На улицама и мотоцикли пресретачи и јача контрола саобраћаја
БЕОГРАД: Последње две године, на нашим путевима догодило се око 3.400 саобраћајних незгода са учешћем мотоцикала и мопеда, у којима је погинуло 95 људи и због те поражавајуће статистике, полиција је, ради строже контроле, успоставила и мотоцикле пресретаче.
Како кажу из полиције, од данас почиње спровођење акције појачане контроле саобраћаја, усмерене на откривање прекршаја прекорачења дозвољене брзине кретања, а посебно ће током целог 19. априла, бити спроведена акција "блиц маратон" током које ће, истичу, сви радарски уређаји бити укључени 24 сата.
Начелник Управе саобраћајне полиције МУП-а Небојша Арсов објаснио је за Танјуг да ће контрола мотоциклиста у наредном периоду бити оштрија, а мотоцикли- пресретачи контролу ће вршити не само по аутопутевима, већ и по градовима и по мањим местима у целој Србији.
Главни задатак полицајаца на необележеном мотоциклу пресретачу, који се открива тек када се направи прекршај и када се прекршилац звучно- светлосним сигналима зауставља, биће изненадна контрола мотоциклиста, као и осталих учесника у саобраћају, који не уступају првенство пролаза и ометају возаче мотоцикала.
Арсов истиче да цело друштво заједно мора да предузме све што је у његовој моћи, како би се изразито висок број погинулих мотоциклиста смањио и да ове године буде много мање погинулих и мотоциклиста и осталих учесника у саобраћају.
Заменик начелника Управе саобраћајне полиције Бобан Милинковић рекао је за Танјуг да се у складу са законом, након уочавања прекршаја, возила заустављају и доводе до најближе патроле која даље према учиниоцу прекршаја предузима мере.
Виши полицијски инспектор Александар Раденковић рекао је да се на нашим путевима, у последње две године, догодило око 3.400 саобраћајних незгода са учешћем мотоцикала и мопеда, просечно годишње око 1.700 незгода, те да је у тим несрећама погинуло 95 људи, возача мотоцикала и мопеда или путника на њима.
Анализа тих саобраћајних незгода, наводи Раденковић, указује да су најчешћи утицајни фактори неприлагођена брзина, неуступање права првенства пролаза, непрописно извођење неких радњи возилом, и конзумирање алкохола за време вожње.
"Оно што показује анализа, јесте да возачи путничких возила углавном не примећују на време возаче мотоцикала. Ово је период године када практично почиње сезона мотоцикала, возачи путничких возила нису навикнути на њихово присуство, оно што јесте јако важно да возачи буду више опрезни у том периоду, да поштују права мотоциклиста, да благовремено дају показиваче правца и да наравно поштују остале саобраћајне прописе", рекао је Раденковић.
Анализе МУП-а, додаје он, такође показују да у саобраћајним незгодама са учешћем мотоцикала и мопеда, готово 30 одсто возача мотоцикала није имало одговарајућу категорију за управљање возилом, око 11 одсто њих управљало је возилом под дејством алкохола, а готово 50 одсто погинулих возача мотоцикала млађе је од 30 година.
У протекле две године, возачи мотоцикала и мопеда направили су 30.000 прекршаја, наводи Раденковић, од којих готово трећина тих прекршаја јесте некоришћење заштитне кациге, а велики број прекршаја је и вожња без одговарајуће категорије, као и вожња под дејством алкохола.
Председник Асоцијације за безбедност мотоциклиста Владимир Јевтић истакао је да је врло чест пропуст мотоциклиста брзина, посебно код возача спортских мотоцикала, а сматра да је врло тешко очекивати да ће неко ко има "24 године и вози мотоцикл од 1.000 кубика, возити 50 на сат".
За 10 година, у Србији је 25.000 људи доживело лакшу или тежу саобраћајну несрећу на мотоциклу, а 1.000 људи је погинуло.
Појачана контрола саобраћаја од 17. до 23.априла
БЕОГРАД: Министарство унутрашњих послова и Управа саобраћајне полиције ће у наредних седам дана, у периоду од 17. до 23. априла, спроводити акцију појачане саобраћајне контроле која се спроводи у 28 земаља чланица Европске уније, Швајцерске, Норвешке и Србије, саопштио је AMSS.
У оквиру ове активности, у среду 19. априла, биће спроведена и акција "Спеед Marathon", током које ће се брзина мерити 24 часа непрекидно ручним радарима, радарима у системима видео надзора и уређајима за мерење брзине у возилима без обележја полиције - пресретачима.
Како кажу, акција обухвата појачану контролу брзине кретања возила, док ће саобраћајна полиција, приликом заустављања моторног возила које прекорачи дозвољену брзину кретања, обавити и контролу коришћења појасева за везивање, како возача тако и путника.