Hirurg Aviram Nisan gost Instituta za onkologiju u Kamenici
NOVI SAD: Svetski čuveni hirurg onkolog profesor dr Aviram Nisan iz Šiba bolnice u Tel Avivu juče i danas gost je Instituta za onkologiju Vojvodine u Sremskoj Kamenici, gde operiše zajedno s našim stručnjacima.
Juče su uradili dve operacije, od kojih je jedna bila karcinom debelog creva, a za danas je planirana jedna intervencija. Plan je da se uradi i citoreduktivna hirurgija i hipertermička intraperitonealna hemioterapija, koja se radi kod uznapredovalih karcinoma trbuha. Pacijentima se prvo hirurški uklanjaju svi vidljivi tumori i metastaze u trbuhu, a potom se stomak sat i po ispira citostaticima. Izraelski lekar je do sada uradio oko 400 ovih operacija, dok su u Institutu uradili desetak ovakvih intervencija.
Direktor Instituta profesor dr Zoran Radovanović kaže da je dr Nisan veliko svetsko ime kada je reč o hirurgiji uznapredovalih karcinoma trbuha , ali je istakao i da je Institut jedina ustanova u Vojvodini u kojoj se radi ova operacija, jer imaju opremu.
Pumpu neophodnu za ovu operaciju nabavili smo pre dve i po godine i do sada smo uradili oko deset operacija. Dr Nisan je ovde da prenese svoja iskustva, jer je uradio veliki broj ovih operacija, a pacijentima s uznapredovalim karcinomom trbuha ova operacija je jedina šansa za produženje života, pa i za izlečenje, rekao je dr Radovanović i napomenuo kako se operacija u Institutu izvodi o trošku Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje, a košta od jednog do tri miliona dinara, u zavisnosti od posteoperativnih komplikacija.
Profesor Aviram Nisan je prvi put u Srbiji i kaže da njegov tim već 12 godina radi ovu operaciju, a uradili su ih oko 400. Namenjena je pacijentima za koje ne postoji druga šansa za izlečenje.
Cena operacija je od 10.000 do 15.000 evra, ali je i skup i svaki ciklus hemioterapije, te ova operacija u stvari smanjuje troškove. Svi pacijenti imaju četvrti stadijum bolesti, a operacije se rade i kod dece, kazao je dr Nisan i napomenuo kako je aparat HIPEK, uz pomoć kojeg se stomak isprira citostaticima - “lamboryini u operacionoj sali”.
Ova procedura daje nadu za izlečenje, a pokazala se uspešna kod trećine pacijenata. Kod nekih vrsta tumora imamo bolje rezultate. Zato je važan odabir pacijenata i kandidati za ovu intervnciju su oni koji imaju metastaze u abdomenu, ali ne i van njega. Operacija traje od šest do oam sati i pokušavamo da odstranimo sve tumore iz stomaka, a kad se sve izvadi, uvodi se hemioterapija, koja traje 90 minuta. Citostatici su zagrejani na 42 stepena Celzijusa, jer tako prodiru u tkivo u dubinu do tri milimetra, objasnio je dr Nisan.
Zahvaljujući pumpi, kroz stomak pacijenta prolaze tri do četiri litre tečnosti u kojoj su citostatici različite koncentracije.
Nakon operacije, pacijentima je potrebno tri do četiri meseca da se oporave i vrate redovnim obavezama, ali godinu dana kasnije dolazi do poboljšanja kvaliteta života. Dr Nisan navodi da ima pacijente koji su operisani pre 12 godina, a sada su dobro, putuju, rone, žive normalno.
Profesor Nisan juče je pre odlaska u operacionu salu održao prezentaciju lekarima Instituta, a rekao je i kako se nada da će ova njegova poseta označiti početak saradnje dve ustanove.
Dr Nisan je juče operacije radio zajedno s načelnikom Hirurškog odeljenja Klinike za operativnu onkologiju Instituta profesorom dr Mlađanom Protićem, s kojim sarađuje već 15 godina.
LJ. Petrović