Gojković: Prioritet nova, savremena oprema i obnova klinika
NOVI SAD: Tokom 2017. Pokrajinski sekretarijat za zdravstvo uložio je u opremu sekundarnih i tercijarnih ustanova u Vojvodini 713 miliona dinara, a u infrastrukturu 803 miliona dinara, dok je u ustanove primarne zdravstvene zaštite uloženo 338 miliona dinara. Pokrajinski sekretar za zdravstvo docent dr Zoran Gojković istakao je nikada u prethodnih 20 i 30 godina u ovu oblast nije uloženo kao ove godine, bezmalo 1.854.000.000 dinara.
Dugi niz godina nije se ulagalo u objekte i napravljen je prioritet među 35 ustanova sekundarne i tercijarne zdravstvene zaštite i 44 doma zdravlja. Ne želimo da dozvolimo da pacijenti leže u memljivim sobama sa zemljanim podovima. Zato nam je obnova infrastrukture jedan od prioriteta, ali moramo i da obnovimo opremu. Savremena medicina je medicina tehnološkog napretka i moramo da ulažemo u zdravstvo kako bismo imali bolju zdravstvenu zaštitu, istakao je pokrajinski sekretar dr Zoran Gojković.
Kada je reč o rekonstrukciji i adaptaciji objekata, negde su radovi završeni, negde su u toku, a negde treba da počnu.
Najveća investicija u infrastrukturi je rekonstrukcija Opšte bolnice u Pančevu, za šta je uloženo 500 miliona dinara. Pored toga, u 13 zdravstvenih objekata urađene su adaptacije i rekonstrukcije. Među njima je Specijalna bolnica za plućne bolesti u Beloj Crkvi, Specijalna bolnica za psihijatrijske bolesti u Kovinu gde je uloženo 56 miliona dinara i koja postoji 100 godina, a 50 godina u nju nije ulagano. Sređen je vodovod u Opštoj bolnici u Subotici, klimatizacija u Opštoj bolnici u Zrenjaninu, završava se rekonstrukcija i adaptacija u Opštoj bolnici u Vršcu, naveo je dr Gojković.
Prema njegovim rečima, završava se i izgradnja evakuacionih rampi u Institutu za onkologiju Vojvodine u Sremskoj Kamenici, pri kraju su radovi u Institutu za plućne bolesti, prva faza radova u klinikama za neurologiju i psihijatriju Kliničkog centra Vojvodine, a planira se i treća faza radova u Klinici za ginekologiju i akušerstvo.
Gojković je najavio početak obnove Klinike za ortopediju, Klinike za ORL, kao i prvu fazu radova u Klinci za infektivne bolesti. Zajedno s Gradom Novim Sadom pravi se 250 parking mesta u krugu Kliničkog centra Vojvodine, gde je urađena i toplifikacija. Završava se i zgrada Zavoda za hitnu medicinsku pomoć Novi Sad, koja bi trebalo da bude gotova na proleće, a završen je i tender za izgradnju objekta u Dečjoj bolnici, u kojem će biti smeštena magnetna rezonanca.
U toku ove godine u Kliničkom centru Vojvodine bilo je 20 donora, a u celoj Srbiji 40.
Bubreg su dobila 33 pacijenta, a jetru njih petoro. Spaseno je 38 života, kazao je Gojković i napomenuo kako očekuje da će u godini pred nama u Kliničkom centru početi da se rade i transplantacije rožnjače, za šta je nabavljena oprema, a lekari prošli edukaciju.
Planovi su veliki i u dogovoru s Kancelarijom za javna ulaganja Vlade Srbije biće urađena bolnica u Pančevu, obnova Klinike za kardiologiju Instituta za KVB, pulmologija u Opštoj bolnici u Subotici, grudno odeljenjeu bolnici u Senti i deo Opšte bolnice u Vrbsu - kazao je dr Gojković i dodao kako su uveli pravilo od kojeg ne odustaju, a to je da se ne ulazi u infrastrukturna ulaganja dok ustanove ne pribave sve dozvole i dokumentaciju.
Kada je reč o opremi, 713 miliona dinara Sekretarijat je uložio u nabavku rendgen i ultrazvučnih aparata, monitore za praćenje vitalnih funkcija pacijenata, opremu za operacione sale, za hirurške intervencije, mikroskope.
Nastavićemo s ulaganjem u opremu i izdvojeno je 500 miliona dinara za prve konkurse koji će biti realizovani posle Nove godine. Za vozila hitne pomoći ćemo dati 100 miliona dinara, jer male opštine nemaju vozila za transport pacijenata. Nabavićemo 20-ak vozila za najugroženije domove zdravlja, najavio je dr Gojković.
Prema njegovim rečima, oprema koju imaju ustanove je stara između 10 i 15 godina i u narednoj godini sledi nabavka najsavremenije dijagnostičke opreme, među kojom će biti više CT i MR aparata, čime će biti napravljen veliki iskorak i povećan kvalitet zdravstvene zaštite.
U saradnji s Vladom Srbije postignut je dogovor za nabavku dva linearna akceleratora, te će uz postojeća tri aparata Institut za onkologiju imati pet najsavremenijih aparata na svetu i nećemo imati nijednog pacijenta na listi čekanja za zračenje, kazao je dr Gojković i dodao da je nabavljen i aparat za brahiterapiju, čime je obezbeđena napredna tehnologija zračenja.
Napomenuo je i da je iskorak napravljen i nabavkom aparata za vantelesni krvotok na Institutu za kardiovaskularne bolesti, a najavio i da će u narednoj godini biti pokrenut transplantacioni program. Zaokružen je i elektrofiziološki proces, a timovi lekara su bili na edukaciji u inostranstvu.
U Institutu za plućne bolesti urađena je prva mehanička trombektomija, a Klinički centar Vojvodine jedini je klinički centar u Srbiji u kojem se radi mehanička trombektomija kod pacijenata koji su doživeli moždani udar. Urađeno je više od 20 ovih intervencija i to je nemerljiv iskorak, ocenio je dr Gojković i dodao kako se nada da će u 2018. početi radovi na B i C lamelama Kliničkog centra.
Pokrajinski sekretar je naveo da je ove godine napravljen i kardovski iskorak, te da je na teritoriji Vojvodine zaposleno 852 zdravstvenih radnika, a od Ministarstva zdravlja odobrene su 122 deficitarne specijalizacije, ko i 41 subspecijalizacija.
LJ. Petrović