Za godinu dana 444 osuđujuće presude
Posebna odeljenja sudova za borbu priotiv korupcije izrekla su 444 osuđujuće presude zbog koruptivnih krivičnih dela proteklu godinu, od kada se primenjuje Zakon o organizaciji i nadležnosti državnih organa u suzbijanju organizovanog kriminala, terorizma i korupcije.
Predstavljajućui rezultate rada, ministarka pravde Nela Kuburović ukazala je na to da su posebna odeljenja viših javnih tužilaštava prvu godinu primene novih zakonskih rešenja postupala po krivičnim prijavama podnetim protiv 10.684 lica, pri čemu je optuženo 681, saošteno je iz njenog kabineta.
Među njima su, kako je navela Nela Kuburović, i visokorangirane osobe, kao što je direktor Uprave za agrarna plaćanje i zamenik direktora Saobraćajnog instituta CIP, osumnjičeni za krivična dela primanja mita.
Ona je dodala da je najveći iskorak, učinjen usvajanjem i primenom novog zakona, uspostavljanje unapređene saradnje između nadležnih organa i institucija.
– Osnovano je pet udarnih grupa, a realizovane su tri – rekla je Nela Kuburović, i kao dobar primer istakla rezultate udarne grupe Posebnog odeljenja Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, čiji je rad doveo do pokretanja krivičnog postupka protiv 80 osumnjičenih.
Ona je ukazala na to da danas postoji razvijena mreža oficira za vezu iz 13 relevantnih institucija i da je svako od njih prošao specijalizovanu obuku, pa tako organi krivičnog gonjenja neuporedivo lakše i brže dolaze do potrebnih podataka, informacija i razjašnjenja, piše u saopštenju.
Takođe, ministarka je ukazala na to da prvi put u našim sudovima i tužilaštvima postoji mogućnost angažovanja finansijskih forenzičara, koji imaju značajnu ulogu u procesuiranju predmeta korupcije, pranja novca i finansijkog kriminala uopšte.
Nela Kuburović je rekla da je, uz veliku pomoć projekta „Prevencija i borba protiv korupcije”, koji finansira EU, više od 300 sudija, tužilaca i policajaca prošlo stručnu obuku, kao i da je partner u sprovođenju tih obuka bilo i Ministarstvo pravde SAD.
Ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović istakao je da je Ministarstvo pravde poslednjih nekoliko godina pokazalo zbog čega Srbija, ne samo u našem regionu već zaista, može da se meri s ozbiljnim državama EU.
– Mi danas imamo suštinu, a to je da je država prepoznala potrebu da se bori protiv korupcije sistemski, svaki slučaj se procesuira, nema onog ko je zaštićen ni partijskom knjižicom, društvenim statusom ni bogatstvom – naglasio je Stefanović. – Nema čekanja da neko postane bivši rukovodilac da bi se protiv njega vodila istraga.
Takođe je ukazao na to da ni u redovima policije, Tužilaštva i sudova korupcija neće ostati netaknuta.
S. H.