Gazdama 0,5 odsto manji trošak za penzijske doprinose
Povećanjem neoporezivog dela zarade s 15.300 na 16.300 dinara, kao i smanjenjem doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje od 0,5 odsto za poslodavce, država nastavlja da smanjuje poreze na zarade sa 62 odsto na 61.
Ministarstvo finansija sačinilo je Nacrt zakona o izmenama i dopunama Zakona o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje, po kojem će od Nove godine stopa doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje po osnovu zarada koju plaća poslodavac biti smanjena0,5 odsto. Konkretno, to bi značilo da poslodavac plaća doprinose od stopi od 11,5 odsto umesto sadašnjih 12, dok bi zaposleni i dalje plaćali 12 odsto doprinosa na zaradu. Na taj način, navodi se u obrazloženju Nacrta, obezbeđuje se manje fiskalno opterećenje prihoda koje radnici ostvaruju na osnovu rada, s jedne strane, a s druge, smanjuju troškovi poslovanja za poslodavce.
U cilju podsticanja zapošljavanja, Nacrtom tog akta predlažu se i nove olakšice za poslodavce – novoosnovana privredna društva koja obavljaju inovacionu delatnost, u vidu oslobađanja od plaćanja doprinosa po osnovu zarade osnivača koji su zaposleni u tim privrednim društvima. Osim toga, predložena je olakšica za poslodavce koji zasnuju radni odnos s kvalifikovanim novozaposlenim licem i olakšice se ostvaruju kao oslobađanje od plaćanja doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje po osnovu zarade kvalifikovanog novozaposlenog radnka. Takođe, predlaže se uvođenje olakšica u vidu smanjenja osnovice doprinosa po osnovu zarade za novonastanjena lica koja zasnuju radni odnos s domaćim poslodavcem. Ta mera predstavlja podsticaj za zapošljavanje naših državljana koji sada rade u inostranstvu, a za kojima postoji potreba i na domaćem tržištu.
Država može da podnese
Ministarstvo finansija napravilo je računicu po kojoj je moguće smanjenje obaveznih socijalnih doprinosa od 0,5 odsto, i to za poslodavce, kao i da se neoporezivi deo zarade poveća s 15.300 dinara na 16.300. Toliko smanjenje prihoda u buyet naredne godine država može da „podnese”, a svakako da će te mere biti nastavljene i u 2021. godini.
Po proceni iznetoj u Nacrtu, Ministarstvo finansija procenjuje da će po osnovu smanjenja stope doprinosa za obavezno penzijsko i invalidsko osiguranje na teret poslodavca doći do smanjenja buyetskih prihoda od oko 9,8 milijardi dinara. Efekat na fiskalni rezultat opšte države biće negativan u iznosu od 7,5 milijardi, a smanjenje rashoda za zarade na nivou opšte države oko 2,3 milijarde. Sve to se, navodi se u obazloženju, smatra opravdanim, imajući u vidu efekte u smislu podsticanja zapošljavanja.
Pomenutim novim merama države tokom naredne godine do posla bi moglo doći najmanje 5.000 radnika, tim pre što se menja i Zakon o porezu na dohodak građana, gde su predviđene određene poreske olakšice za zapošljavanje. Posebnim stimulacijama, a pogotovo za poslodavca koji zaposli povratnika u Srbiju, domaće gazde imaće priliku da dođu do kvalifikovane i kvalitetne radne snage, a povlastice će trajati pet godina.
Inače, Fiskalni savet Srbije je početkom meseca ukazao na to da je s ekonomskog stanovišta prioritet smanjenje fiskalnog opterećenja zarada da bi se unapredila konkurentnost domaće radne snage i stimulisalo zapošljavanje i investiranje privrede. Taj cilj je moguće postići, naveo je FŠ, ili smanjenjem stope socijalnih doprinosa ili povećanjem neoporezivog cenzusa. Fiskalni savet je predložio da se neoporezivi cenzus poveća s 15.300 dinara na 25.000 jer bi se tako opterećenje minimalne zarade naredne godine smanjilo s 58 odsto na 53, dok bi u slučaju prosečne zarade bilo smanjeno sa 62 odsto na 60.
LJ. Malešević