Knjige na Pozorju: „Dušan Kovačević – ideologija, čovek, drama“
Dom kulture „Gračanica“ i Fondacija „Simonida“ Novi Sad, na Sterijinom pozorju organizovali su promociju zbornika i okrugli sto na temu izdanja „Dušan Kovačević – ideologija, čovek, drama“.
Zbornik je nastao na osnovu kritičkog književnog skupa „Književno delo Dušana Kovačevića“, organizovanog povodom uručenja nagrade „Zlatni krst kneza Lazara”, koju je dramski pisac dobio za 2015. godinu na Vidovdanskom pesničkom bdeniju. Na toj manifestaciju su učestvovali i radove u zborniku objavili pretežno mladi autori iz Novog Sada, Beograda, Niša, Kosovske Mitrovice i Nikšića: Danica Andrejević, Sava Stamenković, Jelena Marićević, Dragana V. Todoreskov, Snežana J. Milojević, Radoje Femić, Ivan Bazrđan, Marijana Jelisavčić, Olivera Milićević,Rastko Lončar, Jovana Nikolić, Sofija Matić i Ivan Kolarić.
Zbornik je, kako je naveo urednik Žarko Milićević, rezultat pregnuća da se delo najznačajnijeg srpskog savremenog dramskog pisca, scenariste i dramaturga osvetli sa različitih aspekata, koji su podrazumevali sve vidove Kovačevićevog bavljenja književnošću, scenarijem i filmom. Radovi mogu poslužiti istraživačima njegovog dela i njegovom uticaju na književnost i ukupni javni život našeg vremena „generalne probe samoubistva”, kako se zove jedna od skorijih Kovačevićčevih drama. Milićević je naveo da je zbornik naslova nastao po radu profesorke Danice Andrejević, koji govori o tri značajna segmenta rada Dušana Kovačevića.
„Kada smo ga pozvali na promociju zbornika, Kovačević je odbio da dođe, obrazloživši svoju odluku rečima: Ne mogu da dođem, jer ne mogu da podnesem da neko o meni priča u mom prisustvu. Ja nisam Tito!“, rekao je Milićević.
On je izneo da mu je vrlo drago što na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu, postoji škola koja se bavi dramskim stvaralaštvom, za razliku od Niša i Kragujevca, time najavivši učešće u jučerašnjem razgovoru dve profesorke i jedne studentkinje master studija srpske književnosti novosadskog univerziteta, koje su iscrpnim tumačenjima iznele čime su se bavili autori tekstova u zborniku.
Svojevrsno lično sentimentalno putovanje kroz dela Dušana Kovačevića predstavila je profesorka Nevena Varnica rekavši da je za nju „u metomimijskom smislu Kovačević od dramskog pisca zapravo postao znak i tako nadmašio samoga sebe”. On je, naglasila je Varnica, „veliki dramski pisac jednog malog naroda”. U radovima u zborniku analize su opozicione, te se suprotstavljaju: čovek naspram ideologije, ideologije jedna drugoj, znanje sa neznanjem, pamet sa glupošću.
Profesorka Jelena Marićević smatra da ključne reči naslova skladno oslikavaju stožerne tačke radova u zborniku
„Pored problema ideologije, koga se na najrazličitije načine dotiču gotovo svi članci u zborniku, može se zapaziti i zainteresovanost za komentarisanje i ukazivanje na važnost pesama unutar Kovačevićevih drama...Izdvojene iz konteksta pesme možda ne bi imale toliku liričnost i ne bi izazivale snažan osećaj karasevdaha, kako to čine u prtelomnim trenucima drame ili filma“, smatra profesorka Marićević.
Da zbornik predstavlja „značajan pokušaj prepoznavanja dominantnih književnih i teatroloških karakteristika unutar definisanih paradigmi srpske dramske književnosti”, iznela je postdiplomac Milena Kulić.
„Sagledavajući strukturu dramskog teksta, autori su preispitivali svet zasnovan na groteskno hipertrofiranoj realnosti prožetoj apsurdnim, u kojem se sasvim jasno ocrtava zastrašujuća priroda likova koja izaziva smeh, ali i mračna zlokobna obeležja“, rekla je Milena Kulić.
E. N. L.