Mladi lideri: Od nas se očekuje odgovornost, a postavljaju prepreke
NOVI SAD: Anđela Mićanović iz Podgorice izrazila je želju da Crna Gora i sve zemlje Zapadnog Balkana što ranije postanu deo Evropske unije uverena da to znači boljtak za sve u regionu.
Istakla je da mladi u zemljama regiona ne utiču dovoljno na procese donošenja odluka i izrazila nadu da će se do 2025 ili do 2030. godine takava odnos prema mladima promeniti.
Kako je rekla, od mladih se očekuje odgovornost i stalno ih podsećaju da treba da budu hrabri i da naprave korake koji bi ih doveli do budućnosti koju žele, ali kad načine konkretne korake i angažuju se, nailaze na otpor i podsehanje da su suviše mladi za to.
Nalazimo u međuprostoru između našeg možemo i treba. Mladi zato smatraju da će na drugom mestu možda naći svoje parče neba i bolju priliku, to je nešto što treba da se promeni. Očekujemo da budemo prepoznati i da se čuje naš glas u donošenju odluka, poručila je studentkinja iz Podgorice.
Kazala je mladima da ne treba ostavljaju zemlje u kojima su rođeni i u kojima su odrastali, već da pronađu načine kako da učinimo da naša budućnost bude bolja za sve nas.
Predstavnica mladih lidera, koja dolazi iz Prištine, Aulone Memeti, poručila je da je regionalna saradnja moguća samo kroz pomirenje i ako nastavimo da živimo jedni s drugima.
Nije lako govoriti s političarima, jer ono što kažete može lako dobiti drugi kontekst, rekla je Memeti, koja se osvrnula i na pregovore Severne Makedonije i Albanije o priključennju Evropskoj uniji, konstatujući da građani te dve zemlje gube poverenje u evropske političare.
U slučaju Kosova ispunjeni su svi zahtevi za viznu liberalizaciju, ali nije došlo do realizacije. Uporedila bih ovu situaciju sa dresurom psa, kome kad god ispuni naredbu, dobije hranu na poklon, a kada hranu ne dobije, onda neće ni da ispuni naredbu i zato treba da budemo zabrinuti, rekla je ona.
Uz konstaticiju da je veliko pitanje "gde će se Kosovo" nalaziti u narednom periodu poručila je da se uprkos tome mora popravimo životni standard ljudi, a onda če doći i susret sa Evropom, rekla je Memeti.
Ona je govorila na engleskom jeziku, jer, kako je rekla, na skupu nije omogućen prevod s albanskog.
Predstavnica mladih lidera iz Sarajeva Emina Krnjićje skrenula pažnju na to rekla je da su mladi u Sarajevu već puno uradili kroz akcije direktnih susreta sa ministrima i drugim zvaničnicima.
Važno da zvaničnici čuju kako mladi razmišljaju i da se čuje njihov glas prilikom donošenja politika, jer region neće uspeti bez mladih, rekla je Krnjić.
U okviru četvrtog Regionalnog foruma mladih lidera održan je i panel o budućnosti mladih, na kojem su govorili gradonačelnik Tirane Erion Veliaj i premijer Kantona Sarajevo, Edin Forto.
Učesnici panela saglasni su da je problem odlaska mladih iz zemalja regiona očigledan i da je na nosiocima javnih funkcija da obezbede bolje uslove za život mladih. Ako ne slušamo mlade, onda neće imati ko da nas nasledi, kad odemo u penziju, rečeno je na panelu.
"Sve generacije, iz cele regije odlaze. Odoše svi u Nemačku, gde trenutno ima milion radnih mesta. Ono što mi moramo ponuditi mladima je ono što oni zaista misle da im fali. Mi smo napravili jedno istraživanje u Sarajevu, gde smo ih pitali šta im najviše fali. Rekli su da im najviše fali kvalitet života, pa borba protiv korupcije. Tek onda idu ekonomske prilike, prilike za posao i slično“, rekao je Edin Forto u izjavi datoj medijima neposredno pre panela.
Omladina, smatra on, želi da dobro živi, da su slobodni, da nema barijera u kretanju.
"Oni ne žele da se više dešava da, kad odu u zapadnu Evropu, ne kažu kako ovde sve funkcioniše, samo kod nas ne funkcioniše. Moramo im pružiti ugodan život i sve drugo će onda doći samo od sebe“, rekao je premijer Kantona Sarajevo.
Četvrti Regionalni forum mladih lidera počeo je danas u Novom Sadu i okupio oko 200 mladih društveno angažovanih ljudi sa prostora Zapadnog Balkana.
Oni će tokom tri dana diskutovati sa političarima i liderima regiona o aktuelnim temama i izazovima koji opterećuju svakodnevicu.