Rezultati programa „Energija znanja”: Ruski je ponovo u modi
Osnovna škola „Jovan Popović” četvrta je novosadska osmoletka čiji će petaci od 2. septembra moći da izaberu ruski kao drugi strani jezik.
To je samo jedan u nizu rezultata saradnje s kompanijom „NIS–Gaspromnjeft”, u okviru programa „Energija znanja”, započetog 2014, kada je škola dobila prvi savremeno opremljen fono-kabinet za učenje ruskog jezika, a 2016. i drugi, te postala prva obrazovna ustanova u Novom Sadu u kojoj se izvodila bilingvalna nastava na srpskom i ruskom jeziku.
Radi usavršavanja predavača i podizanja kvaliteta nastave u dvojezičnom odeljenju, NIS je obezbedio podršku i novac za obuku tri učiteljice na Nižnjenovgorodskom lingvističkom univerzitetu, što je podrazumevalo intenzivan kurs ruskog jezika, kao i obuku iz metodike predavanja ruskog jezika. Otkako je 2018. ukinuto usled nedostatka nastavnog kadra koji bi predavao u višim razredima, umesto bilingvalnog, uvedeno je fakultativno izučavanje tog jezika, čije je časove protekle školske godine, dvaput nedeljno, pohađalo 170 učenika od prvog do šestog razreda. Samo u poređenju s 2017/2018, kaže direktor Goran Stevanović, broj učenika koji prate taj program uvećan je za 40. Osim uz nastavnike, konverzaciju savladavaju i jedni uz druge, budući da je među njima sve više vršnjaka pristiglih s porodicama iz Rusije, koji časove srpskog, u organizaciji nastavnice Jelene Lazarević, pohađaju četiri puta nedeljno.
Prilika za dalje školovanje
Uspeh na Olimpijadi iz ruskog jezika, koju pod pokroviteljstvom Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja godinama organizuju kompanija NIS, Slavističko društvo Srbije i Ruski centar pri Gimnaziji „Jovan Jovanović Zmaj”, jedna je od prilika za dalje školovanje na prestižnim univerzitetima.
– Sedmaci i osmaci iz naše škole koji su savladali ruski jezik, a imaju i odličan prosek, obrazovanje mogu nastaviti u bilingvalnom rusko-srpskom odeljenju Gimnazije „Jovan Jovanović Zmaj” – dodaje direktor Stefanović. – Inače, zahvaljujući saradnji Gimnazije s Univerzitetom „Lobačovski“ u Nižnjem Novgorodu, s kojim je Novi Sad grad-pobratim, mogu zatim konkurisati za stipendiju, te studirati na nekom od prestižnih ruskih fakulteta.
– Mi smo mala ali vredna i ambiciozna škola, neizmerno zahvalna „NIS–Gaspromnjeftu” što nas je izabrao za svoje partnere – kaže Stevanović. – Osim OŠ „Vuk Karayić” i „Veljko Vlahović”, prva smo novosadska osmoletka koja će od septembra uvesti jednosmenski rad, u šta će na različite načine biti implementiran i ruski jezik. Jedna od novina je yudo sekcija, koju će na maternjem jeziku držati prvak Rusije u tom sportu Anatolij Gromilov.
Velika zainteresovanost među učenicima OŠ „Jovan Popović” vlada i za vannastavne aktivnosti koje su usmerene na približavanje ruske kulture i tradicije. Prošle godine organizovana je poseta Ruskom domu, a od ove planiraju ekskurzije tokom kojih bi se obišla sva mesta u Srbiji koja su značajna za rusku kulturu. Bioskop poslednje srede u mesecu, tokom kojeg će đaci moći da uživaju u animiranim bajkama na ruskom, poseta dečjeg pisca Igora Mališeva, razgovori preko „Skajpa“ s vršnjacima iz moskovskih škola i još mnogo toga, oplemeniće im slobodno vreme, osim hora „Hohlomuški” pod vođstvom nastavnice Valerije Popović ili ruske dramske i recitatorske sekcije.
S. Milačić