Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Mobilnim timovima do unapređenja života Roma

26.10.2018. 09:55 09:57
Piše:
Foto: Dnevnik (arhiva), ilustracija

NOVI SAD: Radionica “Operativni planovi Mobilnih timova za socijalnu inkluziju Roma za 2019. godinu kroz razmenu dobrih praksi i naučenih lekcija”, a u okviru EU podrške inkluziji Romkinja i Roma u Srbiji, održana juče u Novom Sadu okupila je predstavnike mobilnih timova iz Subotice, Zrenjanina, Bačke Palanke i Stare Pazove.

Oni su razmenili iskustva i govorili o primerima dobre prakse, ali i izazovima sa kojima se suočavaju u radu. Na radionici su učestvovali članovi mobilnih timova – članovi opštinskih veća, koordinatori za romska pitanja, službenici resornih odeljenja lokalne uprave, pedagoški asistenti, zdravstvene medijatorke, predstavnici centara za socijalni rad, Nacionalne službe za zapošljavanje i udruženja građana.

Prioritetne oblasti u kojima deluju mobilni timovi su definisane nacionalnom Strategijom za socijalno uključivanje Roma i Romkinja u Republici Srbiji za period 2016 – 2025. godine i to su stanovanje, obrazovanje, zdravstvena i socijalna zaštita i zapošljavanje.

Tokom obuke, zapravo je otpočeo proces operativnog planiranja mobilnih timova za 2019. godinu u okviru projekta „Tehnička pomoć za unapređenje životnih i stambenih uslova romske populacije u neformalnim naseljima“, a podrazumeva istovremeno uvažavanje potreba romske zajednice i kapacitete lokalnih zajednica. Radionicu je vodila Brankica Jeremić, ekspertkinja za socijalnu inkluziju na projektu.


Grantovi

Važan deo projekta je šema bespovratnog novca, grantova, u okviru koje se podržava 11 projekata na lokalnom nivou u ukupnoj vrednosti od 9,5 miliona evra. Tim novcem je obezbeđeno stambeno rešenje za preko 1.000 Romkinja i Roma, kao i za poboljšanje infrastrukturnih uslova u naseljima za preko 6.000 pripadnika romske populacije. 


Projekat “Tehnička pomoć za unapređenje životnih i stambenih uslova romske populacije u neformalnim naseljima’’ je jedna od inicijativa koje podržava Evropska Unija uz saradnju i ko-finansiranje Vlade Republike Srbije. Ugovorno telo projekta je Ministarstvo finansija, a glavni korisnici su Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture i Kancelarija za ljudska i manjinska prava.

Za podršku inkluziji Roma i Romkinja implementirano je 12 miliona evra, a još 20 miliona je planirano za buduće aktivnosti, iznela je projekt menadžerka za socijalnu inkluziju u Delegaciji EU u Srbiji Mirjana Maksimović i naglasila da delegacija očekuje odgovore sa terena ne bi li pomoć bila što što svrsishodnija i efikasnija. U isto vreme napredak u ovo oblasti je važan iz joše jednog razloga – sastavni je deo pregovaračkog poglavlja 23, u kome se, između ostalog, govori i o osnovnim ljudskim pravima.

Mobilni timovi su formirani da bi prepoznali i sagledali potrebe romske populacije terenu, kao i da bi utvrdili podršku koja je potrebna kako bi se poboljšao njihov sveukupni položaj, a u skladu sa Strategijom za socijalno uključivanje Roma i Romkinja u Republici Srbiji 2016-2025. Istovremeno, mobilni timovi omogućavaju direktan odgovor na konkretne izazove romske populacije na lokalnom nivou i predstavljaju vezu između romske populacije i lokalne samouprave.

Smatramo da položaj romske nacionalne manjine u Vojvodini može da bude bolji. O stanju na terenu očekujemo ozbiljne izveštaje, kao rezultat rada i iskustva članova mobilnih timova, koji će nam poslužiti i kao predlog konačnog Akcionog plana u izradi, rekao je podsekretar Sekretarijata za socijalnu politiku, demografiju i ravnopranost polova Palimir Tot.


Život bez struje i vode

U Srbiji, Romi su jedna od najugroženijih grupa stanovništva. Po zvaničnim podacima u zemlji ima 147.000 pripadnika romske manjine, što je oko dva odsto ukupne populacije, ali je stvarni broj mnogo veći. Oko 70 odsto Roma živi u neformalnim naseljima (bez struje, kanalizacije, vode...) Samo 64 odsto romske dece završava osnovnu školu, a rano napušta školu njih 80 odsto. Srednju školu završava 11,5, a višu i visoku 0,7 odsto Romkinja i Roma.


Vođa projekta Aleš Zupan govorio je o važnosti rada mobilnih timova na terenu, koji podrazumeva analizu i definisanje potreba ljudi, kako bi se potom to pretočilo u valjane projekte. To je jedini siguran put, po njegovim rečima, da se ne dogodi da novac ne bude iskorišćen jer nema kvalitenih projekata za podršku inkluziji Romkinja i Roma, za kojom itekako postoji potreba.

B. Opranović

Piše:
Pošaljite komentar
Gradska uprava Vršca u projektu inkluzije Roma

Gradska uprava Vršca u projektu inkluzije Roma

19.10.2018. 11:25 11:28
Inkluzija Roma: Dvadeset radnih mesta na selekciji otpada u Bečeju

Inkluzija Roma: Dvadeset radnih mesta na selekciji otpada u Bečeju

15.01.2018. 10:44 11:59