Medijalna ili prosečna zarada: Većina svakako daleko od sredine
NOVI SAD: Kada Republički zavod za statistiku zvanično saopšti da je prosečna neto zarada za april 49.117 dinara, ili 416 evra, više od polovine zaposlenih nađe se u čudu zbog raskoraka u onome što oni mesečno primaju i onoga što se smatra prosekom zarada u Republici.
Međutim, RZS, osim iskazivanja prosečne neto zarade za april, iskazuje i medijalnu neto zaradu, a ona je iznosila 38.394 dinara. To je, za većinu radnika, prihvatljivije, ali se upravo na taj značajan podatak manje obraća pažnja nego na iskazanu prosečnu neto aprilsku zarada od 49.117 dinara. Razlika između prosečne neto zarada i medijalne neto zarade za april je 10.723 dinara, što je zapravo gotovo četvrtina ukupne prosečne neto zarade.
Kako god okrenuli, većina je daleko od proseka i oni što imaju najveće zarada i oni s najmanjim.
Ekonomisti se slažu u tome da je najbolji pokazatelj plata u Srbiji medijalna zarada jer se njom obuhvataju svi poslodavci koji su Poreskoj uprvi dostavili elektronski popunjen obrazac s obračunatim zaradama. Obuhvaće su zarade zaposlenih u radnom odnosu, ali i zarade mimo radnog odnosa, odnosno ugovori o privremeno-povremenim poslovima. Statistika ne obuhvata naknade po osnovu ugovora o delu i sve naknade za koje se ne plaćaju porezi i doprinosi.
Međutim, Poreska uprava ne raspolaže informacijom o tome da li je svaka zarada za koju je podneta poreska prijava o obračunatim porezima i doprinosima zaista i isplaćena, te se tako podaci o prosečnoj neto plati odnose na obračunate, a ne na isplaćene zarade. Pre primene medijalne zarade, RZS je uzimao zarade koje su isplaćene u izveštajnom mesecu, bez obzira na to na koji se mesec odnose i kada su zarađene. Tako se događalo da poslodavac kasni s isplatom zarada i da onda ođednom isplati tri u jednom mesecu i to veštački povećava stvarnu zaradu. To je dovodilo do oscilacija u prosečnim zaradama, a posebno pred kraj godine, kada su gazde odlučivale da naknadno isplate zaostale plate da bi u narednu godinu ušle bez dugovanja.
Medijalnu zaradu Republički zavod za statistiku iskazuje od marta ove godine kao novu metodologiju izračunavanja prosečne neto mesečne zarade. Dosadašnja računica, koja je korišćena od 1963. godine, otišla je u istoriju jer je pokazivala više proseke zarada od ove koja se koristi od početka godine. Naime, u novi obračun prosečne neto mesečne zarade ulaze sve zarade prijavljene Poreskoj upravi umesto da se prosečna zarada izračunava na osnovu reprezentantivnog uzorka.
Ukoliko su tačni podaci sindikata u Srbiji, između 350.000 i 400.000 radnika mesečno zarađuje „goli” minimalac, koji od početka godine iznosi 24.822 dinara. Međutim, čak i ako se uzme u obzir medijalna neto zarada za april od 38.394 dinara, iz nje se ne vidi da veliki deo radnika zarađuje oko 25.000 dinara mesečno jer se pojavljuje razlika od 13.394 dinara za koju se onda ne zna gde je i u čijem yepu. Naime, poslodavci su Poreskoj upravi prijavili toliku neto zaradu za svoje radnike, a sami zaposleni tvrde da toliko novaca nisu dobili.
LJ. Malešević