Protest zbog zakona o eksproprijaciji protiv razvoja zemlje
BEOGRAD: „Današnji protest protiv predloženih izmena i dopuna Zakona o eksproprijaciji ne predstavlja borbu za interese građana, već još jedan pokušaj takozvanih ekologa da skrenu pažnju na sebe, u čemu ih je podržao i deo opozicionih političara koji se protive svakom razvojnom projektu”, izjavila je ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović.
“Zakoni se ne donose zbog pojedinačnih projekata, kako takozvani ekolozi zamišljaju, već da bi se uredile oblasti koje su važne za život i rad ljudi, kao i za napredak čitave zemlje", rekla je ona.
Mihajlović je navela da se ni jedan predlog zakona ne pojavljuje niotkuda, već prolazi propisanu proceduru.
"Iz prethodnog ministarstva znam koliko smo problema u realizaciji projekata imali upravo zbog teškoća sa eksproprijacijom. Važno je da iz toga izvučemo pouke, da se projekti realizuju efikasno i sa što manje prepreka, a da se sve radi prema jasnim pravilima i kriterijumima i da interesi građana budu zaštićeni”, naglasila je Mihajlović.
Ocenila je da nimalo ne čudi što su među protivnicima zakona bili i političari, koji se inače protive svakom razvojnom projektu, bez obzira na to da li je reč o infrastrukturi, saobraćaju, energetici ili rudarstvu.
"Izgleda da je ovaj zakon ujedinio takozvane ekologe i opozicione političare bez programa, pri čemu su upravo političari ti koji su još jednom pokazali da ih ne zanimaju ni projekti, ni ekologija, ni razvoj Srbije, već isključivo njihova politička korist. Ne smemo dozvoliti da postanemo društvo koje se protivi svemu protivljenja radi, u kome će nekome biti krivi projekti ili zakoni koji ih ubrzavaju i unapređuju”, dodala je Mihajlović.
Ona je navela da će uvek biti za dijalog, saradnju sa nevladinim sektorom i predloge koji omogućavaju razvoj celog društva, ali da se ne mogu prihvatati zahtevi pojedinaca koji traže vlast bez izbora sa krilaticama navodne borbe za ekologiju.
“Ako zaista želite da se borite za očuvanje prirode, onda to znači ozbiljan pristup planiranju energetske tranzicije, odgovorno sagledavanje mogućih mera dekarbonizacije i njenih efekata, definisanje strateških akata, što upravo Ministarstvo rudarstva i energetike radi kroz izradu integrisanog nacionalnog plana za energetiku i klimu i novu strategiju razvoja energetike", rekla je Mihajlović.
Poručila je protivnicima da borba za održivi razvoj podrazumeva da se izdrže krizne situacije i ne odustanje od strateških planova, kao što predsednik i Vlada Srbije rade, uprkos enegetskoj krizi i pokušajima da se osujete ciljevi zelene agende.
"Ako želite dugoročni plan za napredak zemlje, borba se ne vodi na ulicama, već za okruglim stolovima, stručnim raspravama i pre svega davanjem predloga za bolja rešenja za razvoj, a ne protivljenjem svakom projektu”, ocenila je Mihajlović.