Инклузија Рома: Двадесет радних места на селекцији отпада у Бечеју
БЕЧЕЈ: По пројекту „Иницијатива за инклузију“, који реализује Стална конференција градова и општина у сарадњи са Немачком организацијом за техничку сарадњу (ГИЗ), у бечејској општини ће ових дана бити запослено 20 лица ромске националности са евиденције Националне службе запошљавања, на пословима примарне и секундарне селекције комуналног отпада.
ГИЗ је за реализацију обезбедио 200.000 евра, пројекат траје до краја године, а планирано је да се у међувремену нађе модел за наставак ангажовања на пословима предвиђеним актуелним пројектом.
"Партнери у пројекту су локална самоуправа, предузеће за одношење комуналног отпада „Потисје-Бечеј“, НВО „Ђина“, Центар за социјални рад и Национална служба за запошљавање – наводи у име локалне самоуправе Данијела Дорословачки. – Овим се повезују радно ангажовање, образовање, подизање свести о екологији, посебно рециклажи. Сви новозапослени морају да прођу одређену обуку и добију интерни сертификат, а биће мотивисани да се укључе у програм функционалног образовања при овдашњој ОШ „Север Ђуркић“. Новац из пројекта биће утрошен на стварање услова за реализацију пројекта, уз напомену да ће по његовом завршетку комплетна опрема остати за наставак рада на Градској депонији „Ботра“."
Бечејска општина ће суфинансирати пројекат са шест милиона динара, уз напомену да ће се два вратити по окончању пројекта. Предузеће за сакупљање и одношење комуналног отпада „Потисје-Бечеј“ ће, такође, учествовати у припреми, тачније улагању у наткривање платоа за секундарну сировину на градској депонији, електроприкључак, куповину контејнера за разврставање сировина... Средствима из пројекта биће купљен камион за секундарне сировине, потребне пресе, виљушкар... Сва опрема по истеку пројекта остаје у власништву Општине, а корисник ће бити „Потисје-Бечеј“.
" Из општинске касе ће се обезбедити плата радно ангажованим лицима по пројекту у бруто износу од 250 евра. Очекујемо да посао на терену крене крајем овог или почетком наредног месеца. По истеку пројекта, наставиће се уходани посао по моделу да НВО „Ђина“ буде послодавац и посредник између запослених лица и општине", закључује Данијела Дорословачки.
Поред Бечеја, у актелни пројекат, с циљем да се запосле маргинализоване групе грађана, укључено је још пет градова или општина.
В. Јанков