Повратници из иностранства од данас под посебним надзором
БЕОГРАД/ПРИЈЕПОЉЕ: Грађани Србије који од данас после 18 сати уђу у земљу, биће под посебним здравственим надзором. Они ће при преласку границе добити здравствено упозорење, у коме ће бити упознати са свим обавезама које су дужни да испуне.
Први корак који би требало да предузму при повратку у земљу је тест самопроцене на Ковид-19 који је доступан на https://www.e-zdravlje.gov.rs/landing/, речено је Танјугу у Влади Србије.
Попуњавање тог упитника помоћи ће им да добију бољи увид у своје опште здравствено стање и резултат теста ће бити показатељ да ли је потребно да се јаве у ковид амбуланту.
Грађанин који попуњава тест треба да резултат одштампа или сачува, како би имао доказ о урађеном тесту. То значи да не треба по аутоматизму сви који се враћају из иностранства да посећују Ковид амбуланте, већ само они који урађеним тестом самопроцене добију таква упутства.
На тај начин се избегавају непотребне гужве у амбулантама и елиминише се опасност да се незаражени грађани инфицирају вирусом при редовима за преглед.
Период посебном здравственог надзора траје 10 дана, тако да десетог дана од повратка из иностранства, грађани који при првом тесту нису добили упутство за одлазак у Ковид амбуланту треба да још једном ураде тест самопроцене на ковид-19.
Уколико резултати тада покажу да нема опасности од инфекције, посебни здравствени надзор за њих престаје да важи.
За оне који нису у могуцности да испуне онлајн упитник, треба да телефоном позову Институт или Завод за јавно здравље у свом граду или општини и добиће сва неопходна упутства.
На граничном прелазу Јабука са Црном Гором, на улазу у нашу земљу, од јутрос су велике гужве које праве они који су послушали апел Кризног штаба да се из других држава с годишњих одмора врате у земљу до 18 часова.
Како преносе медији, десетине возила чекају у колонама да уђу у Србију, а највеће гужве на граничном прелазу очекују се данас у периоду од 16.00 до 18.00 часова, од када ће почети да се примењује нова заштитна епидемиолошка мера.
У Црној Гори, према последњим подацима, тренутно борави преко 70.000 Срба, од којих се већина после апела Кризног штаба одлучила на повратак.
Како је испричао Данило Пауновић из Чачка, са породицом је хтео да остане на мору мало дуже, али су ипак одлучили да крену назад.
Нисмо могли да останемо имуни на апел и кренули смо назад иако смо планирали да останемо мало дуже. На граници већ чекамо дуже од пола сата, испред нас је око 20, а иза око 30 аутомобила, навео је Пауновић.
Ризична и неодговорна понашања попут тих могу релативно брзо довести до поновног и још бржег ширења корона вируса међу становништвом. Влада Србије позива све грађане да строго поступају по упутствима из здравственог упозорења.
Поштовање превентивних мера и даље остаје једини сигуран и доказан начин заштите од корона вируса. Носење маске у затвореним просторима, одржавање раздаљине као и редовна хигијена руку и дезинфекција простора су од кључног значаја.
Влада Србије још једном апелује на све грађане да поштују све епидемиолошке мере, без изузетка. Иако су грађани који су допутовали из иностранства под већим ризиком заразе, то не значи да остали који нису напуштали Србију не треба да се чувају и и даље предузимају све мере заштите од корона вируса.
Све до појаве вакцине, само гвозденом дисциплином можемо доћи до заједничког циља а то је коначна победа над корона вирусом и то ћемо сви заједно успети, поручују из Владе Србије.
Воз из Бара пун, грађани послушали нове мере
Грађани Србије који су били у Црној Гори озбиљно су схватили позив Кризног штаба и Владе Србије да се врате у земљу, што потврђује и пун воз на линији Бар-Београд, који је јутрос стигао у Топчидер.
За црногорске кондуктере и пратиоце воза сезона је, како кажу трајала само један дан - данас.
Од 3. септембра када је линија обновљена, једино је овај воз, пред ступање нових мера био пун, као некада.
Према речима Драгане Станковић из Србија воза нова мера Кризног штаба и Владе Србије повећала је интересовање путика за воз, па је и композиција проширена, а само у односу на јуче превезено је 170 пуника више.
Воз који је кренуо у 19 сати из Бара био је пун, њиме је превезено 250 путника и 17 аутомобила", рекла је Станковић и подсетила да композиција има вагон за седење, кушет и спаваћа кола и она за превоз аутомобила.
Први воз на релацији Топчидер-Бар-Топчидер, рекнуо је 3. септембра након вишемесечне паузе ка Црној Гори и да је тада у возу било 20-ак путника. Три дана касније већ их је било 105, рекла је она.
Како је додала, седи се искључиво поред прозора, смањен број особа у кабинама с лежајевима што се не односи само на породице.
Путници су, како кажу, разочарани што су пре планираног дана повратка морали да се врате из Црне Горе, где су били из различитих разлога, на мору, у својим кућама, код деце, рођака ....
Једна од њих каже да је била пет дана у Бару.
Враћам се због мера које је наредила наша држава, да их испоштујемо. У Бару је троје заражено, нема контаката, нико не носи маске, сви лепо живе, рекла је једна од путница.
Друга је, ипак, највише изненађена што су у поноћ, 18 сати пре него што би мера надзора требало да ступи на снагу, добили папир Министарства здравља којим их обавештавају да су, "будући да долазе из државе с неповољном епидемилошком ситуацијуом, у обавези да се у року од 24 сата пријаве због надозра над заразном болешћу ковид на www.e-zdravlje.gov.rs.
Чак смо заменили карте да би стигли и опет су нас сачекали с папиром, навела је жена која се у Београд вратила после шест дана.
Старија госпођа, вратила се пре рока, али се нада да ће бити жива и наредне године да може опет да иде у Црну Гору.
Девојка која се вратила из Црне Горе, такође је незадовољна због "упропашћеног одмора" и тврди да на мору нико није заражен, да нема гужве и да корона може да буде проблем само у Подгорици, Беранама.
Старији господин вратио се због одласка код лекара, након операције у Подгорици где је био код ћерке.