ПРИЧА ДНЕВНИКА: Одбегли ујак
Дошао ујак из Голије, да се жени, буде ли прилике. Наш доброжелећи Млађен: крупна црног ока, висок, као да је међу боровима растао; прилика се морала указати.
У прави час; појави се баш када је неопходан. Ујутру сам трчао на шинобус, и једва чекао да се из Зрењанина вратим; да се нас двојица дружимо, спасавајући остатке дана. После ручка да здимимо низ село. На станицу, до млина, на Тамиш, на игралиште Радничког, суботом у биоскоп; водао сам га да своје топониме његовим присуством освештам.
Уз њега, лакше сам подносио гимназијске дане; још непривикнут на варош.
После месец дана ископали су прилику. Милоше, Миња, збор; Мила да женимо! Вукосава изнела печење, Миња нас позвао на вечеру, да своју родицу Бојану нашем Млађену представи. Дошли моји родитељи, с њима Милош, нераздвојни сатрпезник очев, Млађен повео мене: мој сестрић је после на реду, постиђивао ме, нека се привикава.
Поседасмо, кренуше понуде, потече разговор.
Има код мене тих собетина, изаберите, да се не стискате код Милана, да вам нико кроз одају не пролази, додаде Миња пошто се већ о младенцима говорило као о завршеној ствари.
Није ни код нас тијесно, има Миле читаво предсобље, да се разбаши, подвикну отац.
Пошто је главно удешено, стадоше младожењу да збрињавају; ваља децу подизати, куповати обућу и уџбенике, набраја отац (тај нас слабо познаје, као да с нама и не живи).
У БЕК, предлаже стари, тамо је Пеко Вулов сменовођа!
Какав црни БЕК, одмахну Миња; и делија Млађо до Нове године, теглећи смрзнуте полутке у кланици, сав би се сдекао, искривио, оклемпавио као Стево Дурдуш, да га ни мајка рођена не позна! Него, да га дамо у „Радијатор“!
Никако, ускочи отац; у ливници врело, нема ваздуха, горе него Вукши на мрамору!
Онда, у „Ударник“.
Наш Миле да штрика женске чарапе; ругаш ли се то?!
Ма да га скрасимо у „Зеленгори“, да не путује, паде на ум Милошу.
Да испод крава кида балегу, док му осока не изједе очи као Пају нашему!
Ни „Житопродукт“ не испаде бољи: тамо чељадету тек очи из паспаља вире и мигоље!
Онда Мињи паде на памет пруга; да буде опходар: заметнеш онај дугачки чекић о раме, и само с прага на праг крачеш!
Па да се изгуби, у пољу залута, дочека отац; ја сам једном забасао на мојој рођеној њиви, до мрака по кукурузу се ломатао запомажући: једва главу живу изнео!
А шта ако не буде ђеце, окрену причу Милош; онда је доста и да га дамо за сезонца у Шећерани: после кампање да с нама људика по селу!
Ако не буде било тића, не треба се ни женити, пресуди отац.
Полако, не мора Бојана бити ледична, ни мајка јој није била нероткиња, нема јој по коме доћи, брани Миња родицу, удају враћа у оптицај. Или можда мислиш да треба узети ону која је опробана; онда вам ено Брена удовица!
Опет се граја заметну.
Нека, браћо, лагано, у сабору је спас, хлади Милош ситуацију својом омиљеном изреком.
Шта нам вели ђувегија наш, тапшући Мила по плећима затеже Миња своју жицу; како ти се чини, има ли овде живота?
Приговора нема, збрињавате ме са сваке стране; него, ваља да ми и отац види ђевојку, па да и он своју рече: код нас је такав ред!
Ти да је водиш на виђење, па да нам је Стеван врати: откуд ђутурум да процени врлине ђевојачке; куд би она тад, осрамоћена. Никуд приспела, нико је више не би ни погледао; никуд мајци, него да скочи у Тамиш!
Куку, врисну Вукосава, из све главе залелека.
Лаганоте, побогу, још није дотле догорело, смирује Милош кућу.
Млађен извукао марамицу, брише чело; крупне очи му се надимају: баца поглед с једнога на друго, зачуђен, као да се тек указа ко смо: преварио се да нас познаје.
После два дана Миле тркнуо у Зрењанин, да Бјелогрлиће обиђе, па да се колико сутра поврне. Али није се вратио, клиснуо је у Голију ни не свраћајући код Видоја; толико му је било притужило.
Проводаџије нису могле да верују; требало им је недељу дана да бруку приме к знању. И од брђана неки лажу, та очева изрека остала је подсетник на догађај који им је измакао.
Разумео сам да ми је род највише по томе што је умео да побегне из ствари коју су други сматрали завршеном.
С вечери Милош узе гусле у крило; разгуслава. Сад ћемо једну сватовску, најављује.
Отац устрептао, сви чекамо коју ће развући.
Најзад ошину:
Соко мрзи поља од прашине,
соко неће жабу из лужине,
соко тражи високу литицу,
соко хоће тицу јаребицу!
Па гилицну гудалом, заврну ускличник.
Отац отскочи, катапултиран; па преко врата, бацајући псовке као петарде.
Писао нам је, наш доброжелећи, пошто се оженио; јављао како су синови пристизали.
Срели смо се после седам лета, код њега у Гослићу, био сам студент.
Сећаш се како смо те женили; он, у смех грохотом.
Прича како је пошао да се код нас снађе, у Банату остане; колонизација је пропуштена, али ваљда ће се једно место наћи, да се и он међу толике брђане у равници тисне: ту су сви нашли кору хлеба. Да се у том масном Банату окућиш, говорили му дома; опробај, ако не буде ишло, Бајов камен те чека.
Имала је очи као Милава, као да се одједном присети.
Лецнух се на његово поређење, онда бих да се насмејем, али осмех се заледи: Млађен не уме да се наруга ни подсмехне; бића с којима људи испод Троглава живе доиста имају благе очи пуне милоште баш као да узвраћају онима што се о њима старају: опис би могао бити само израз присности.
Да се са њом негде завући, из појате са сијена гледати кишу! Али нисам се залетао; па још кад узеше да ме запошљавају! Морао сам трком, да ме не сахватају!
Сити се исмејасмо.
Пренех му како се уз гусле прочуо. Наш Радоје је опеван као бојовник, Стеван што се голорук с горском звери у Сомини рвао, а ја стога што сам од ђевојке утекао – примећивао је Миле како нам се епска жица тањи. Само да стари не чује, жив би се појео. Неће чути, рекох; није ствар до тебе, гусле су се окренуле, чепркају по нашем добу.
Слободан Мандић