(ФОТО) ОД МИЗЕРНОГ БУЏЕТА ДО НАЈПРОФИТАБИЛНИЈЕГ ФИЛМА У ИСТОРИЈИ Култно остварење за више од пола века зарадило милијарде долара и још зарађује!
Амерички класик из 1972. године, филм "Кум" (Godfather), редитеља Франсиса Форда Кополе, остварио је огроман комерцијални успех са зарадом више од 250 милиона долара у биоскопима широм света.
Филм је једно од најпознатијих дела у филмској индустрији, а сматра једним од најбољих филмова свих времена. Постигао је огромну критичку и комерцијалну успешност. Био је номинован за 10 Оскара за најбољег глумца за Марлона Бранда и најбољег адаптираног сценарија.
Такође, филм је постао култни класик и наставио да има велики утицај на остале филмове, телевизију и популарну културу. Познат је по својим дубоким карактеризацијама, одличној глуми, моћној режији и музици Ниноа Роте, која је постала иконична.
Филм је означио почетак трилогије, јер је наставио са две сезоне које су уследиле – „Кум 2“ (1974) и „Кум 3“ (1990).
Како је раније писао Њујорк тајмс, дугачки редови испред биоскопа, у којима се филм приказивао, „сипали су“ милионе долара у биоскопе.
– Ниједан други филм није зарадио толику зараду у тако кратком времену – писао је Парамаунт.
Буџет филма износио је између шест/седам милиона долара. Филм је имао снажну екипу, укључујући и режисера Франциса Форда Кополу, сценаристу Мариа Пуза, као и талентоване глумце Марлона Бранда и Ал Паћина.
Био је производ продуцетске куће Парамоунт Пицтурес, која није била сигурна у успех филма пре почетка снимања.
Парамоунт је имао неколико брига, јер је филм имао релативно мали буџет у односу на друге велике пројекте. Такође, пратили су га и други проблеми, као што су несугласице са продуцентима око избора глумаца, као и проблеми са снимањем на одређеним локацијама.
Када је пуштен у биоскопе, филм је постигао огроман успех, са зарадом од 250 милиона долара на светском нивоу. Ово је био велики успех за филм са малим буџетом. и у то време учинио га је једним од најпрофиотабилнијим филмовима.
Не само куповином карата, буџет је допуњаван и продајом кокица, сувенира у мафијашком стилу, а такође и продајом игара на ту тему. Такође, и штампање књига допринело је заради.
Фосет „(Favcett Publications)“ је одштампао још милион и по меких примерака књиге, чиме је укупан број штампаних издања достигао 10.054.000. Филм, заснован на роману Марија Пуза, који је био на листи најпродаванијих, коштао је Парамоунт 6,2 милиона долара.
Укупна продаја карата за филм у целој земљи износила је 26.000.815 долара у првих 26 дана.
Френк Џебланс (Frank Jablans), председник Парамоунта, открио је да се новац који гледалац филма плаћа за улазницу за „Кума“ дели 90 процената за Парамоунт и 10 процената за излагача, након што се одбију одређени трошкови. За просечну слику већи је удео власника позоришта. Ови трошкови, који укључују оглашавање, кретали су се по стопи од милион долара недељно, остављајући шест милиона долара да се одвоје од бруто седам милиона долара. То даје Парамоунту 5,4 милиона долара.
Досадашња еуфорија, изазвана продајом карата, тера филмске људе да причају о бројкама попут 100 милиона долара за продају карата у земљи и 30 милиона долара из иностранства. Ако је тако, укупно би „Кум“ постао највећи рекордер новца.
Марио Пузо је продао своју књигу за 10.000 долара Парамоунту на основу нацрта и два или три поглавља. Клаузуле су на крају довеле цену до 80.000 долара. Он је свакако један од најуспешнијих аутора у Америци данас. Парамоунт је купио наставак „Кума“ од Пуза за 150.000 долара.
Мали град у унутрашњости Сицилије
Смештен 35 километара јужно од Палерма, мали град Корлеоне постао је синоним за мафију и филм Кум, иако се снимање трилогије заправо одвијало на неколико локација у близини Таормине на истоку острва.
Корлеонеова репутација је једна од „града 100 цркава“. Најважнија је Chiesa Madre (Мајка црква) из 13. века, док Chiesa di Santa Rosalia, Chiesa Sant’Andrea и Chiesa di San Agostino такође приказују важна уметничка дела. Chiesa dell’Addolorata из 17. века посвећена је градском свецу заштитнику Лео Луки.
Остале важне знаменитости укључују древну арапску кулу у Rocca Soprana, источно од града и Музеј против мафије (Il Laboratorio della Legalita) који се налази у конфискованој кући Бернарда Провенцана, посвећен судији за борбу против мафије, пише Viss Sicili.
Али док туристи остају фасцинирани историјом мафије, резервати природе који окружују град – од којих су највећи Каркачи, Монте Сан Генуардо и Боско дела Фикуца – заиста се истичу. Шуме Ficuzza, некадашњи ловни резерват краља Фердинанда III Бурбона, могу се истражити пешке или бициклом.
Остале локалне природне атракције укључују водопад Cascata delle Due Rocche и јаруге реке Gole del Drago.
Данас, град је значајно промењен, а посетиоци могу да обиђу кућу у којој се годинама скривао Бернардо Провензано, сада претворену у едукативни центар посвећен борби против мафије. У њему се продају производи које праве задруге на земљишту одузетом криминалним клановима.
Филм „Кум“ имао је буџет од приближно шест/седам милиона долара. Иако се тај износ данас не чини превише, филм је остварио огроман комерцијални успех са зарадом више од 250 милиона долара у биоскопима широм света.
Захваљујући његовој популарности и култном статусу, филм је постао један од најпрофитабилнијих на свету, а улагање брзо се исплатило.