Proizvedeno u Subotici ide u Sibir, Norvešku, Kanadu
– Privredna komora Srbije podržaće subotičke kompanije kao što su „ATB–Sever” ili „Elektremont” da realizuju svoje razvojne i investicione planove i savladaju izazove na koje nailaze u školovanju – poručio je predsednik PKS-a Marko Čadež.
On je posetio subotičku kompaniju „ATB–Sever”, koja proizvodi elektromotore i generatore i deo je „ATB grupe” koja pripada šangajskom
Njolongu, poznatijem kao „Simens” na Istoku, koji u Srbiji u tri fabrike u Subotici i Boru zapošljava oko 800 ljudi i ima 500 dobavljača, ali planira da poveća broj zaposlenih i proširi poslovanje.
– Proizvodi iz Subotice danas se prodaju i koriste i u Sibiru i u Norveškoj, Kanadi, Kongou. „Dani dobavljača Zapadnog Balkana”, koji će biti održani krajem maja u PKS-u, okupiće 40 najvećih kompanija iz Nemačke i to će biti dobra prilika da i „Sever” nađe nove partnere – istakao je Čadež.
Ta kompanija u Subotici će odmah nakon uskršnjih praznika zaposliti deset mladih inženjera, a namerava i da postane centar za razvoj i istraživanje cele „ATB grupacije”. U planu kineskog vlasnika su i nove investicije i to da deo proizvodnog programa iz Austrije i Nemačke preseli u Srbiju.
Nedavno je v. d. direktora Regionalne privredne komore Subotica Slobodan Vojinović izjavio da bi u okviru reforme komorskog sistema taj RPK mogao postatiti centar za elektro-metalski kompleks, špediciju ili pograničnu saradnju na nivou Srbije.
– Vlada i ministarstva su preuzeli obavezu da ne mogu doneti odluku, nacrt zakona, odredbe vezane za carine, akcize, poreze bez mišljenja PKS-a – rekao je Vojinović. – Isti takav odnos važi i za lokalne samouprave i regionalne privredne komore. Pošto je sada RPK Subotica deo jedinstvenog komorskog sistema, nekih ovlašćenja se odrekla, dok je, s druge strane, nešto dobila. Sva javna ovlašćenja, rasprave i edukacije se sada odvijaju u regionalnim privrednim komorama te smo bliže onome što se odvija u privredi i možemo da kanališemo prema PKS-u. Privreda je sada zaista zaštićena preko PKS-a.
Remont vozova i metroa za celu Evropu
Srbiju kao poželjnu destinaciju za dalje investiranje vidi i italijanski „Elektroremont”.
Ta kompanija planira da u Subotici uloži dva miliona evra i otvori centar za remont elektromotora za vozove i metroe za celu Evropu.
On je najavio i izmene u načinu organizovanja, precizirajući da se Regionalna privredna komora Subotice delegirala za tri centra: za elektro-metalni kompleks, za špediciju ili transport i za međugraničnu ili pograničnu saradnju.
– U našem regionu mnogo je jakih firmi iz elektro-metalnog kompleksa, poput „Severa”, „Simensa”, „Elektromonta”, „Livca” pa zaista imamo osnov da taj centar bude u Subotici. U našoj regiji, isto tako, postoji čak oko 150 firmi koje se bave špedicijom i dvadeseak jakih iz oblasti saobraćaja i transporta pa je jasno da imamo osnova i za taj drugi centar, a posebno što su u našoj blizini dva prelaza. Posebno imamo osnova za međugraničnu saradnju jer smo prvi koji su to započeli s kolegama iz Mađarske – objasnio je Vojinović.
LJ. Malešević