Prištinski Univerzitet: Sa Brnabić naći prihvatljivo rešenje
KOSOVSKA MITROVICA: Univerzitet u Prištini, sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici, pozvao je danas premijerku Anu Brnabić na nalaženje obostrano prihvatljivog rešenja koje će, kako se navodi, doprineti očuvanju i opstanku tog Univerziteta, kao jednog od oslonaca srpskog naroda na Kosovu i Metohiji.
U pismu, predsednik Saveta Božidar Žarković navodi da se predsednici vlade obraća u ime celokupne akademske zajednice tog Univerziteta koja je, kaže, uznemirena informacijama da se u Vladi Srbije, bez konsultacija i učešća akademske zajednice Univerziteta, pripremaju kadrovske i organizacione promene na Univerzitetu što je, kaže, u suprotnosti sa Ustavom Srbije i zakonom proklamovanom institucionalnom autonomijom Univerziteta.
Posle pisma koje je predsedniku Aleksandru Vučiću istim povodom u petak uputio Rektorski kolegijum zajedno sa dekanima fakulteta, Žarković u pismu predsednici vlade navodi da bi eventualne kadrovske i organizacione promene na Univerzitetu kojima se krši Ustavom i zakonom proklamovana institucionalna autonomija Univerziteta imale nesagledive posledice na međunarodni status visokoškolskog sistema Srbije i samog Univerziteta.
Dodaje da bi takve promene negativno uticale i na evropski put Srbije, kao i na članstvo Univerziteta u evropskim organizacijama i na učestovanje studenata i nastavnog osoblja u evropskim akademskim programima.
"Apelujemo na vas i Vladu Srbije da direktnim odlukama izvršne vlasti u pogledu kadrovskih rešenja suprotnih Zakonu o visokom obrazovanju Srbije i principima autonomije univerziteta, devet meseci pre redovnih izbora na Univerzitetu, ne uspostavljate takav presedan čime se poništava celokupan rad akademske zajednice Univerziteta u Prištini, već da kroz dijalog dođemo do obostrano prihvatljivog rešenja", navodi se u pismu predsednici vlade.
Žarković kaže da institucionalna autonomija Univerziteta i akademske slobode, zajamčene Ustavom Srbije i Zakonom o visokom obrazovanju Srbije, jesu evropske vrednosti koje je Univerzitet prihvatio pristupanjem u punopravno članstvo u Evropskoj univerzitetskoj asocijaciji 2008. godine u Roterdamu i potpisivanjem Magna karta universitatum 2010. godine u Bolonji.
Navodi i da je Univerzitet primljen u članstvo u statusno neutralnom okviru "Kosovo pod Rezolucijom Ujedinjenih nacija 1244'' što, smatra, predstavlja dodatni argument za poštovanje i jačanje autonomije Univerziteta u Prištini u komplikovanim političkim uslovima na Kosovu i Metohiji.
Žarković je podsetio da je Univerzitet već bio izložen bojkotu Evropske univerzitetske asocijacije (EUA) od 2004. do 2008. godine zbog direktnog mešanja Vlade Srbije u kadrovsku politiku Univerziteta.
To je, dodaje, imalo za posledicu međunarodno nepriznavanje diploma stečenih na tom Univerzitetu, isključenje iz svih programa pod okriljem Evropske univerzitetske asocijacije, kao i zabranu službene saradnje članica EUA sa Univerzitetom u Prištini, sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici.
Žarković kaže da celokupna akademska zajednica Univerziteta veruje u politiku Vlade Srbije i predsednika Aleksandra Vučića, koji se za sve vreme svog političkog delovanja zalaže za unapređenje rada Univerziteta i opstanak Srba na Kosovu i Metohiji.