Млади лидери: Од нас се очекује одговорност, а постављају препреке
НОВИ САД: Анђела Мићановић из Подгорице изразила је жељу да Црна Гора и све земље Западног Балкана што раније постану део Европске уније уверена да то значи бољтак за све у региону.
Истакла је да млади у земљама региона не утичу довољно на процесе доношења одлука и изразила наду да ће се до 2025 или до 2030. године такава однос према младима променити.
Како је рекла, од младих се очекује одговорност и стално их подсећају да треба да буду храбри и да направе кораке који би их довели до будућности коју желе, али кад начине конкретне кораке и ангажују се, наилазе на отпор и подсехање да су сувише млади за то.
Налазимо у међупростору између нашег можемо и треба. Млади зато сматрају да ће на другом месту можда наћи своје парче неба и бољу прилику, то је нешто што треба да се промени. Очекујемо да будемо препознати и да се чује наш глас у доношењу одлука, поручила је студенткиња из Подгорице.
Казала је младима да не треба остављају земље у којима су рођени и у којима су одрастали, већ да пронађу начине како да учинимо да наша будућност буде боља за све нас.
Представница младих лидера, која долази из Приштине, Аулоне Мемети, поручила је да је регионална сарадња могућа само кроз помирење и ако наставимо да живимо једни с другима.
Није лако говорити с политичарима, јер оно што кажете може лако добити други контекст, рекла је Мемети, која се осврнула и на преговоре Северне Македоније и Албаније о priključеnnju Европској унији, констатујући да грађани те две земље губе поверење у европске политичаре.
У случају Косова испуњени су сви захтеви за визну либерализацију, али није дошло до реализације. Упоредила бих ову ситуацију са дресуром пса, коме кад год испуни наредбу, добије храну на поклон, а када храну не добије, онда неће ни да испуни наредбу и зато треба да будемо забринути, рекла је она.
Уз констатицију да је велико питање "где ће се Косово" налазити у наредном периоду поручила је да се упркос томе мора поправимо животни стандард људи, а онда че доћи и сусрет са Европом, рекла је Мемети.
Она је говорила на енглеском језику, јер, како је рекла, на скупу није омогућен превод с албанског.
Представница младих лидера из Сарајева Емина Крњићје скренула пажњу на то рекла је да су млади у Сарајеву већ пуно урадили кроз акције директних сусрета са министрима и другим званичницима.
Важно да званичници чују како млади размишљају и да се чује њихов глас приликом доношења политика, јер регион неће успети без младих, рекла је Крњић.
У оквиру четвртог Регионалног форума младих лидера одржан је и панел о будућности младих, на којем су говорили градоначелник Тиране Ерион Велиај и премијер Кантона Сарајево, Един Форто.
Учесници панела сагласни су да је проблем одласка младих из земаља региона очигледан и да је на носиоцима јавних функција да обезбеде боље услове за живот младих. Ако не слушамо младе, онда неће имати ко да нас наследи, кад одемо у пензију, речено је на панелу.
"Све генерације, из целе регије одлазе. Одоше сви у Немачку, где тренутно има милион радних места. Оно што ми морамо понудити младима је оно што они заиста мисле да им фали. Ми смо направили једно истраживање у Сарајеву, где смо их питали шта им највише фали. Рекли су да им највише фали квалитет живота, па борба против корупције. Тек онда иду економске прилике, прилике за посао и слично“, рекао је Един Форто у изјави датој медијима непосредно пре панела.
Омладина, сматра он, жели да добро живи, да су слободни, да нема баријера у кретању.
"Они не желе да се више дешава да, кад оду у западну Европу, не кажу како овде све функционише, само код нас не функционише. Морамо им пружити угодан живот и све друго ће онда доћи само од себе“, рекао је премијер Кантона Сарајево.
Четврти Регионални форум младих лидера почео је данас у Новом Саду и окупио око 200 младих друштвено ангажованих људи са простора Западног Балкана.
Они ће током три дана дискутовати са политичарима и лидерима региона о актуелним темама и изазовима који оптерећују свакодневицу.