„Filozofske mrvice” Nebojše Kuzmanovića i na slovačkom jeziku
„Sloboda postoji samo u pojedincu. Samorealizacija čoveka i osvajanje slobode mogući su jedino kroz unutrašnju delatnost.
Boreći se za pojedinca - borimo se za slobodu”, navodi književnik i esejista dr Nebojša Kuzmanović u knjizi „Filozofske mrvice”, koja je nedavno objavljena i na slovačkom jeziku (Filozofické omrvinky). Podsećajući na činjenicu da je, tada još kao mladi pesnik, Nebojša Kuzmanović zastupljen u njegovoj antologiji najlepših ljubavnih pesama u Srba „Pelud cveta“, Pero Zubac u prvi plan promišljanja autora „Filozofskih mrvicae” stavlja upravo pojam slobode, jer - „ako nema slobode, onda nema ničega“. „Ono što provejava iz najnovijih Kuzmanovićevih eseja je nešto drago, prepoznatljivo, bitno za svakog čoveka: živeti časno i ne biti kukavica”, ističe Zubac..
Uz napomenu da Kuzmanović u knjizi raspravlja ne samo o slobodi, nego i o ispovesti, o opomeni, o savesti, o tajni, o veri i praznoverju, o ljubavi i smrti; o silikonskom čoveku, političkim partijama, o pojedincu i sistemu, o moći reči... profesor dr Nikola Strajnić navodi da autor pri tome ne ide putem kojim se ide u traktatu, u širinu, već onim putem kojim se ide u dubinu. „Zašto je autoru toliko važno da ide u dubinu? Zato što dubina krije tajnu, ono iz čega bi možda moglo da se već jednom odgonetne i ko smo i šta smo i odakle dolazimo i kuda odlazimo“ reči su profesora Strajnića. Na tom fonu je, uostalom, i Kuzmanovićev zapis: „Lako je biti siguran u sebe, jak i pametan dok se ne nađemo pred onim nepoznatim, pred onim što nam izgleda kao ništavilo, kao neprozirni mrak, pred onim što nazivamo smrt. U tom trenutku shvatimo svu svoju slabost i krhkost koja nam je data da ne bismo postali sujetni, oholi i narcisoidni”.
Za filozofa dr Milana Orlića, razumevanje statusa filozofije nužno podrazumeva dijaloški odnos filozofije ne samo prema samoj sebi, vlastitoj tradiciji i budućnosti, nego i temeljni kritički odnos prema drugim oblicima saznanja, kao i prema stvarnosti ili istorijskom kontekstu u kojem nastaje i razvija se „kao epohalna misao vremena”. „Svojim stvaralaštvom, intelektualnim i društvenim angažmanom, Nebojša Kuzmanović, filozof po obrazovanju i načinu razmišljanja, a pesnik po unutarnjoj vokaciji, potvrđuje ovu tezu”, navodi dr Orlić, uz važnu napomenu da Kuzmanovićevo stvaralaštvo, „nastalo na osnovu značajnih uvida u teorijsku i svetovnu strukturu stvarnosti, osim radoznalosti i širine pogleda, čistote srca i intelekta, osim prepoznatljivog stava, preporučuje i stilska jednostavnost”.
Podsetimo, prvo izdanje „Filozofskih mrvica” objavio je novosadski „Prometej”, dok je prevod ove knjige na slovački izašao pod okriljem Udruženja slovačkih pisaca i Udruženja Srba u Slovačkoj.
M. Stajić