PRIČA DNEVNIKA: Odbegli ujak
Došao ujak iz Golije, da se ženi, bude li prilike. Naš dobroželeći Mlađen: krupna crnog oka, visok, kao da je među borovima rastao; prilika se morala ukazati.
U pravi čas; pojavi se baš kada je neophodan. Ujutru sam trčao na šinobus, i jedva čekao da se iz Zrenjanina vratim; da se nas dvojica družimo, spasavajući ostatke dana. Posle ručka da zdimimo niz selo. Na stanicu, do mlina, na Tamiš, na igralište Radničkog, subotom u bioskop; vodao sam ga da svoje toponime njegovim prisustvom osveštam.
Uz njega, lakše sam podnosio gimnazijske dane; još nepriviknut na varoš.
Posle mesec dana iskopali su priliku. Miloše, Minja, zbor; Mila da ženimo! Vukosava iznela pečenje, Minja nas pozvao na večeru, da svoju rodicu Bojanu našem Mlađenu predstavi. Došli moji roditelji, s njima Miloš, nerazdvojni satrpeznik očev, Mlađen poveo mene: moj sestrić je posle na redu, postiđivao me, neka se privikava.
Posedasmo, krenuše ponude, poteče razgovor.
Ima kod mene tih sobetina, izaberite, da se ne stiskate kod Milana, da vam niko kroz odaju ne prolazi, dodade Minja pošto se već o mladencima govorilo kao o završenoj stvari.
Nije ni kod nas tijesno, ima Mile čitavo predsoblje, da se razbaši, podviknu otac.
Pošto je glavno udešeno, stadoše mladoženju da zbrinjavaju; valja decu podizati, kupovati obuću i udžbenike, nabraja otac (taj nas slabo poznaje, kao da s nama i ne živi).
U BEK, predlaže stari, tamo je Peko Vulov smenovođa!
Kakav crni BEK, odmahnu Minja; i delija Mlađo do Nove godine, tegleći smrznute polutke u klanici, sav bi se sdekao, iskrivio, oklempavio kao Stevo Durduš, da ga ni majka rođena ne pozna! Nego, da ga damo u „Radijator“!
Nikako, uskoči otac; u livnici vrelo, nema vazduha, gore nego Vukši na mramoru!
Onda, u „Udarnik“.
Naš Mile da štrika ženske čarape; rugaš li se to?!
Ma da ga skrasimo u „Zelengori“, da ne putuje, pade na um Milošu.
Da ispod krava kida balegu, dok mu osoka ne izjede oči kao Paju našemu!
Ni „Žitoprodukt“ ne ispade bolji: tamo čeljadetu tek oči iz paspalja vire i migolje!
Onda Minji pade na pamet pruga; da bude ophodar: zametneš onaj dugački čekić o rame, i samo s praga na prag kračeš!
Pa da se izgubi, u polju zaluta, dočeka otac; ja sam jednom zabasao na mojoj rođenoj njivi, do mraka po kukuruzu se lomatao zapomažući: jedva glavu živu izneo!
A šta ako ne bude đece, okrenu priču Miloš; onda je dosta i da ga damo za sezonca u Šećerani: posle kampanje da s nama ljudika po selu!
Ako ne bude bilo tića, ne treba se ni ženiti, presudi otac.
Polako, ne mora Bojana biti ledična, ni majka joj nije bila nerotkinja, nema joj po kome doći, brani Minja rodicu, udaju vraća u opticaj. Ili možda misliš da treba uzeti onu koja je oprobana; onda vam eno Brena udovica!
Opet se graja zametnu.
Neka, braćo, lagano, u saboru je spas, hladi Miloš situaciju svojom omiljenom izrekom.
Šta nam veli đuvegija naš, tapšući Mila po plećima zateže Minja svoju žicu; kako ti se čini, ima li ovde života?
Prigovora nema, zbrinjavate me sa svake strane; nego, valja da mi i otac vidi đevojku, pa da i on svoju reče: kod nas je takav red!
Ti da je vodiš na viđenje, pa da nam je Stevan vrati: otkud đuturum da proceni vrline đevojačke; kud bi ona tad, osramoćena. Nikud prispela, niko je više ne bi ni pogledao; nikud majci, nego da skoči u Tamiš!
Kuku, vrisnu Vukosava, iz sve glave zaleleka.
Laganote, pobogu, još nije dotle dogorelo, smiruje Miloš kuću.
Mlađen izvukao maramicu, briše čelo; krupne oči mu se nadimaju: baca pogled s jednoga na drugo, začuđen, kao da se tek ukaza ko smo: prevario se da nas poznaje.
Posle dva dana Mile trknuo u Zrenjanin, da Bjelogrliće obiđe, pa da se koliko sutra povrne. Ali nije se vratio, klisnuo je u Goliju ni ne svraćajući kod Vidoja; toliko mu je bilo pritužilo.
Provodadžije nisu mogle da veruju; trebalo im je nedelju dana da bruku prime k znanju. I od brđana neki lažu, ta očeva izreka ostala je podsetnik na događaj koji im je izmakao.
Razumeo sam da mi je rod najviše po tome što je umeo da pobegne iz stvari koju su drugi smatrali završenom.
S večeri Miloš uze gusle u krilo; razguslava. Sad ćemo jednu svatovsku, najavljuje.
Otac ustreptao, svi čekamo koju će razvući.
Najzad ošinu:
Soko mrzi polja od prašine,
soko neće žabu iz lužine,
soko traži visoku liticu,
soko hoće ticu jarebicu!
Pa gilicnu gudalom, zavrnu uskličnik.
Otac otskoči, katapultiran; pa preko vrata, bacajući psovke kao petarde.
Pisao nam je, naš dobroželeći, pošto se oženio; javljao kako su sinovi pristizali.
Sreli smo se posle sedam leta, kod njega u Gosliću, bio sam student.
Sećaš se kako smo te ženili; on, u smeh grohotom.
Priča kako je pošao da se kod nas snađe, u Banatu ostane; kolonizacija je propuštena, ali valjda će se jedno mesto naći, da se i on među tolike brđane u ravnici tisne: tu su svi našli koru hleba. Da se u tom masnom Banatu okućiš, govorili mu doma; oprobaj, ako ne bude išlo, Bajov kamen te čeka.
Imala je oči kao Milava, kao da se odjednom priseti.
Lecnuh se na njegovo poređenje, onda bih da se nasmejem, ali osmeh se zaledi: Mlađen ne ume da se naruga ni podsmehne; bića s kojima ljudi ispod Troglava žive doista imaju blage oči pune milošte baš kao da uzvraćaju onima što se o njima staraju: opis bi mogao biti samo izraz prisnosti.
Da se sa njom negde zavući, iz pojate sa sijena gledati kišu! Ali nisam se zaletao; pa još kad uzeše da me zapošljavaju! Morao sam trkom, da me ne sahvataju!
Siti se ismejasmo.
Preneh mu kako se uz gusle pročuo. Naš Radoje je opevan kao bojovnik, Stevan što se goloruk s gorskom zveri u Somini rvao, a ja stoga što sam od đevojke utekao – primećivao je Mile kako nam se epska žica tanji. Samo da stari ne čuje, živ bi se pojeo. Neće čuti, rekoh; nije stvar do tebe, gusle su se okrenule, čeprkaju po našem dobu.
Slobodan Mandić