overcast clouds
20°C
15.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

КОСИЛИЦЕ ВЕЋ БРУЈЕ, СЕЗОНА ЈЕ СТАРТОВАЛА: Сами косите? Ево колико кошта услужно кошење траве

09.04.2025. 09:11 09:19
Пише:
Извор:
Дневник/Б92
Дневник/Архива
Фото: Дневник/Архива

Косилице у комшилуку су већ почеле да брује. Сезона је тек почела, а главно питање је: да ли је исплативије да косите сами или ангажујете некога за то?

Сунце је огрејало, цвеће цвета, птице цвркућу, косилице тандрчу – пролеће је! Током пролећа, скраћивање траве је најучесталије јер тада најбрже расте и тако ће потрајати док летње жеге не зауставе траву, макар привремено.

Док се косилице највише чују у насељима ван града, већина грађана у градским срединама се мучи са травнатим површинама око својих зграда јер је чекање радника јавних предузећа понекад предуго па, уместо да то ураде сами, радије ангажују фирме или појединце који се баве кошењем.

Колико кошта услужно кошење траве?
Како бисмо сазнали колико кошта кошење ако не желите сами то да радите, разговарали смо са Миљаном, који се већ 15 година бави тим послом и коси око викендица крај Дунава.

Он је за B92.net објаснио да цена зависи од тога колика је трава пошто се са већом и гушћом травом повећава напор при кошењу као и утрошак горива и времена. Казао нам је да је у просеку стандардна цена за одржаване травнате површине 600 динара по ару за кошење тримером.

Наш други саговорник, Бојан, власник је фирме која се бави пословима одржавања викендица у једном викенд насељу 50-ак километара од Београда. Осим кошења обавља и све друге послове неопходне за савршен изглед вашег врта, а кошење наплаћује по квадратном метру јер, како каже, често коси и мање површине од једног ара.

Дневник/Архива
Фото: Дневник/Архива

Цена иде од 4 динара по квадрату за кошење тримером, а повећава се уколико треба да се однесе покошена трава, користе се парковске косилице, обрађују ивице, уколико је терен изразито стрм и слично. Стога цена може достићи и 10 динара по квадратном метру. Међутим, како наводи,  у просеку је око 600 динара по ару.

У опису својих делатности, многе фирме осим кошења нуде и друге услуге попут сакупљања и одношења траве, постављања тепих траве и сејања, фрезирања, крчења запуштених плацева или дворишта, орезивања дрвећа, уређења живе ограде, вађења пањева и др.

Јефтиније кад сами косите, али…
Косач Миљан нам је рекао да је на дуге стазе свакако јефтиније да сами косите, али да се на то одлучују само они који имају довољно времена и воље за тај посао.

Колико вас кошта кошење траве ако то сами радите зависи од тога колико морате да уложите у алат, његово одржавање и потрошено гориво, где се не рачунају сати сопственог рада.

Миљан је за Б92.нет казао да се тримером за просечно 45 минута колико траје један резервоар од 0,6 литара (мешавине бензина и уља) може покосити до 10 ари најлоном (кошење сечивом на тримеру плаћа се више, троши више горива и примењује само код јаче закоровљености).

Дневник/Архива
Фото: Дневник/Архива

Он је такође дао неколико савета у вези са набавком тримера јер на тржишту постоји широк спектар машина, од оних непознатих произвођача које су најјефтиније, до најскупљих професионалних алата какве он користи.

Наиме, јефтинији уређаји више троше гориво, више се кваре, краће трају, немају довољно развијену сервисну мрежу, а мотори су им мање ефикасни те су слабији при истој декларисаној снази од скупљих машина. Ипак, за мање површине и краће периоде експлоатације могу да буду прави избор уз пажљивију употребу.

Искуство нашег другог саговорника Бојана то доказује. Он каже да са 0,9 литара мешавине (цене око 250 динара) колико му стаје у резервоар, покоси до 10 ари, где разлику у потрошњи горива треба приписати томе што наши саговорници користе различите тримере.

Колико би вас стајао алат да косите сами?
У суштини, имате избор између моторних (бензинских), електричних, акумулаторских, ручних косилица као и трактор косилица. Коју изабрати? Зависи од површине терена који ће се косити, његовог рељефа и облика, расположивог времена, али и присутности биљака.

Косачи са којима смо разговарали су нам рекли да су косилице на струју углавном намењене за мање травњаке нарочито због тога што је кретање ограничено дужином кабла (а и мора се строго пазити да се не захвати кабл при кошењу!). Управо зато су бензинске косилице практичније јер не мора стално да се води рачуна о каблу, а оне се препоручују за кошење површина до око 1.500 квадрата. Слична ствар је и са акумулаторским, само треба припазити на трајање батерије.

Дневник/Архива
Фото: Дневник/Архива

Тракторске косилице су погодне за терене које би било напорно косити неком другом косилицом. Дакле, углавном се користе за веће површине попут великих дворишта, паркова, плацева или спортских терена. Ако пак желите независност од струје, батерије и бензина онда је ручна косилица или коса за вас – али имајте у виду да изискују доста снаге и енергије, па и времена.

"Прочешљали" смо цене косилица у разним продавницама и ево колико би вас отприлике коштале:

-Моторне (бензинске) косилице: Од око 23.000 до 245.000 динара

-Електричне косилице: Од 8.500 до 44.000 динара

-Акумулаторске косилице: Од 19.000 до 130.000 динара

-Ручне косилице: Од 7.500 до око 16.000 динара

-Тракторске косилице: Од 220.000 до 465.000 динара

-Тримери: Од 10.000 динара до 118.000 динара

Уз то, треба рачунати и на заштитну опрему (штитник за лице, заштита за уши…) и потрошни материјал (најлон).

B92.net/Marija Vodeničarević

Извор:
Дневник/Б92
Пише:
Пошаљите коментар