15. marta.
N. Savić