ОБЕЛЕЖЕН ВЕК ПОСТОЈАЊА МЕЂУНАРОДНЕ ОРГАНИЗАЦИЈЕ ЗА ВИНОВУ ЛОЗУ И ВИНО Србија као чланица посвећена мисији ОIV – a
Поводом обележавања стогодишњице постојања Међународне организације за винову лозу и вино (OIV) и у сусрет 45. светском конгресу винове лозе и вина у Дижону у Француској одржана је тродневна министарска конференција, на којој је учестовала и делегација из Србије као земља чланица OIV-a .
Међународна организација за винову лозу и вино (OIV), са седиштем у Дижону, тренутно има 50 држава чланица које представљају 75 процената светских винограда, 37процената светске производње стоног грожђа, 50 процената производње сувог грожђа, 88 процената производње вина и 71 проценат потрошње вина.
У рад ове организације укључено је и 18 посматрача.
OIV пружа државама произвођачима и потрошачима грожђа и вина информације од значаја за израду прописа, минимизирање баријера у трговини, промовисање одрживе производње и заштиту потрошача, а главна функција ове међународне организације је креирање стандарда за виноградарско-вински сектор.
2024. је Међународна година вина и винове лозе
У складу са обележавањем века постојања, OIV је на симболичан прогласио 2024. годину међународном годином винове лозе и вина, како би стимулисао и промовисао састанке и дебате научне, техничке и културне природе у свим земљама произвођачима вина под темом „Винова лоза и вино сутрашњице“.
Неколико дана пред одржавање конференције усаглашен је текст Министарске декларације о стогодишњици Међународне организације за винову лозу и вино, којом чланице потврђују посвећеност овој међувладиној научно-техничкој организацији и, кроз њу, значај сектора винове лозе и вина у целини.
Република Србија подржала је наведену декларацију.
У име министра пољопривреде др Александра Мартиновића, државни секретар Ливија Павићевић истакла је да Република Србија остаје непоколебљиво посвећена мисији OIV-а, која је још 1924. године основана као техничка и научна међувладина организација, а данас је кључни актер у глобалном винском сектору.
-Данас стојимо на прагу нове ере, обележене дигиталном трансформацијом и климатским променама, која ће обликовати будућност вина и виноградарства и неопходно је да се наш вински сектор прилагоди овим променама - навела је Павићевић. - Србија је спремна да допринесе, подели искуства, учи од других и још једном потврди своју посвећеност основним принципима OIV-а, који се огледају у заједништву у различитости, одрживости, квалитету и аутентичности“, нагласила је државни секретар.
З. Д.