ПОСЛЕДЊИХ ДАНА МНОГИ СЕ ЖАЛЕ НА ОВЕ СИМПТОМЕ Универзалног лека нема; Ево шта је узрок
Промена времена, прелазак из лета у јесен, честе кише, тмурни дани...Све то утиче на здравствено стање људи.
Честе су промене расположења, несаница, недостатак апетита или појачан апетит, а и безвољност. Психолози кажу да се ради о јесењој сети или јесењој депресији.
Психолог Марија Миленковић каже за Курир да је готово постала мода да свако годишње доба има своју депресију.
- Чини се да је то некако ушло у помодарство. Променом годишњег доба долази и промена физиолошких и психолошких функција. Са доласком тмурнијег времена особе се уредсређују на анализу, преиспитују и присећају се лепих тренутака. Јесења депресија или боље речено сета доноси и психолошке промене - објашњава за Курир психолог Марија Миленковић
- Увек је препорука да се особе што више друже, шетају, јер физичка активност је веома битна. Не каже се тек тако: "У здравом телу здрав дух". Препоручују се и разговори, дружење, читање добре литературе, уживање у тренуцима који нас релаксирају. Тада је битно да угодимо свом телу и свом духу зато тада можемо да одемо на купке, масаже и одаберемо оно што нам прија и што волимо.Миленковићева каже и да је јесен почетак радне године након повратка са годишњих одмора.
- Како бисмо се лакше вратили у ритам добро је направити дневне или недељне распореде у којима ћемо издвојити приоритете шта треба да урадимо. Биће нам тешко у почетку, али је распоред тај који нам доста може помоћи. Важно је да знамо да се сета огледа у начину спавања, апетита када се често дешава да немамо апетит или да стално једемо.
Докторка каже да нема универзалног лека против јесење депресије.
- Од симптома можемо да наведемо одсуство елана, промену режима спавања, односно појаве несаница, промена начина исхране или немамо потребу за храном или превише једемо. Све то указује да се нешто дешава на психолошком плану. Поред свега тога ту су и ревизије прошлих тренутака, успеха и неуспеха... Уколико особа примети да има све ове симптоме и да је толико безвољна да не може да покрене себе савет је да се потражи помоћ. Препорука је јавити се психологу или психотерапеуту јер систематски вођен разговор може да помогне особи јер у кратком раду могу да се постигну ефекти само је важно да особа не чека превише - истакла је Миленковићева.
Kurir.rs