Мито и корупција вребају иза готово сваког ћошка
и превара у пословном свету, које је јуче објавила ревизорско-консултантска компанија „Ернст и Јанг”.
У истраживању под називом „Превара и корупција – лакши пут ка постизању раста”, којим је обухваћено укупно 38 земаља Европе, Блиског истока, Индије и Африке (ЕМЕИА), учествовало је 3.800 испитаника. Међу њима је анкетирано 100 пословних људи из Србије, од којих 69 одсто сматра да компаније приказују финансијске резултате бољим него што заиста јесу, наводи се у званичном саопштењу Е&Ј.
Резултати истраживања су показали и да је 18 одсто анкетираних у Србији истакло да је оправдано нудити подстицаје, попут репрезентације и гостопримства, у циљу добијања или задржавања посла. Чак 84 одсто испитаника верује да су мито и корупција широко распрострањени, знатно изнад регионалног просека, који је 51 одсто. То је ипак нешто бољи резултат него у земаља у окружењу које су учествовале у истраживању, тј. Хрватске (92 одсто испитаника) и Словеније (87 одсто испитаника).
Упоређивање с прошлогодишњим резултатима, када је такво мишљење имало само 60 одсто испитаника у Србији, такође је указало на пораст незадовољства.
Када су у питању испитани у свих 38 земаља ЕМЕИА, 42 одсто њих тврди да њихова компанија нема антикорупцијску политику, или да они нису упознати с њом, 36 одсто испитаника регије није имало антикорупцијски тренинг, а 24 одсто испитаника каже да њихова компанија нема систем за откривање информација о кршењу процеса (узбуњивање).
– Компаније широм света боре се да опстану и расту на тржишту које карактеришу веома неповољни економски услови – изјавио је руководећи партнер компаније Е&Ј у Србији, Црној Гори и Босни и Херцеговини Стивен Фиш по објављивању истраживања. – У таквом окружењу, раст прихода и етичка политика пословања понекад се могу чинити као равноправни такмичари.
Он је додао да ризици од превара, мита и корупције представљају реалност с којом се суочавају компаније које су под великим притиском да постигну раст прихода.
Истраживање је спроведено од децембра 2014. до јануара 2015. године, и показало је да многе компаније и даље нису успоставиле процесе за праћење усклађености пословања са законском регулативом.
С. Г.
Криза извор недаћа
По мишљењу 82 одсто испитаника из Србије, економски раст је спорији од очекиваног, и то је један од кључних разлога због чега њихове компаније не остварују очекиване резултате, што је далеко изнад просека свих испитаника (58 одсто).
Само нешто више од половине испитаника (52 одсто) потврдило је да у њиховим компанијама постоје политике за спречавање мита и корупције (антикорупцијске политике), док чак 47 одсто испитаника није имало антикорупцијске обуке.
На крају, 45 одсто испитаника у Србији сматра да постоје јасне мере за кршење антикорупцијских политика у пословању, док само 31 одсто сматра да су предузете мере против оних који су их прекршили.