light snow
0°C
20.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Мобилним тимовима до унапређења живота Рома

26.10.2018. 09:55 09:57
Пише:
Фото: Dnevnik (arhiva), ilustracija

НОВИ САД: Радионица “Оперативни планови Мобилних тимова за социјалну инклузију Рома за 2019. годину кроз размену добрих пракси и научених лекција”, а у оквиру ЕУ подршке инклузији Ромкиња и Рома у Србији, одржана јуче у Новом Саду окупила је представнике мобилних тимова из Суботице, Зрењанина, Бачке Паланке и Старе Пазове.

Они су разменили искуства и говорили о примерима добре праксе, али и изазовима са којима се суочавају у раду. На радионици су учествовали чланови мобилних тимова – чланови општинских већа, координатори за ромска питања, службеници ресорних одељења локалне управе, педагошки асистенти, здравствене медијаторке, представници центара за социјални рад, Националне службе за запошљавање и удружења грађана.

Приоритетне области у којима делују мобилни тимови су дефинисане националном Стратегијом за социјално укључивање Рома и Ромкиња у Републици Србији за период 2016 – 2025. године и то су становање, образовање, здравствена и социјална заштита и запошљавање.

Током обуке, заправо је отпочео процес оперативног планирања мобилних тимова за 2019. годину у оквиру пројекта „Техничка помоћ за унапређење животних и стамбених услова ромске популације у неформалним насељима“, а подразумева истовремено уважавање потреба ромске заједнице и капацитете локалних заједница. Радионицу је водила Бранкица Јеремић, експерткиња за социјалну инклузију на пројекту.


Грантови

Важан део пројекта је шема бесповратног новца, грантова, у оквиру које се подржава 11 пројеката на локалном нивоу у укупној вредности од 9,5 милиона евра. Тим новцем је обезбеђено стамбено решење за преко 1.000 Ромкиња и Рома, као и за побољшање инфраструктурних услова у насељима за преко 6.000 припадника ромске популације. 


Пројекат “Техничка помоћ за унапређење животних и стамбених услова ромске популације у неформалним насељима’’ је једна од иницијатива које подржава Европска Унија уз сарадњу и ко-финансирање Владе Републике Србије. Уговорно тело пројекта је Министарство финансија, а главни корисници су Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре и Канцеларија за људска и мањинска права.

За подршку инклузији Рома и Ромкиња имплементирано је 12 милиона евра, а још 20 милиона је планирано за будуће активности, изнела је пројект менаџерка за социјалну инклузију у Делегацији ЕУ у Србији Мирјана Максимовић и нагласила да делегација очекује одговоре са терена не би ли помоћ била што што сврсисходнија и ефикаснија. У исто време напредак у ово области је важан из јоше једног разлога – саставни је део преговарачког поглавља 23, у коме се, између осталог, говори и о основним људским правима.

Мобилни тимови су формирани да би препознали и сагледали потребе ромске популације терену, као и да би утврдили подршку која је потребна како би се побољшао њихов свеукупни положај, а у складу са Стратегијом за социјално укључивање Рома и Ромкиња у Републици Србији 2016-2025. Истовремено, мобилни тимови омогућавају директан одговор на конкретне изазове ромске популације на локалном нивоу и представљају везу између ромске популације и локалне самоуправе.

Сматрамо да положај ромске националне мањине у Војводини може да буде бољи. О стању на терену очекујемо озбиљне извештаје, као резултат рада и искуства чланова мобилних тимова, који ће нам послужити и као предлог коначног Акционог плана у изради, рекао је подсекретар Секретаријата за социјалну политику, демографију и равнопраност полова Палимир Тот.


Живот без струје и воде

У Србији, Роми су једна од најугроженијих група становништва. По званичним подацима у земљи има 147.000 припадника ромске мањине, што је око два одсто укупне популације, али је стварни број много већи. Око 70 одсто Рома живи у неформалним насељима (без струје, канализације, воде...) Само 64 одсто ромске деце завршава основну школу, а рано напушта школу њих 80 одсто. Средњу школу завршава 11,5, а вишу и високу 0,7 одсто Ромкиња и Рома.


Вођа пројекта Алеш Зупан говорио је о важности рада мобилних тимова на терену, који подразумева анализу и дефинисање потреба људи, како би се потом то преточило у ваљане пројекте. То је једини сигуран пут, по његовим речима, да се не догоди да новац не буде искоришћен јер нема квалитених пројеката за подршку инклузији Ромкиња и Рома, за којом итекако постоји потреба.

Б. Опрановић

Пише:
Пошаљите коментар
Градска управа Вршца у пројекту инклузије Рома

Градска управа Вршца у пројекту инклузије Рома

19.10.2018. 11:25 11:28
Инклузија Рома: Двадесет радних места на селекцији отпада у Бечеју

Инклузија Рома: Двадесет радних места на селекцији отпада у Бечеју

15.01.2018. 10:44 11:59