Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Grejanje u novoj sezoni po lanjskoj ceni

19.09.2020. 11:12 11:14
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

NOVI SAD: Grejna sezona se polako primiče i, praktično, startuje za oko mesec dana pa valja razmišljati o tome koliko će novca biti potrebno za zagrevanje domaćinstva.

Za one koji se greju na ugalj i drva, kako sada stvari stoje, dobra je vest da, uprkos određenim teškoćama vezanim za transport i nabavku nekih vrsta uglja, ogreva ima. Poslednjih nekoliko dana sve je više i kupaca i onih koji obilaze stovarišta, sve je bolja i prodaja, a očekuje se da pravi sezonski pazar počne od druge polovine ovog meseca. Oni koji kreću u kupovinu uglja i drva, kako kažu na stovarištima, ove grejne sezone imaće gotovo isti trošak kao i lane jer praktičnio poskupljenja nema, ili je neznatno.

A koliki će trošak biti zavisi od vrste energenta koji se koristi,  kvaliteta izolacije domaćinstva, veličine stambene površine, spoljnih temperatura... Nije svejedno da li se kupi drveni ugalj ili onaj kvalitetniji, koliko se koristi drveta... Ipak, s velikom sigurnošću bi se moglo reći da grejna sezona ne može proħi bez oko 35.000 dinara, odnosno da će najmanje toliko novca biti potrebno da se zagreje oko 60 kvadratnih metara stambene površine. Naravno, u slučaju da su svi parametri idealni – od izolacije do najpovoljnije cene ogreva, što zavisi i od toga gde se kupuje. Međutim, izvesnije da je će trošak za nastupajuću grejnu sezonu biti oko 40.000 dinara.

Po rečima vlasnika stovarišta „Iskra-pan” u Petrovaradinu Branka Bjelića, ogreva ima dovoljno, a cene zavise od vrste uglja. Za tonu uglja „kolubara” potrebno je 8.000 dinara, drvenog uglja „kovin” 10.300, dok je tona uglja „stanari kocka” 10.000. Mrkolignitni ugalj „pljevlja” košta13.500 dinara, isto toliko potrebno je za ugalj „sušeni vreoci”, mrki ugalj „banovići” košta 15.000, a tona ruskog kamenog uglja 22.000. Što se tiče cene ogrevnog drveta (bukva, hrast, bagrem), prostorni metar (nesečeno drvo) košta 6.000 dinara. Cene su bez prevoza, pa tako treba računati na dodatni trošak, koji po toni iznosi 500 dinara, a  po prostornom metru 300 dinara. 

Cene ogreva uglavnom su iste kao i prošle godine, osim uglja iz Kovina, koji je skuplji oko deset odsto, kaže Bjelić.

Sada je, dodaje, sve više kupaca, biće ih i više što grejna sezona bude bliža, a ogrev se može kupiti na čekove na više rata.

Od mogućnosti kupaca zavisi i to koliko se ogreva kupuje – pa ima i onih koji kupuju količinu potrebnu za celu sezonu, ali i onih koji kupuju manje – tonu uglja i prostorni metar drva, da bi imali za start, a ostatak će dokupljivati tokom zime, veli naš sagovornik.


Pandemija uticala i na rad stovarišta

Kraj protekle grejne sezone – u martu i aprilu, kada je na snazi bilo vanredno stanje zbog pandemije koronavirusa, stovarišta ogreva gotovo da nisu radila, a mnoga su bila na kolektivnom godišnjem odmoru. Nakon ukidanja vanrednog stanja, kada je počela normalizacija, kupaca, praktično, nije bilo jer je grejna sezona bila gotova.

Poslovanje stovarišta ove godine drugačije je nego ranije jer mnogo posla nije bilo ni proteklih meseci, odnosno bilo je mnogo manje kupaca koji su se tad odlučivali da nabave ogrev za narednu grejnu sezonu. To je, inače, uobičejena praksa onih koji koriste ugalj i drva i mnoge mušterije ogrev kupuju preko sindikata, na više rata. 


I po rečima komercijalistkinje na stovarištu „Maj-gor” Vesne  Spasojević, cene ogreva su uglavnom iste kao i lane. Na tom stovarištu prostorni metar ogrevnog drveta (bukva i hrast) košta 6.500 dinara bez rezanja, 6.800 su rezana drva, a 7.200 iscepana. Tona uglja „kolubara” je 9.500 dinara, mrki ugalj „banovići” je 15.000, a na tom stovarištu može se kupiti i pelet, koji košta 25.000 dinara po toni i briket, koji je 24.000. Cena je bez troškova prevoza, koji se za kupce u Novom Sadu ne uračunava ukoliko se kupi najmanje dve tone uglja ili tri prostorna metra drva ili dve tone peleta.

Kupaca ima, a za sada ima i ogreva, mada imamo značajnih problema da obezbedimo dovoljne količine uglja sušeni vreoci pošto je sada sve drugačije i transport je otežan, kazala je Vesna Spasojević.

Prema njenim rečima, ni situacija s ogrevnim drvetom nije najbolja, ali se nadaju da će se promeniti i da će snabdevanje biti redovno.

D. Mlađenović

Piše:
Pošaljite komentar
Pančevačko „Grejanje” nabavlja sistem za uštedu gasa

Pančevačko „Grejanje” nabavlja sistem za uštedu gasa

10.02.2020. 23:35 23:35
Gas za grejanje neće poskupeti u Inđiji

Gas za grejanje neće poskupeti u Inđiji

22.11.2019. 20:36 20:37