SANJAJU LI PISCI ELEKTRIČNE KNJIGE Nagrađivana japanska autorka priznala da je koristila veštačku inteligenciju u pisanju
Nakon što je japanska autorka Rie Kudan osvojila jednu od najprestižnijih književnih nagrada u zemlji, priznala je da je imala pomoć iz neobičnog izvora – ChatGPT.
„Planiram da nastavim da koristim veštačku inteligenciju u pisanju svojih romana, dopuštajući svojoj kreativnosti da se izrazi u potpunosti“, rekla je 33-godišnjakinja koja je u sredu nagrađena Akutagava nagradom za najbolje delo fikcije od novog pisca koji obećava.
Autorka je potvrdila na konferenciji za novinare da je oko 5% njenog romana „The Tokyo Tower of Sympathy“ – koji je hvaljen od strane članova komiteta kao „praktično besprekoran“ – bilo generisano reč-po-reč od strane veštačke inteligencije, piše Si-En-En.
Roman se fokusira na dileme arhitekte kojoj je zadato da izgradi udobni zatvor u visokom neboderu u Tokiju gde se prestupnici rehabilituju, i koristi veštačku inteligenciju da bi mu pomogla.
Kudan je rekla da bi u svom ličnom životu konsultovala ChatGPT-a o problemima o kojima nije mogla nikome reći. „Kada veštačka inteligencija nije govorila ono što sam očekivala“, rekla je, „ponekad sam prenela svoja osećanja u linije glavnog lika.“
Autorka nije prva umetnica koja izaziva kontroverze koristeći veštačku inteligenciju, u vreme kada mnogi kreativci osećaju da im je egzistencija ugrožena ovom tehnologijom, prenosi Međutim, DNK.
Prošle godine, fotograf Boris Eldagsen iz Berlina povukao se sa Sony World Photography Awards nakon što je otkrio da je njegov pobednički rad u kategoriji kreativne fotografije stvoren pomoću tehnologije.
U međuvremenu, pisci poput Džordža R. R. Martina, Džodi Piko i Džona Grišama pridružili su se sudskom postupku protiv OpenAI-a, kompanije koja stoji iza ChatGPT-a, tvrdeći da je koristila autorska dela tokom obuke sistema da bi stvorila odgovore sličnije ljudskima.
Više od 10.000 autora, uključujući Margaret Atvud, potpisalo je otvoreno pismo pozivajući lidere industrije veštačke inteligencije da dobiju pristanak autora prilikom korišćenja njihovih dela za obuku velikih jezičkih modela – i da ih pravedno obeštete kada to učine, piše Sn-En-En.
Član komiteta za nagrade, pisac Kećiro Hirano, koristio je X, društvenu medijsku platformu ranije poznatu kao Twitter, da izjavi da komitet nije video Kudaninu upotrebu veštačke inteligencije kao problem.
„Izgleda da je priča o nagrađenom delu Rie Kudan napisanom pomoću generativne veštačke inteligencije pogrešno shvaćena… Ako je pročitate, videćete da je generativna veštačka inteligencija pomenuta u delu“, napisao je. „Može biti problema sa takvim korišćenjem u budućnosti, ali to nije slučaj sa ‘Tokyo Sympathy Tower’.“
Dok su neki na društvenim medijima izrazili interesovanje za Kudanin kreativni pristup veštačkoj inteligenciji i rekli da ih sada više zanima njen rad, drugi su to nazvali „nepristojnim“ prema drugim autorima koji pišu bez pomoći ove tehnologije.