За годину дана 444 осуђујуће пресуде
Посебна одељења судова за борбу приотив корупције изрекла су 444 осуђујуће пресуде због коруптивних кривичних дела протеклу годину, од када се примењује Закон о организацији и надлежности државних органа у сузбијању организованог криминала, тероризма и корупције.
Представљајућуи резултате рада, министарка правде Нела Кубуровић указала је на то да су посебна одељења виших јавних тужилаштава прву годину примене нових законских решења поступала по кривичним пријавама поднетим против 10.684 лица, при чему је оптужено 681, саоштено је из њеног кабинета.
Међу њима су, како је навела Нела Кубуровић, и високорангиране особе, као што је директор Управе за аграрна плаћање и заменик директора Саобраћајног института ЦИП, осумњичени за кривична дела примања мита.
Она је додала да је највећи искорак, учињен усвајањем и применом новог закона, успостављање унапређене сарадње између надлежних органа и институција.
– Основано је пет ударних група, а реализоване су три – рекла је Нела Кубуровић, и као добар пример истакла резултате ударне групе Посебног одељења Вишег јавног тужилаштва у Београду, чији је рад довео до покретања кривичног поступка против 80 осумњичених.
Она је указала на то да данас постоји развијена мрежа официра за везу из 13 релевантних институција и да је свако од њих прошао специјализовану обуку, па тако органи кривичног гоњења неупоредиво лакше и брже долазе до потребних података, информација и разјашњења, пише у саопштењу.
Такође, министарка је указала на то да први пут у нашим судовима и тужилаштвима постоји могућност ангажовања финансијских форензичара, који имају значајну улогу у процесуирању предмета корупције, прања новца и финансијког криминала уопште.
Нела Кубуровић је рекла да је, уз велику помоћ пројекта „Превенција и борба против корупције”, који финансира ЕУ, више од 300 судија, тужилаца и полицајаца прошло стручну обуку, као и да је партнер у спровођењу тих обука било и Министарство правде САД.
Министар унутрашњих послова Небојша Стефановић истакао је да је Министарство правде последњих неколико година показало због чега Србија, не само у нашем региону већ заиста, може да се мери с озбиљним државама ЕУ.
– Ми данас имамо суштину, а то је да је држава препознала потребу да се бори против корупције системски, сваки случај се процесуира, нема оног ко је заштићен ни партијском књижицом, друштвеним статусом ни богатством – нагласио је Стефановић. – Нема чекања да неко постане бивши руководилац да би се против њега водила истрага.
Такође је указао на то да ни у редовима полиције, Тужилаштва и судова корупција неће остати нетакнута.
С. Х.