light rain
20°C
19.09.2024.
Нови Сад
eur
117.058
usd
105.2585
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Живот после инфаркта: Преживети срчани удар, али и цену лекова

05.07.2019. 10:54 10:56
Пише:
Извор: Dnevnik (arhiva)

НОВИ САД: Пацијенти који су преживели срчани удар углавном имају велико поверење у своје лекаре, мењају лоше животне навике и придржавају се терапије само у првој години опоравка, а троше више од 5.000 динара месечно на набавку новијих, ефикаснијих лекова, кључне су поруке резултата великог “Упитника о животу после инфаркта у Србији” који је представљен у Београду.

Удружење пацијената који су преживели срчани удар “Моја друга шанса” и кардиолози из Удружења коронарних јединица Србије, организовали су трибину “Живот није лото”, а учествовали су пацијенти из целе земље, представници здравствених институција, лекари, као и познате личности које су промотери ове иницијативе глумац Ирфан Менсур, водитељка Сузана Манчић и легендарни спортисти Саво Милошевић и Миле Исаковић. На трибини су представљени резултати истраживања о животу више од 1.000 пацијената после преживљеног срчаног удара, које је спровело удружење“Моја друга шанса”, уз подршку Удружења коронарних јединица Србије и удружења “Наша Аска”.

Многи пацијенти се осећају као да су препуштени сами себи када је реч о информисаности, па половина тражи на интернету информације о томе како се живи после инфаркта. Треба им боља, системска подршка, увођење стручних саветовалишта или кол-центара за бољу комуникацију и информисаност, навео је председник Удружења пацијената “Моја Друга Шанса” Иван Тојагић.

Од преписане терапије, анкетирани углавном узимају три лека, али забрињава податак да близу 70 одсто пацијената троши више од 5.000 динара месечно на лекове.

Управо је то највећи проблем са којим се сусрећемо и изазов који мора да се реши, како да људима после инфаркта омогућимо већу доступност ефикасне терапије. Држава на жалост не обезбеђује пацијентима новије, ефикасније лекове, него морају сами да их купују, казао је Тојагић.

Представник Републичког фонда за здравствено осигурање Жељко Попадић истакао је да ће кардиоваскуларне болести, а посебно пацијенти који су преживели инфаркт миокарда, бити један од приоритета за побољшање статуса, како за увођење најсавременијих лекова, тако и у системском збрињавању пацијената који су преживели срчани удар. Најавио је да ће на томе у блиској будућности заједно радити са кардиолозима и Удружењем “Моја друга шанса”.

Председник удружења коронарних јединица Србије из Института за кардиоваскуларне болести Војводине професор др Милован Петровић истакао је да се Србија са стопом смртности од око 50 одсто, налази изнад просека западноевропских земаља, а укупно је на алармантном трећем месту у свету по смртности од кардиоваскуларних болести.

Највећи системски продор у кардиологији у последњих десетак година направили смо у лечењу акутног инфаркта миокарда у салама за катетеризацију и кроз организоване мреже лечења и отварање нових сала. Тако је сада скоро цела Србија покривена овим најсавременијим начином лечења и скоро сви наши болесници могу да стигну до сала за катетеризацију у року од једног и по, до два сата што је и препорука за лечење инфаркта. Недостаје системско праћење пацијената након преживљеног инфаркта и оптуста из болнице, а надамо се да ћемо у најскорије време употпунити листу савремених лекова за спречавање понављања инфаркта, закључио је др Петровић.


Потребна адекватна терапија

Члан удружења пацијената „Моја друга шанса“ Душко Ђермановић је и сам преживео инфаркт и сматра да је добио нову шансу

Циљ нам је да статус пацијената који су преживели срчани удар буде бољи. Апел за све који могу да помогну, да нам омогуће да лакше дођемо до адекватне терапије, да је више не купујемо. Ја ћу куповати лекове док будем имао новца, након тога не знам, истакао је Ђермановић.


Највише људи са оваквим проблемом је у популацији од 30 до 60 година, а жене су у већини, показала је анкета коју је у својој установи спровео професор др Горан Давидовић из Клиничког центра Крагујевац.

Забрињавајућа је чињеница да већини није била најјаснија отпусна листа, нису добро разумели шта све од терапије треба да узимају, као и да су у почетку редовно узимали терапију и придржавали се савета лекара, али с временом је њихова дисциплина опадала, па годину дана од инфаркта знатно нередовније пију лекове, истакао је др Давидовић и напоменуо је да у Србији сваки дан имамо више од 50 срчаних удара.

Љ. Петровић

Аутор:
Пошаљите коментар
Матичне ћелије, револуција у лечењу инфаркта

Матичне ћелије, револуција у лечењу инфаркта

05.06.2019. 16:16 16:47
Моја друга шанса: Инфаркт годишње однесе 50.000 живота

Моја друга шанса: Инфаркт годишње однесе 50.000 живота

03.06.2019. 13:30 13:33