Приштински Универзитет: Са Брнабић наћи прихватљиво решење
КОСОВСКА МИТРОВИЦА: Универзитет у Приштини, са привременим седиштем у Косовској Митровици, позвао је данас премијерку Ану Брнабић на налажење обострано прихватљивог решења које ће, како се наводи, допринети очувању и опстанку тог Универзитета, као једног од ослонаца српског народа на Косову и Метохији.
У писму, председник Савета Божидар Жарковић наводи да се председници владе обраћа у име целокупне академске заједнице тог Универзитета која је, каже, узнемирена информацијама да се у Влади Србије, без консултација и учешћа академске заједнице Универзитета, припремају кадровске и организационе промене на Универзитету што је, каже, у супротности са Уставом Србије и законом прокламованом институционалном аутономијом Универзитета.
После писма које је председнику Александру Вучићу истим поводом у петак упутио Ректорски колегијум заједно са деканима факултета, Жарковић у писму председници владе наводи да би евентуалне кадровске и организационе промене на Универзитету којима се крши Уставом и законом прокламована институционална аутономија Универзитета имале несагледиве последице на међународни статус високошколског система Србије и самог Универзитета.
Додаје да би такве промене негативно утицале и на европски пут Србије, као и на чланство Универзитета у европским организацијама и на учестовање студената и наставног особља у европским академским програмима.
"Апелујемо на вас и Владу Србије да директним одлукама извршне власти у погледу кадровских решења супротних Закону о високом образовању Србије и принципима аутономије универзитета, девет месеци пре редовних избора на Универзитету, не успостављате такав преседан чиме се поништава целокупан рад академске заједнице Универзитета у Приштини, већ да кроз дијалог дођемо до обострано прихватљивог решења", наводи се у писму председници владе.
Жарковић каже да институционална аутономија Универзитета и академске слободе, зајамчене Уставом Србије и Законом о високом образовању Србије, јесу европске вредности које је Универзитет прихватио приступањем у пуноправно чланство у Европској универзитетској асоцијацији 2008. године у Ротердаму и потписивањем Магна карта университатум 2010. године у Болоњи.
Наводи и да је Универзитет примљен у чланство у статусно неутралном оквиру "Косово под Резолуцијом Уједињених нација 1244'' што, сматра, представља додатни аргумент за поштовање и јачање аутономије Универзитета у Приштини у компликованим политичким условима на Косову и Метохији.
Жарковић је подсетио да је Универзитет већ био изложен бојкоту Европске универзитетске асоцијације (ЕУА) од 2004. до 2008. године због директног мешања Владе Србије у кадровску политику Универзитета.
То је, додаје, имало за последицу међународно непризнавање диплома стечених на том Универзитету, искључење из свих програма под окриљем Европске универзитетске асоцијације, као и забрану службене сарадње чланица ЕУА са Универзитетом у Приштини, са привременим седиштем у Косовској Митровици.
Жарковић каже да целокупна академска заједница Универзитета верује у политику Владе Србије и председника Александра Вучића, који се за све време свог политичког деловања залаже за унапређење рада Универзитета и опстанак Срба на Косову и Метохији.