У ЗРЕЊАНИНУ ОТВОРЕНА ИЗЛОЖБА ПОСВЕЋЕНА МИОДРАГУ ТАБАЧКОМ Живот и дело кроз 54 паноа
Рођени Кикинђанин, сценограф светског гласа, уз све то и костимограф, универзитетски професор, архитетка, естета и академик Миодраг Табачки (1947), једини је живи почасни доктор Факултета драмских уметности.
Једини је и српски уметник који има самосталну одредницу у Светској енциклопедији уметности и исто тако једини је сценограф који је члан Српске академије наука и уметности. У каријери је урадио преко 300 сценографија, како за драмске, тако и за луткарске, балетске и оперске представе, код нас и у свету. Томе ваља додати и цифру од преко стотину костимографија за све медије. Радио је у новосадском Позоришту младих, Телевизији Нови Сад, потом на Факултету драмских умет- ности у Београду, а гостујући је професор и на бројним иностраним универзитетима. О њему је својевремено написана врло исцрпна монографија из пера Гордане Поповић Васић и Ирине Суботић, а и он сам је 2012. написао “Аутомонографију”.
Од 6. фебруара Салон Народног музеја у Зрењанину домаћин је велике изложбе „Миодраг Табачки – Живот и дело“, на којој ће бити представљени одабрани радови доајена наше сценографије и костимографије. Овај ретроспективни вернисаж представиио је кроз 54 паноа живот, школовање, сценографије и костиме, професорски универзитетски рад, као и награде и признања академика Табачког. Поред тога, поставка прати и оригиналне припремне радове за позоришне представе (сценографије и костими), али представља и класична ликовна дела, која су настајала током ауторових гимназијских дана и током студија.
- Може и сценографија бити самостално ликовно дело уколико има неких визуелних квалитета за које се не мора знати да ли су инспирисани неком представом и драмским текстом или су сами по себи ту присутни. Исто тако и документи, односно фотографије сценских просторта и сценских костима могу бити самостално уметничко дело које је резултат рада сценографа, односно костимографа. Тек, ја увек крећем од драмског текста, или од музике, уколико се ради о музичкој представи и, наравно, либрета који је везан за ту представу – појаснио је Табачки. – У договору с редитељем осмишљавам визуелну компоненту и трудим се да том визуелном компонентом кажем оно што ће допунити реч или глас или да говорим нешто друго што ће остварити атмосферу. У сваком случају, у зависности од материјала који је преда мном - креирам сценски простор.
Поставка „Миодраг Табачки – Живот и дело“ може да се у Салону Народног музеја погледа до 15. марта.
Н. Савић