Država osniva Upravu za igre na sreću
NOVI SAD: Poslanici Skupštine Srbije treba po hitnom postupku da se izjasne o Predlogu za izmene i dopune Zakona o igrama na sreću, a osnovni razlog za to je osnivanje Uprave za igre na sreću kao organa uprave u sastavu Ministarstva finansija.
Novoformirana Uprava za igre na sreću od 1. marta naredne godine treba da preuzme nadležnosti Poreske uprave u oblasti igara na sreću. Razlog za prenos dela nadležnosti Poreske uprave na Upravu za igre na sreću obrazlaže se unapređenjem efikasnosti kontrole poslovanja u oblasti igara na sreću te potrebom postojanja jedinstvenog nadzora u toj oblasti. Izmenjeni i dopunjeni Zakon o igrama na sreću predviđa da Uprava samostalno izvršava poslove u oblasti igara na sreću na celoj teritoriji Srbije. Takođe, Uprava s danom početka rada – a određeno je da to bude 1. mart 2019. godine – preuzima državne službenike Poreske uprave – Sektora za igre na sreću, kao i predmete, informacioni sistem, arhivu, opremu i sredstva za rad.
Inače, po podacima Udruženja priređivača igara na sreću, u tom sektoru je zaposleno 12.000 lica direktno, a svaki zaposleni u toj industriji podržava još sedam radnih mesta, što znači da ta privredna grana upošljava gotovo 96.000 radnika, uključujući i dobavljače. To je, izračunali su u tom Udruženju, 3,5 odsto celokupne radne snage u Srbiji. Uzimajući u obzir i članove porodica, to praktično znači da od igara na sreću živi oko 365.000 ljudi.
Po proceni rizika od pranja novca, koji je nedavno izradila Uprava za sprečavanje pranja novca, u sektoru igara na sreću stepen pretnje od pranja novca je visok, uzimajući u obzir podatke o pokretnutim krivičnim postupcima zbog krivičnog dela neovlašćenog organizovanja igara na sreću kao predikatnog uz pranje novca, odnosno one koji uključuju zaposlene u tom sektoru, kao i činjenicu da se u okviru tog sektora obrću velike količine novca.
Tim pre što se radi isključivo o gotovini, a Uprava iznosi podatak da je vrednost tržišta igara na sreću u Srbiji procenjena na 355.000.000 evra.
Trećina zaposlenih ima visoku stručnu spremu, od čega je samo IT profesionalaca s najvišim referencama stotinak, mnogo je radnika, i to mladih, sa srednjom stručnom spremom, što je, inače, kategorija u kojoj se beleži najveća stopa nezaposlenosti.
Stabilnost tržišta rada, ocenjuje Udruženje priređivača igara na sreću, garantuje i gotovo pola milijarde evra, s koliko priređivači igara na sreću doprinose BDP-u, i to direktno, i sa 174,2 miliona evra kroz poreze i druge dažbine koje uplaćuju u budžet i fondove Srbije, plate zaposlenih i neto profit, i indirektno s 344,2 miliona evra, za koliko su povećali obim proizvodnje dobavljača, uz efekat poslovanja industrije igara na sreću koji se preliva na druge privredne grane.
LJ. Malešević