ČUVENI ANTON BARANOV ODRŽAO KONCERT NA GITARI GRADITELJA ZORANA KOROVLJEVA Instrument iz Bečeja pravi izbor virtuoza
Za sve postoji prvi put, pa je tako jedan od najboljih gitarista današnjice Anton Baranov došao na balkansku turneju bez svog instrumenta, a s druge strane, graditelj klasičnih gitara Zoran Korovljev iz Bečeja dobio je priliku da na njegovom ručnom radu zasvira svetski priznat virtuoz.
Na obostrano zadovoljstvo, čuveni Rus održao je koncert u Kulturnoj stanici „Svilara” u Novom Sadu, dok je tvorac instrumenta, naravno, bio prisutan, kako bi uživao u majstorskom izvođenju muzičkih numera na njegovih ruku delu.
– Ovog puta sam došao bez gitare i jedina opcija je bila da je pozajmim – kaže za „Dnevnik“ Anton Baranov, pobednik takmičenja Gitarske fondacije Amerike 2013, jedne od najznačajnijih u svetu, a lovorike je kupio i na više od 20 prestižnih smotri širom planete. – Sviranje na gitari koju je Zoran napravio je za mene bilo dobro iskustvo, jer nikad ne idem na turneje bez svoje. Naravno, drugačiji je instrument, pa i osećaj, ali svakako dobro iskustvo.
Kako kaže Baranov, pokušavao je s vremena na vreme da svira na gitarama koje nisu njegove, ali nikada na koncertima.
– Volim da sviram na svojoj i to je teško objasniti nekome ko nije muzičar, ali važno je da imate kontakt sa svojim instrumentom – dodao je Baranov, koji koristi gitaru „Maks Cuker“.
Za jednu gitaru više od 200 sati
Zoran Korovljev pravi gitare od 2010. godine i to mu je sada i profesionalno usmerenje. „ Uglavnom je za jednu gitaru potrebno oko 200 sati, ali se taj period i produži”, kaže Zoran Korovljev. „Klasične španske gitare poput ove na kojoj je svirao Baranov su rađene od egzota. Stranice i leđa su od indijskog palisandera, vrat je uglavnom od mahagonije, brazilskog ili španskog kedra, a prednjica je u principu svojstvena za klasičnu gitaru ili u varijanti sa kedrom ili u raznim varijantama smreke. Hvataljka je od afričke ebanovine. U Srbiji je jako teško nabaviti materijal i sve je iz uvoza.
Nakon koncerta u „Svilari”, ruski muzičar je zamolio Korovljeva da zadrži gitaru još koji dan, jer će mu društvo praviti Edin Karamazov, svetski izvođač, klasičan gitarista i lautista iz Bosne i Hercegovine. Graditelj gitara iz Bečeja, naravno, nije imao ništa protiv toga da ustupi instrument još jednom vrhunskom muzičaru.
Do toga da Baranov uzme u ruke gitaru Zorana Korovljeva došlo je posredstvom Raška Radovića, osnivača i predsednika Asocijacije gitarista Vojvodine i direktora Vojvodina gitar fest-a.
– Dva dana pred koncert Raško i Baranov su došli u Bečej kako bi Anton probao ovu koncertnu klasičnu gitaru – kaže Zoran Korovljev. – Kada je zasvirao na njoj, usledio je talas neopisive impresije. Nikada do sada nisam imao priliku da budem u blizini takvog viruoza. Čast mi je što je jedan svetski gitarista ukazao poverenje lokalnom graditelju, da na njegovom instrumentu odsvira ovako sadržajan koncert. S obzirom na to ko je svirao na ovoj gitari, razmišljam da ostane kod mene.
Kristina Bugarski