CRVI U NAMIRNICAMA SVE ČEŠĆI Otkud tamo, kako ih se rešiti KOME DA SE OBRATIMO
Razne potrošačke stranice na društvenim mrežama vrve objavama potrošača koji u prehambenim proizvodima kupljenim u domaćim prodavnicama pronalaze crve.
Isplivale su desetine takvih objava uz priložene fotografije, na kojima se vide beli gamižući crvi koje retko koga ostave ravnodušnog. Najčešće se crvi mogu naći u brašnu, žitaricama, sušenom voću i orašastim plodovima.
Potrošači koji su prijavljivali prisutnost crva u namirnicama najčešće su ih uočavali u poslasticama – čokoladama i keksima, ali i u grickalicama poput pistaća i indijskog oraha.
Sve je podložno infestaciji, čak i flaširana voda
I dok ne čudi toliko prisutnost crva u orašastim plodovima koji se u trgovinama prodaju rinfuzno ili prepakovani, zbunjuje njihovo prisustvo u neoštećenoj i hermetički zatvorenoj ambalaži, odnosno, originalnim fabričkim pakovanjima. S tim da većini prijavljene hrane “s crvima” rok trajanja nije istekao.
-Gotovo da nema prehrambenog proizvoda koji nije podložan infestaciji jajašcima i crvićima različitog porekla, zavisno od insekta koji je izazvao infestaciju – veliki broj vrsta mušica, moljaca, kućnih muva i sličnih - objašnjava magistar farmacije Zdenka Kocmur, savetnica za hranu u Hrvatskom udruženju za zaštitu potrošača.
Kocmur kaže da su od pakovanih proizvoda najpodložniji infestaciji proizvodi koji sadrže mleko i jaja u prahu, kakao maslac i kakao prah, razne masnoće i emulgatore. Ukratko, konditorski proizvodi. Zatim sve vrste brašna i krupica, zrnati proizvodi kao što su pirinač, ječam, razne popularne integralne žitarice i slični kombinovani proizvodi, mlečni proizvodi, meso i suhomesnati proizvodi, voće i povrće.
-Dakle gotovo sve, a nisu izuzetak ni flaširana voda i napici, iako vrlo retko - dodaje ona. - Često se otkriju tek kad se otvori ambalaža.
Može biti ranije zagađeno
Napominje kako se, zavisno od proizvodno-distributivnog segmenta u kojem se infestacija dogodila, može raditi o zagađenju već izvorne sirovine.
“Moguća je i sekundarna kontaminacija već pakovanog proizvoda u skladištima proizvođača ili trgovca, kao i na policama trgovca. Bez obzira na to u kojem segmentu tehnološkog lanca je došlo do infestacije, iz nevidljivih jajašaca i larvi će se u određenim uslovima razviti crvići i zatim odrasli insekti koji su infestaciju izazvali. U skladištima i na policama lako je moguće da se sekundarno infestiraju i susedni slični proizvodi, a da sam proizvođač za to nije kriv. Nažalost, infestacije se vrlo često otkriju tek kad potrošač kod kuće otvori ambalažu proizvoda”, ističe Kocmur.
Dodaje kako uvek može biti u pitanju propust u poštovanju zdravstveno-higijenskih standarda u tehnološkom proizvodnom procesu, što uključuje i pakiranje prehrambenog proizvoda.
“Prisustvo jajašaca, larvi i crvića, kao i odraslih jedinki insekata koji su izazvali infestaciju prehrambenog proizvoda ne mora nužno biti opasno po zdravlje potrošača, ali treba biti oprezan. Zavisi od porekla i vrste samog insekta, virulentnosti larvi i crvića, kao i od eventualnih toksina kao popratne pojave, opasnost za zdravlje čoveka može biti alarmantna. U svakom slučaju takav proizvod nije za konzumaciju i mora se odmah povući s tržišta”, upozorava ova stručnjakinja.
Kao savetnica za hranu u Hrvatskom udruženju za zaštitu potrošača, napominje da trgovci, distributeri, uvoznici i proizvođači moraju biti o tome obavešteni i preduzeti hitne mere za suzbijanje i eliminaciju daljnje infestacije.
“Potrošač bi trebalo da obavezno uloži pisanu reklamaciju spornog proizvoda s opisom i fotografijom trgovcu i/ili Državnom inspektoratu RH. O svemu bi trebala biti obaveštena i javnost kroz sve dostupne medije”, kazala je.