Povratnici iz inostranstva od danas pod posebnim nadzorom
BEOGRAD/PRIJEPOLJE: Građani Srbije koji od danas posle 18 sati uđu u zemlju, biće pod posebnim zdravstvenim nadzorom. Oni će pri prelasku granice dobiti zdravstveno upozorenje, u kome će biti upoznati sa svim obavezama koje su dužni da ispune.
Prvi korak koji bi trebalo da preduzmu pri povratku u zemlju je test samoprocene na Kovid-19 koji je dostupan na https://www.e-zdravlje.gov.rs/landing/, rečeno je Tanjugu u Vladi Srbije.
Popunjavanje tog upitnika pomoći će im da dobiju bolji uvid u svoje opšte zdravstveno stanje i rezultat testa će biti pokazatelj da li je potrebno da se jave u kovid ambulantu.
Građanin koji popunjava test treba da rezultat odštampa ili sačuva, kako bi imao dokaz o urađenom testu. To znači da ne treba po automatizmu svi koji se vraćaju iz inostranstva da posećuju Kovid ambulante, već samo oni koji urađenim testom samoprocene dobiju takva uputstva.
Na taj način se izbegavaju nepotrebne gužve u ambulantama i eliminiše se opasnost da se nezaraženi građani inficiraju virusom pri redovima za pregled.
Period posebnom zdravstvenog nadzora traje 10 dana, tako da desetog dana od povratka iz inostranstva, građani koji pri prvom testu nisu dobili uputstvo za odlazak u Kovid ambulantu treba da još jednom urade test samoprocene na kovid-19.
Ukoliko rezultati tada pokažu da nema opasnosti od infekcije, posebni zdravstveni nadzor za njih prestaje da važi.
Za one koji nisu u mogucnosti da ispune onlajn upitnik, treba da telefonom pozovu Institut ili Zavod za javno zdravlje u svom gradu ili opštini i dobiće sva neophodna uputstva.
Na graničnom prelazu Jabuka sa Crnom Gorom, na ulazu u našu zemlju, od jutros su velike gužve koje prave oni koji su poslušali apel Kriznog štaba da se iz drugih država s godišnjih odmora vrate u zemlju do 18 časova.
Kako prenose mediji, desetine vozila čekaju u kolonama da uđu u Srbiju, a najveće gužve na graničnom prelazu očekuju se danas u periodu od 16.00 do 18.00 časova, od kada će početi da se primenjuje nova zaštitna epidemiološka mera.
U Crnoj Gori, prema poslednjim podacima, trenutno boravi preko 70.000 Srba, od kojih se većina posle apela Kriznog štaba odlučila na povratak.
Kako je ispričao Danilo Paunović iz Čačka, sa porodicom je hteo da ostane na moru malo duže, ali su ipak odlučili da krenu nazad.
Nismo mogli da ostanemo imuni na apel i krenuli smo nazad iako smo planirali da ostanemo malo duže. Na granici već čekamo duže od pola sata, ispred nas je oko 20, a iza oko 30 automobila, naveo je Paunović.
Rizična i neodgovorna ponašanja poput tih mogu relativno brzo dovesti do ponovnog i još bržeg širenja korona virusa među stanovništvom. Vlada Srbije poziva sve građane da strogo postupaju po uputstvima iz zdravstvenog upozorenja.
Poštovanje preventivnih mera i dalje ostaje jedini siguran i dokazan način zaštite od korona virusa. Nosenje maske u zatvorenim prostorima, održavanje razdaljine kao i redovna higijena ruku i dezinfekcija prostora su od ključnog značaja.
Vlada Srbije još jednom apeluje na sve građane da poštuju sve epidemiološke mere, bez izuzetka. Iako su građani koji su doputovali iz inostranstva pod većim rizikom zaraze, to ne znači da ostali koji nisu napuštali Srbiju ne treba da se čuvaju i i dalje preduzimaju sve mere zaštite od korona virusa.
Sve do pojave vakcine, samo gvozdenom disciplinom možemo doći do zajedničkog cilja a to je konačna pobeda nad korona virusom i to ćemo svi zajedno uspeti, poručuju iz Vlade Srbije.
Voz iz Bara pun, građani poslušali nove mere
Građani Srbije koji su bili u Crnoj Gori ozbiljno su shvatili poziv Kriznog štaba i Vlade Srbije da se vrate u zemlju, što potvrđuje i pun voz na liniji Bar-Beograd, koji je jutros stigao u Topčider.
Za crnogorske konduktere i pratioce voza sezona je, kako kažu trajala samo jedan dan - danas.
Od 3. septembra kada je linija obnovljena, jedino je ovaj voz, pred stupanje novih mera bio pun, kao nekada.
Prema rečima Dragane Stanković iz Srbija voza nova mera Kriznog štaba i Vlade Srbije povećala je interesovanje putika za voz, pa je i kompozicija proširena, a samo u odnosu na juče prevezeno je 170 punika više.
Voz koji je krenuo u 19 sati iz Bara bio je pun, njime je prevezeno 250 putnika i 17 automobila", rekla je Stanković i podsetila da kompozicija ima vagon za sedenje, kušet i spavaća kola i ona za prevoz automobila.
Prvi voz na relaciji Topčider-Bar-Topčider, reknuo je 3. septembra nakon višemesečne pauze ka Crnoj Gori i da je tada u vozu bilo 20-ak putnika. Tri dana kasnije već ih je bilo 105, rekla je ona.
Kako je dodala, sedi se isključivo pored prozora, smanjen broj osoba u kabinama s ležajevima što se ne odnosi samo na porodice.
Putnici su, kako kažu, razočarani što su pre planiranog dana povratka morali da se vrate iz Crne Gore, gde su bili iz različitih razloga, na moru, u svojim kućama, kod dece, rođaka ....
Jedna od njih kaže da je bila pet dana u Baru.
Vraćam se zbog mera koje je naredila naša država, da ih ispoštujemo. U Baru je troje zaraženo, nema kontakata, niko ne nosi maske, svi lepo žive, rekla je jedna od putnica.
Druga je, ipak, najviše iznenađena što su u ponoć, 18 sati pre nego što bi mera nadzora trebalo da stupi na snagu, dobili papir Ministarstva zdravlja kojim ih obaveštavaju da su, "budući da dolaze iz države s nepovoljnom epidemiloškom situacijuom, u obavezi da se u roku od 24 sata prijave zbog nadozra nad zaraznom bolešću kovid na www.e-zdravlje.gov.rs.
Čak smo zamenili karte da bi stigli i opet su nas sačekali s papirom, navela je žena koja se u Beograd vratila posle šest dana.
Starija gospođa, vratila se pre roka, ali se nada da će biti živa i naredne godine da može opet da ide u Crnu Goru.
Devojka koja se vratila iz Crne Gore, takođe je nezadovoljna zbog "upropašćenog odmora" i tvrdi da na moru niko nije zaražen, da nema gužve i da korona može da bude problem samo u Podgorici, Beranama.
Stariji gospodin vratio se zbog odlaska kod lekara, nakon operacije u Podgorici gde je bio kod ćerke.