OBELEŽEN VEK POSTOJANJA MEĐUNARODNE ORGANIZACIJE ZA VINOVU LOZU I VINO Srbija kao članica posvećena misiji OIV – a
Povodom obeležavanja stogodišnjice postojanja Međunarodne organizacije za vinovu lozu i vino (OIV) i u susret 45. svetskom kongresu vinove loze i vina u Dižonu u Francuskoj održana je trodnevna ministarska konferencija, na kojoj je učestovala i delegacija iz Srbije kao zemlja članica OIV-a .
Međunarodna organizacija za vinovu lozu i vino (OIV), sa sedištem u Dižonu, trenutno ima 50 država članica koje predstavljaju 75 procenata svetskih vinograda, 37procenata svetske proizvodnje stonog grožđa, 50 procenata proizvodnje suvog grožđa, 88 procenata proizvodnje vina i 71 procenat potrošnje vina.
U rad ove organizacije uključeno je i 18 posmatrača.
OIV pruža državama proizvođačima i potrošačima grožđa i vina informacije od značaja za izradu propisa, minimiziranje barijera u trgovini, promovisanje održive proizvodnje i zaštitu potrošača, a glavna funkcija ove međunarodne organizacije je kreiranje standarda za vinogradarsko-vinski sektor.
2024. je Međunarodna godina vina i vinove loze
U skladu sa obeležavanjem veka postojanja, OIV je na simboličan proglasio 2024. godinu međunarodnom godinom vinove loze i vina, kako bi stimulisao i promovisao sastanke i debate naučne, tehničke i kulturne prirode u svim zemljama proizvođačima vina pod temom „Vinova loza i vino sutrašnjice“.
Nekoliko dana pred održavanje konferencije usaglašen je tekst Ministarske deklaracije o stogodišnjici Međunarodne organizacije za vinovu lozu i vino, kojom članice potvrđuju posvećenost ovoj međuvladinoj naučno-tehničkoj organizaciji i, kroz nju, značaj sektora vinove loze i vina u celini.
Republika Srbija podržala je navedenu deklaraciju.
U ime ministra poljoprivrede dr Aleksandra Martinovića, državni sekretar Livija Pavićević istakla je da Republika Srbija ostaje nepokolebljivo posvećena misiji OIV-a, koja je još 1924. godine osnovana kao tehnička i naučna međuvladina organizacija, a danas je ključni akter u globalnom vinskom sektoru.
-Danas stojimo na pragu nove ere, obeležene digitalnom transformacijom i klimatskim promenama, koja će oblikovati budućnost vina i vinogradarstva i neophodno je da se naš vinski sektor prilagodi ovim promenama - navela je Pavićević. - Srbija je spremna da doprinese, podeli iskustva, uči od drugih i još jednom potvrdi svoju posvećenost osnovnim principima OIV-a, koji se ogledaju u zajedništvu u različitosti, održivosti, kvalitetu i autentičnosti“, naglasila je državni sekretar.
Z. D.