light snow
0°C
19.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

У Основној школи „Јован Поповић” стасавају рок генерације

06.11.2018. 12:01 12:06
Пише:
Фото: Наступали уживо само једном, и то пред педесетак другара и другарица из школе

Појава школских бендова у ОШ „Јован Поповић” на Лиману 2 датира још из 1982. године, када су тадашњи ученици те школе, окупљени око бенда „Експлозив”, свирали на главном улазу и у великом холу школе.

После 34 године, тачније 2016, у тој школи основан је бенд „Лош укус”, који наставља својеврсну традицију.

Музички правци су се током prеthodnih година мењали, почевши од изворног панка, рокенрола, хард рока, хардкора... да би „Лош укус” представио модеран, тежак, брз, гаражни сиров звук, мешавину горенаведених стилова. Поставу од самог почетка чине: Миљан Миливојевић – вокал, Игор Ердељановић – бубњеви и Игор Каурин – гитара.

– За сада ови тинејџери имају два спота за песме „Гамад” и „Створ” – објашњава наставник техничког Борко Бркић, бубњар неколико новосадских бендова („Пролеће”, „Но спид лимит!, СОК 91...), који води секцију. – Састав „Лош укус” до сада је свирао уживо само једном, и то приликом снимања спота „Гамад”, пред педесетак другара и другарица из школе.

БендЛош укусчине: Миљан Миливојевићвокал, Игор Ердељановићбубњеви и Игор Каурингитара

Ових дана „Лош укус” је ангажован на уобличавању треће ауторске песме, радног назива „Мајндс”, која ће се ускоро и преточити у аудио, а касније и видео-запис.

– Ученици су се окупили и основали групу зато што воле ту врсту музике и зато што су сазнали колико је бендова настало и стварало у њиховој школи... Прочитали су у „Ђачком перу”, видели спотове и видео-записе са свирки бендова попут „Увертире”, „Фјужна”, „Но рулса”, „Мунгоса”, „Стене”, „Неврленда”, „Амброзије”, „Хира”, „Распада система” и многих других. Врхунац је била 2009. година, када су „Увертира”, „Амброзија” и „Стена” свирали на Тргу слободе на манифестацији „Ритам Европе”, којом се обележава Дан победе над фашизмом, у организацији СКЦ Нови Сад – подсећа Бркић. – „Увертира” је имала неколико свирки у оквиру школе, гостовала и на телевизијским станицама, да би касније, после основне школе, наставила успешно даљи рад. Остали наведени бендови су учествовали у разним школским хуманитарним акцијама, а чланови поменутих група наставили су да се баве музиком и да је презентују након завршетка основне школе. „Три капљице” ускоро за Студентски културни центар издају албум, а девојке из тог бенда свирале су и на главној бини Егзит фестивала. Откако сам у школи наставник техничког образовања, трудио сам се да наставим традицију коју су започела деца пре мог доласка 2005. године. Моја улога је била да спајам таленте и децу која воле андерграунд стил свирања, да им покажем да постоји и нешто што ретко виђају на телевизији и да их упутим у саму срж таквог живота и музике.


Дуг списак бендова

Још током похађања ОШ „Јован Поповић”, а махом нешто касније, некадашњи ученици основали су, или били чланови, популарних новосадских састава: „Рафал”, „Експлозив”, „Ван контроле”, 2MM, „Корозија”, „Генерација без будућности”, „Блицкриг”, „Ауслендер”, „Три капљице”, „Пародокс”, „Албанска иредента”, „Првобитна заједница”, „Једино решење”, „Мартианс”, „Брикхедс”, „Бомбер”, „Пукла брука”, „Шоплифтерс”, „Велики мрест”, „Селфимолејшн”, „Фронтлајн”, УМТ, „Црно испод нокта” ...


Наставник каже да му је на почетку наставничке каријере било лакше да у школи координира рад толиких бендова. 

– Деца су била знатижељна и пуна енергије коју су хтела да изнесу преко својих инструмената – сматра наш саговорник. – Ученици су били готово па самоорганизовани, а ја сам им само послужио као „водич, који их је, ако би негде скренули, усмеравао на главну yadu”. Данас је пак теже, у смислу да је све мање заинтересоване деце. Можда очекују већу подршку, а мање уложеног труда и интересовања? Могуће је и да се жариште пребацило на неки други део града. Без обзира на све, сигуран сам у то да ћу се, док будем наставник у школи, трудити да и даље подстичем децу да гледају на свет из мог угла и да им преносим музичко знање какво је започето на Лиману 2 крајем седемдесетих и почетком осамдесетих година прошлог века.

С. Савић

(Фото: Приватна архива)

Пројекат „Развој културног и уметничког стваралаштвареализовао јеМаркет ИТ Маркетинг анд ПР”, а суфинансиран је од Града Новог Сада. Ставови изнети у подржаном пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.

Пише:
Пошаљите коментар