Хирург Авирам Нисан гост Института за онкологију у Каменици
НОВИ САД: Светски чувени хирург онколог професор др Авирам Нисан из Шиба болнице у Тел Авиву јуче и данас гост је Института за онкологију Војводине у Сремској Каменици, где оперише заједно с нашим стручњацима.
Јуче су урадили две операције, од којих је једна била карцином дебелог црева, а за данас је планирана једна интервенција. План је да се уради и циторедуктивна хирургија и хипертермичка интраперитонеална хемиотерапија, која се ради код узнапредовалих карцинома трбуха. Пацијентима се прво хируршки уклањају сви видљиви тумори и метастазе у трбуху, а потом се стомак сат и по испира цитостатицима. Израелски лекар је до сада урадио око 400 ових операција, док су у Институту урадили десетак оваквих интервенција.
Директор Института професор др Зоран Радовановић каже да је др Нисан велико светско име када је реч о хирургији узнапредовалих карцинома трбуха , али је истакао и да је Институт једина установа у Војводини у којој се ради ова операција, јер имају опрему.
Пумпу неопходну за ову операцију набавили смо пре две и по године и до сада смо урадили око десет операција. Др Нисан је овде да пренесе своја искуства, јер је урадио велики број ових операција, а пацијентима с узнапредовалим карциномом трбуха ова операција је једина шанса за продужење живота, па и за излечење, рекао је др Радовановић и напоменуо како се операција у Институту изводи о трошку Републичког фонда за здравствено осигурање, а кошта од једног до три милиона динара, у зависности од постеоперативних компликација.
Професор Авирам Нисан је први пут у Србији и каже да његов тим већ 12 година ради ову операцију, а урадили су их око 400. Намењена је пацијентима за које не постоји друга шанса за излечење.
Цена операција је од 10.000 до 15.000 евра, али је и скуп и сваки циклус хемиотерапије, те ова операција у ствари смањује трошкове. Сви пацијенти имају четврти стадијум болести, а операције се раде и код деце, казао је др Нисан и напоменуо како је апарат ХИПЕК, уз помоћ којег се стомак исприра цитостатицима - “lamboryini у операционој сали”.
Ова процедура даје наду за излечење, а показала се успешна код трећине пацијената. Код неких врста тумора имамо боље резултате. Зато је важан одабир пацијената и кандидати за ову интервнцију су они који имају метастазе у абдомену, али не и ван њега. Операција траје од шест до оам сати и покушавамо да одстранимо све туморе из стомака, а кад се све извади, уводи се хемиотерапија, која траје 90 минута. Цитостатици су загрејани на 42 степена Целзијуса, јер тако продиру у ткиво у дубину до три милиметра, објаснио је др Нисан.
Захваљујући пумпи, кроз стомак пацијента пролазе три до четири литре течности у којој су цитостатици различите концентрације.
Након операције, пацијентима је потребно три до четири месеца да се опораве и врате редовним обавезама, али годину дана касније долази до побољшања квалитета живота. Др Нисан наводи да има пацијенте који су оперисани пре 12 година, а сада су добро, путују, роне, живе нормално.
Професор Нисан јуче је пре одласка у операциону салу одржао презентацију лекарима Института, а рекао је и како се нада да ће ова његова посета означити почетак сарадње две установе.
Др Нисан је јуче операције радио заједно с начелником Хируршког одељења Клинике за оперативну онкологију Института професором др Млађаном Протићем, с којим сарађује већ 15 година.
Љ. Петровић