Гојковић: Приоритет нова, савремена опрема и обнова клиника
НОВИ САД: Током 2017. Покрајински секретаријат за здравство уложио је у опрему секундарних и терцијарних установа у Војводини 713 милиона динара, а у инфраструктуру 803 милиона динара, док је у установе примарне здравствене заштите уложено 338 милиона динара. Покрајински секретар за здравство доцент др Зоран Гојковић истакао је никада у prеthodnih 20 и 30 година у ову област није уложено као ове године, безмало 1.854.000.000 динара.
Дуги низ година није се улагало у објекте и направљен је приоритет међу 35 установа секундарне и терцијарне здравствене заштите и 44 дома здравља. Не желимо да дозволимо да пацијенти леже у мемљивим собама са земљаним подовима. Зато нам је обнова инфраструктуре један од приоритета, али морамо и да обновимо опрему. Савремена медицина је медицина технолошког напретка и морамо да улажемо у здравство како бисмо имали бољу здравствену заштиту, истакао је покрајински секретар др Зоран Гојковић.
Када је реч о реконструкцији и адаптацији објеката, негде су радови завршени, негде су у току, а негде треба да почну.
Највећа инвестиција у инфраструктури је реконструкција Опште болнице у Панчеву, за шта је уложено 500 милиона динара. Поред тога, у 13 здравствених објеката урађене су адаптације и реконструкције. Међу њима је Специјална болница за плућне болести у Белој Цркви, Специјална болница за психијатријске болести у Ковину где је уложено 56 милиона динара и која постоји 100 година, а 50 година у њу није улагано. Сређен је водовод у Општој болници у Суботици, климатизација у Општој болници у Зрењанину, завршава се реконструкција и адаптација у Општој болници у Вршцу, навео је др Гојковић.
Према његовим речима, завршава се и изградња евакуационих рампи у Институту за онкологију Војводине у Сремској Каменици, при крају су радови у Институту за плућне болести, прва фаза радова у клиникама за неурологију и психијатрију Клиничког центра Војводине, а планира се и трећа фаза радова у Клиници за гинекологију и акушерство.
Гојковић је најавио почетак обнове Клинике за ортопедију, Клинике за ОРЛ, као и прву фазу радова у Клинци за инфективне болести. Заједно с Градом Новим Садом прави се 250 паркинг места у кругу Клиничког центра Војводине, где је урађена и топлификација. Завршава се и зграда Завода за хитну медицинску помоћ Нови Сад, која би требало да буде готова на пролеће, а завршен је и тендер за изградњу објекта у Дечјој болници, у којем ће бити смештена магнетна резонанца.
У току ове године у Клиничком центру Војводине било је 20 донора, а у целој Србији 40.
Бубрег су добила 33 пацијента, а јетру њих петоро. Спасено је 38 живота, казао је Гојковић и напоменуо како очекује да ће у години пред нама у Клиничком центру почети да се раде и трансплантације рожњаче, за шта је набављена опрема, а лекари прошли едукацију.
Планови су велики и у договору с Канцеларијом за јавна улагања Владе Србије биће урађена болница у Панчеву, обнова Клинике за кардиологију Института за КВБ, пулмологија у Општој болници у Суботици, грудно одељењеу болници у Сенти и део Опште болнице у Врбсу - казао је др Гојковић и додао како су увели правило од којег не одустају, а то је да се не улази у инфраструктурна улагања док установе не прибаве све дозволе и документацију.
Када је реч о опреми, 713 милиона динара Секретаријат је уложио у набавку рендген и ултразвучних апарата, мониторе за праћење виталних функција пацијената, опрему за операционе сале, за хируршке интервенције, микроскопе.
Наставићемо с улагањем у опрему и издвојено је 500 милиона динара за прве конкурсе који ће бити реализовани после Нове године. За возила хитне помоћи ћемо дати 100 милиона динара, јер мале општине немају возила за транспорт пацијената. Набавићемо 20-ак возила за најугроженије домове здравља, најавио је др Гојковић.
Према његовим речима, опрема коју имају установе је стара између 10 и 15 година и у наредној години следи набавка најсавременије дијагностичке опреме, међу којом ће бити више ЦТ и МР апарата, чиме ће бити направљен велики искорак и повећан квалитет здравствене заштите.
У сарадњи с Владом Србије постигнут је договор за набавку два линеарна акцелератора, те ће уз постојећа три апарата Институт за онкологију имати пет најсавременијих апарата на свету и нећемо имати ниједног пацијента на листи чекања за зрачење, казао је др Гојковић и додао да је набављен и апарат за брахитерапију, чиме је обезбеђена напредна технологија зрачења.
Напоменуо је и да је искорак направљен и набавком апарата за вантелесни крвоток на Институту за кардиоваскуларне болести, а најавио и да ће у наредној години бити покренут трансплантациони програм. Заокружен је и електрофизиолошки процес, а тимови лекара су били на едукацији у иностранству.
У Институту за плућне болести урађена је прва механичка тромбектомија, а Клинички центар Војводине једини је клинички центар у Србији у којем се ради механичка тромбектомија код пацијената који су доживели мождани удар. Урађено је више од 20 ових интервенција и то је немерљив искорак, оценио је др Гојковић и додао како се нада да ће у 2018. почети радови на Б и Ц ламелама Клиничког центра.
Покрајински секретар је навео да је ове године направљен и кардовски искорак, те да је на територији Војводине запослено 852 здравствених радника, а од Министарства здравља одобрене су 122 дефицитарне специјализације, ко и 41 субспецијализација.
Љ. Петровић