Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

(FOTO) OD MIZERNOG BUDŽETA DO NAJPROFITABILNIJEG FILMA U ISTORIJI Kultno ostvarenje za više od pola veka zaradilo milijarde dolara i još zarađuje!

27.02.2025. 16:07 16:53
Piše:
Izvor:
Bizportal.rs
кум
Foto: screenshot/Youtube/Paramount Pictures

Američki klasik iz 1972. godine, film "Kum" (Godfather), reditelja Fransisa Forda Kopole, ostvario je ogroman komercijalni uspeh sa zaradom više od 250 miliona dolara u bioskopima širom sveta.

Film je jedno od najpoznatijih dela u filmskoj industriji, a smatra jednim od najboljih filmova svih vremena. Postigao je ogromnu kritičku i komercijalnu uspešnost. Bio je nominovan za 10 Oskara za najboljeg glumca za Marlona Branda i najboljeg adaptiranog scenarija.

Takođe, film je postao kultni klasik i nastavio da ima veliki uticaj na ostale filmove, televiziju i popularnu kulturu. Poznat je po svojim dubokim karakterizacijama, odličnoj glumi, moćnoj režiji i muzici Ninoa Rote, koja je postala ikonična.

Film je označio početak trilogije, jer je nastavio sa dve sezone koje su usledile – „Kum 2“ (1974) i „Kum 3“ (1990).

Kako je ranije pisao Njujork tajms, dugački redovi ispred bioskopa, u kojima se film prikazivao, „sipali su“ milione dolara u bioskope.

кум
Foto: screenshot/Youtube/Paramount Pictures

– Nijedan drugi film nije zaradio toliku zaradu u tako kratkom vremenu – pisao je Paramaunt.

Budžet filma iznosio je između šest/sedam miliona dolara. Film je imao snažnu ekipu, uključujući i režisera Francisa Forda Kopolu, scenaristu Maria Puza, kao i talentovane glumce Marlona Branda i Al Paćina.

Bio je proizvod producetske kuće Paramount Pictures, koja nije bila sigurna u uspeh filma pre početka snimanja.

Paramount je imao nekoliko briga, jer je film imao relativno mali budžet u odnosu na druge velike projekte. Takođe, pratili su ga i drugi problemi, kao što su nesuglasice sa producentima oko izbora glumaca, kao i problemi sa snimanjem na određenim lokacijama.

Kada je pušten u bioskope, film je postigao ogroman uspeh, sa zaradom od 250 miliona dolara na svetskom nivou. Ovo je bio veliki uspeh za film sa malim budžetom. i u to vreme učinio ga je jednim od najprofiotabilnijim filmovima.

Ne samo kupovinom karata, budžet je dopunjavan i prodajom kokica, suvenira u mafijaškom stilu, a takođe i prodajom igara na tu temu. Takođe, i štampanje knjiga doprinelo je zaradi.

Foset „(Favcett Publications)“ je odštampao još milion i po mekih primeraka knjige, čime je ukupan broj štampanih izdanja dostigao 10.054.000.  Film, zasnovan na romanu Marija Puza, koji je bio na listi najprodavanijih, koštao je Paramount 6,2 miliona dolara.

кум
Foto: screenshot/Youtube/Paramount Pictures

Ukupna prodaja karata za film u celoj zemlji iznosila je 26.000.815 dolara u prvih 26 dana.

Frenk Džeblans (Frank Jablans), predsednik Paramounta, otkrio je da se novac koji gledalac filma plaća za ulaznicu za „Kuma“ deli 90 procenata za Paramount i 10 procenata za izlagača, nakon što se odbiju određeni troškovi. Za prosečnu sliku veći je udeo vlasnika pozorišta. Ovi troškovi, koji uključuju oglašavanje, kretali su se po stopi od milion dolara nedeljno, ostavljajući šest miliona dolara da se odvoje od bruto sedam miliona dolara. To daje Paramountu 5,4 miliona dolara.

Dosadašnja euforija, izazvana prodajom karata, tera filmske ljude da pričaju o brojkama poput 100 miliona dolara za prodaju karata u zemlji i 30 miliona dolara iz inostranstva. Ako je tako, ukupno bi „Kum“ postao najveći rekorder novca.

Mario Puzo je prodao svoju knjigu za 10.000 dolara Paramountu na osnovu nacrta i dva ili tri poglavlja. Klauzule su na kraju dovele cenu do 80.000 dolara. On je svakako jedan od najuspešnijih autora u Americi danas. Paramount je kupio nastavak „Kuma“ od Puza za 150.000 dolara.

Mali grad u unutrašnjosti Sicilije

Smešten 35 kilometara južno od Palerma, mali grad Korleone postao je sinonim za mafiju i film Kum, iako se snimanje trilogije zapravo odvijalo na nekoliko lokacija u blizini Taormine na istoku ostrva.

Korleoneova reputacija je jedna od „grada 100 crkava“. Najvažnija je Chiesa Madre (Majka crkva) iz 13. veka, dok Chiesa di Santa Rosalia, Chiesa Sant’Andrea i Chiesa di San Agostino takođe prikazuju važna umetnička dela. Chiesa dell’Addolorata iz 17. veka posvećena je gradskom svecu zaštitniku Leo Luki.

кум
Foto: screenshot/Youtube/Paramount Pictures

Ostale važne znamenitosti uključuju drevnu arapsku kulu u Rocca Soprana, istočno od grada i Muzej protiv mafije (Il Laboratorio della Legalita) koji se nalazi u konfiskovanoj kući Bernarda Provencana, posvećen sudiji za borbu protiv mafije, piše Viss Sicili.

Ali dok turisti ostaju fascinirani istorijom mafije, rezervati prirode koji okružuju grad – od kojih su najveći Karkači, Monte San Genuardo i Bosko dela Fikuca – zaista se ističu. Šume Ficuzza, nekadašnji lovni rezervat kralja Ferdinanda III Burbona, mogu se istražiti peške ili biciklom.

Ostale lokalne prirodne atrakcije uključuju vodopad Cascata delle Due Rocche i jaruge reke Gole del Drago.

Danas, grad je značajno promenjen, a posetioci mogu da obiđu kuću u kojoj se godinama skrivao Bernardo Provenzano, sada pretvorenu u edukativni centar posvećen borbi protiv mafije. U njemu se prodaju proizvodi koje prave zadruge na zemljištu oduzetom kriminalnim klanovima.

Film „Kum“ imao je budžet od približno šest/sedam miliona dolara. Iako se taj iznos danas ne čini previše, film je ostvario ogroman komercijalni uspeh sa zaradom više od 250 miliona dolara u bioskopima širom sveta.

Zahvaljujući njegovoj popularnosti i kultnom statusu, film je postao jedan od najprofitabilnijih na svetu, a ulaganje brzo se isplatilo.

Izvor:
Bizportal.rs
Piše:
Pošaljite komentar