Za bolju naplatu poreza: Visina kazne u zavisnosti od "jačine firme"
NOVI SAD: Duh čitavog našeg programa transformacije je smanjivanje represivnih mera i povećanje dobrovoljnog poštovanja propisa, nije naš cilj represija, rekla je direktorka Poreske uprave Srbije Dragana Marković, govoreći o procesu transformacije Poreske uprave u Srbiji, što će biti jedna od tema o kojima će se razgovarati sledeće nedelje s misijom MMF-a u Beogradu.
Dragana Marković je, govoreći o primeni novog Pravilnika o evidentiranju PDV-a, rekla da je osnovna delatnost Poreske uprave upravo utvrđivanje, kontrola i naplata poreza, a da smatra da će se novim Pravilnikom broj kontrola smanjiti, ali da to ne znači da ih neće biti.
Prošlo je vreme kada niste plaćali poreze i bavili se time kako da ne plaćate poreze, rekla je Dragana Marković, i navela da je tokom kontrola firmi u Srbiji vezano za povraćaj PDV-a pronađen ogroman broj „fantomskih preduzeća”.
Ona je dodala i da Poreska uprava priprema postepeno skraćivanje rokova za vraćanje PDV-a, ali je navela da o tome za sada ne može detaljnije da govori dok se ne postigne krajnji dogovor s Ministarstvom finansija kao nadležnom institucijom.
Na pitanje moderatora panela, predsednika Odbora AmChama Slavka Carića da li je moguće da se u narednom periodu izmeni visina kazne od 500.000 dinara za preduzeća ukoliko se utvrde nepravilnosti u radu u terenskoj kontroli, Dragana Marković je ocenila da bi izmene bile dobre, ali da postoje različita mišljenja unutar nadležnih institucija po tom pitanju.
Dragana Marković je rekla da su ranijem periodu „ispod radara” Poreske uprave bili oni koji se, na primer, bave pružanjem stomoatoloških usluga ili male auto-škole, a da je kontrolom upravo u tom sektoru malih firmi otkriven „dodatni poreski prihod” koji nije bio prijavljivan.
Tu se dešavalo nešto što je, verovatno zbog fiskalne izdašnosti, bilo ispod radara Poreske uprave. Sad smo tu otkrili dodatne poreske prihode, kao i kod sala za venčanje, gde bude po 300 i 500 gostiju, a u poreskim prihodima se prikaže da ih je bilo 20 ili 30, kazala je Dragana Marković.
Učesnici panela su ocenili da je reforma Poreske uprave krenula u dobrom pravcu, da ima pomaka, ali da je potrebno dodatno ubrzati reforme i pojasniti mnoge propise koje muče privrednike.
Dragana Marković je izjavila da Poresku upravu već dugi niz godina muči to šta je u njenoj nadležnosti.
Pored osnovne delatnosti, bavi se s 26 različitih aktivnosti, pa se tako, kaže, bave taksama za odvodnjavanje (izdato 1,6 milion rešenja), zatim povraćajem poreza za opremu za bebe (izdato 46.000 rešenja) i drugim.
Do sada je u procesu transformacije Poreske uprave u Srbiji u opštinama otvoreno 37 šaltera za direktnu komunikaciju s građanima koji imaju pitanja za poreznike, rekla je direktorka PU, i istakla da je glavna težnja Uprave da postoji „klijentski odnos” s poreskim obveznicima.
Navela je da je ranije Uprava imala 178 organizacionih jedinica, a da je taj broj u postupku transformacije pao na 78. Takođe, podsetila je na to da je Vlada još 2015. godine usvojila proces transformacije, a da je prošlog oktobra usvojen i Akcioni plan.
Kazala je i da je 2011. godine Poreska uprava imala 11.000 zaposlenih a da ih danas broji oko 5.200, čiji je prosek godina 54. Podsetila je i na to da je Uprava formirala i posebnu jedinicu za analizu rizika, kao i da su sve poreske prijave prevedene u elektronski oblik.
D. Mlađenović