Резултати програма „Енергија знања”: Руски је поново у моди
Основна школа „Јован Поповић” четврта је новосадска осмолетка чији ће петаци од 2. септембра моћи да изаберу руски као други страни језик.
То је само један у низу резултата сарадње с компанијом „НИС–Гаспромњефт”, у оквиру програма „Енергија знања”, започетог 2014, када је школа добила први савремено опремљен фоно-кабинет за учење руског језика, а 2016. и други, те постала прва образовна установа у Новом Саду у којој се изводила билингвална настава на српском и руском језику.
Ради усавршавања предавача и подизања квалитета наставе у двојезичном одељењу, НИС је обезбедио подршку и новац за обуку три учитељице на Нижњеновгородском лингвистичком универзитету, што је подразумевало интензиван курс руског језика, као и обуку из методике предавања руског језика. Откако је 2018. укинуто услед недостатка наставног кадра који би предавао у вишим разредима, уместо билингвалног, уведено је факултативно изучавање тог језика, чије је часове протекле школске године, двапут недељно, похађало 170 ученика од првог до шестог разреда. Само у поређењу с 2017/2018, каже директор Горан Стевановић, број ученика који прате тај програм увећан је за 40. Осим уз наставнике, конверзацију савладавају и једни уз друге, будући да је међу њима све више вршњака пристиглих с породицама из Русије, који часове српског, у организацији наставнице Јелене Лазаревић, похађају четири пута недељно.
Прилика за даље школовање
Успех на Олимпијади из руског језика, коју под покровитељством Министарства просвете, науке и технолошког развоја годинама организују компанија НИС, Славистичко друштво Србије и Руски центар при Гимназији „Јован Јовановић Змај”, једна је од прилика за даље школовање на престижним универзитетима.
– Седмаци и осмаци из наше школе који су савладали руски језик, а имају и одличан просек, образовање могу наставити у билингвалном руско-српском одељењу Гимназије „Јован Јовановић Змај” – додаје директор Стефановић. – Иначе, захваљујући сарадњи Гимназије с Универзитетом „Лобачовски“ у Нижњем Новгороду, с којим је Нови Сад град-побратим, могу затим конкурисати за стипендију, те студирати на неком од престижних руских факултета.
– Ми смо мала али вредна и амбициозна школа, неизмерно захвална „НИС–Гаспромњефту” што нас је изабрао за своје партнере – каже Стевановић. – Осим ОШ „Вук Karayić” и „Вељко Влаховић”, прва смо новосадска осмолетка која ће од септембра увести једносменски рад, у шта ће на различите начине бити имплементиран и руски језик. Једна од новина је yudo секција, коју ће на матерњем језику држати првак Русије у том спорту Анатолиј Громилов.
Велика заинтересованост међу ученицима ОШ „Јован Поповић” влада и за vannastavnе активности које су усмерене на приближавање руске културе и традиције. Прошле године организована је посета Руском дому, а од ове планирају екскурзије током којих би се обишла сва места у Србији која су значајна за руску културу. Биоскоп последње среде у месецу, током којег ће ђаци моћи да уживају у анимираним бајкама на руском, посета дечјег писца Игора Малишева, разговори преко „Скајпа“ с вршњацима из московских школа и још много тога, оплемениће им слободно време, осим хора „Хохломушки” под вођством наставнице Валерије Поповић или руске драмске и рецитаторске секције.
С. Милачић