IZ MALOG POGONA U BAČKOM GRADIŠTU STIŽU PROIZVODI VRHUNSKOG KVALITETA Organski namaz od maline mogao bi se uskoro prodavati i u Americi
Namaz od malina „real red” firme „Rijel red rozberi” iz Bačkog Gradišta dobio je nagradu za najbolji bioproizvod od Udruženja „Teras” koje se već 20 godina bavi promocijom domaće organske proizvodnje.
Pre ove nagrade firma iz Bačkog Gradišta dobila je prestižnu nagradu u Briselu 2019. godine za skoro isti proizvod od 200 Mišlenovih kuvara, koji su na slepo probali i ocenjivali proizvode i dodelili priznanje namazu od malina za superioran ukus.
- Te godine namaz od maline bio je zaslađen fruktozom, a odnos voća i šećera bio je 80 prema 20 u korist bobičastog voća. Ovogodišnja nagrada od udruženja „Teras” dobijena je za stopostotni ukus maline bez ikakvih dodataka - objašnjava za Dnevnik vlasnica firem „Rijel red rozberi” Tatjana Avramov.
Preduzetništvo nije svestan izbor, to vas ili pokrene ili vas ne pokrene. Mene je povuklo i tako sam počela da radim i napredujem (preduzetnica Tatjana Avramov)
Ona se, kaže, savim slučajno našla u preduzetničkim vodama u vreme kada je bila na doktorskim studijama iz psihologije. Ideja da psihologiju zameni preduzetništvom potekla je slučajno, kada su njeni roditelji jedan deo ratarske proizvodnje usmerili ka proizvodnji malina i došli vrlo brzo u situaciju da ih nemaju kome prodati.
Sada sa ovim iskustvom, napominje, uspela bi pet tona malina da proda za pet minuta, ali tada nisu nikoga poznavali i malinarstvom se više ne bavimo.
- Mislim da preduzetništvo nije svestan izbor, to vas ili pokrene ili vas ne pokrene. Mene je povuklo i tako sam počela da radim i napredujem - kazala je Tatjana. - Bavim se preradom voća u organske proizvode, zdrave, bez dodatnog šećera, potupno prirodne sa 100 posto sadržaja voća. Imamo organske brendirane namaze od maline, šljive, višnje, šipurka. Prodajemo ih na domaćem tržištu i težimo da budemo i izvozno orjentisani. Imamo ponude i za izvoz na tržište SAD, ali taj izvoz nam predstavlja i šansu i problem, jer na naplatu treba čekati 60 do 90 dana.
Uz premijum proizvode ide i ajvar
Tatjana Avramov posle drugog porodiljskog odsustva napominje da planira da proizvodnju proširi ne samo na premijum organske voćne proizvode već da radi i druge, koji bi bili „gorivo” za brendirane namaze.
- Već radimo ajvare, džemove sa šećerom, slatko od višanja. Povrće za ajvar otkupljujemo od lokalnih povrtara i prodajemo ga na domaćem tržištu u četiri velika marketa. Tako podstičemo i lokalnu privredu Bečeja i ta saradnja je i najdraža. U Bačkom Gradišti ima povrtara i voćara kojima je važan kvalitet pa se uklapaju u naše kriterijume.
Ona nema sopstveni voćnjak jer primarna proizvodnja voća i prerada ne idu jedno s drugim, napominje. To su različiti poslovi pa voće u sezoni otkupljuje od lokalnih proizvođača u Bačkom Gradištu i okolini Bečeja, koji se trude da proizvedu vrhunski rod, a da ga van sezone nabavlja mahom iz ivanjičkog i čačanskog kraja
Preduzetnica Tatjana Avramov napominje da ima mašine za proizvodnju i tehnologe savetodavce koji su napravili „real red” - namaz od malina. Takođe ima podršku i od USAID koji imaju odlučnu firmu sa 70 tehnologa i koji su napravili teksturu za namaze.
Z Delić