РТС ПОДНЕО КРИВИЧНУ ПРИЈАВУ ПРОТИВ НН ЛИЦА због прогањања уредника и новинара
БЕОГРАД: Радио-телевизија Србије (РТС) поднела је Првом основном јавном тужилаштву у Београду кривичну пријаву против НН лица због прогањања уредника и новинара те медијске куће.
Пријава је поднета због дела Угрожавање сигурности из члана 138 став 2 у вези става 1 Кривичног законика у стицају са кривичним делом Прогањање из члана 138а став 2 у вези става 1 тачка 5 Кривичног законика.
У пријави, објављеној на сајту јавног сервиса, наводи се да су неутврђеног дана и на неутврђеном месту, непозната лица издрадила су такозване потернице, у црно белој техници на којима се налазе имена и презимена, као и фотографије уредника и новинара РТС-а уз наслов: "Тражи се“, а у заглављу потерница пише ,"Студенти у блокади".
У пријави се даље наводи да су наведене потернице су 15. априла током противзаконите блокаде објеката РТС-а која почев од 14. априла и даље траје, од стране НН лица излепљене по зградама, бандерама, саобраћајним знацима и другим јавним површинама у Таковској улици у Београду, у оближњим улицама у центру града, као и просторијама РТС-а у улици Кнеза Вишеслава.
Овакви поступци извршилаца имају за циљ да створе атмосферу страха и несигурности међу запосленима РТС-а, јер такве 'потернице' могу бити схваћене као јавни позив на прогон, насиље и нападе на новинаре, који су се нашли на истима. Нарочито у контексту тренутних протеста, постављање ових потерница се доживљава као облик друштвене стигматизације новинара, који се стављају у позицију 'мете', каже се у образложењу кривичне пријаве коју је поднео РТС.
Додаје се да, иако натпис "Тражи се" на постављеним потерницама не садржи отворену претњу по живот или тело, његова форма и значење у ширем друштвеном и симболичком контексту имају јасно препознатљиву поруку.
Истиче се да се фраза „Тражи се“ традиционално и културно везује за потернице за криминалцима, бегунцима и особама које треба ,,ухватити" или казнити, а када се таква порука јавно објави уз фотографије познатих новинара, то има конотацију да су они мета, да их неко „тражи“, и да би им могла бити нанета штета.
У пријави да наводи да ова врста поруке има за циљ да стави ,,мету“ на особу чије су име и презиме, као и фотографије објављене, упозорава јавност на њих као "непријатеље", позива на друштвену осуду, а потенцијално и физичко деловање од стране особа које поруку схвате дословно.
Такође, додаје се, ствара атмосферу линча, где се циљане особе издвајају из друштва и стављају у позицију јавног непријатеља.
У пријави се истиче и да је објављивањем наведених потерница, које садрже личне податке новинара (њихове фотографије), дошло је до повреде њихове приватности и нарушавања њиховог права на личну сигурност.
Наводи се и да запослени РТС-а, чија су имена и презимена, као и фотографије објављене на "потерницама" осећају страх, плаше се да изађу из својих кућа, доживљавају увреде и претње од непознатих лица на друштвеним мрежама, као и на улици.
Јавни сервис је позвао тужилаштво да поднесе надлежној организационој јединици Министарства унутрашњих послова Србије захтев да идентификује све учиниоце ових кривичних дела, првенствено оне који су идејни творци и налогодавци за израду потерница, као и оне који су организовали дистрибуцију, као и саме дистрибутере, да након тога покрене кривичне поступке против њих.