broken clouds
18°C
20.09.2024.
Нови Сад
eur
117.058
usd
105.2585
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Завршен енглески камп за децу на салашу код Малог Иђоша

13.08.2018. 10:39 10:45
Пише:
Извор: Креативност и забава подједнако заступљени  Фото: Дневник.рс

МАЛИ ИЂОШ: На „Катаи” салашу код Малог Иђоша, већ четврту годину организован је „Енглески камп за децу и младе”, у организацији интернационалне, савремене протестантско - еванђеоске заједнице „Лајфгејт” из Новог Сада и Београда

. „Лајфгејт” заједница на овим просторима постоји пет година и од почетка настоји да поред својих редовних активности, омогући деци и младима да кроз кампове енглеског језика развијају таленте и потенцијале, али и да остваре нова пријатељства и проведу занимљиво лето. У реализацији идеје сваке године домаћинима помажу млади из „Лајфгејт” заједнице из Омахе у америчкој држави Небраска, који шаљу своје тимове за едукацију и анимацију.

- Иницијатива за овакав интернационални камп енглеског језика, родила се 2015. године - каже један од идејних твораца Ђорђе Тодоровић Гвозденовић. - Сагледавајући потребе деце и младих данас, лидерски тим „Лајфгејта” се уверио да је камп енглеског језика у природи, на коме ће учествовати и млади из САД, идеалан за учење енглеског језика и вештина комуникације, уз развијање добрих међуљудских односа. Такође, овакав камп је одлична платформа за културолошку размену. У том циљу, сваки камп има свој тематски наслов у контексту пријатељства. Тако је први, 2015. године је одржан под мотом „Учимо пријатељство”, а ове године тематски наслов кампа је „Трајно пријатељство”.


Бетани заволела Србију

Двадесетседмогодишња Бетани Ноел Лакс из Омахе, дипломирала је у САД Интеркултуралне студије и психологију. Четврти пут је на „Лајфгејт кампу”. -Уживам да будем са младима у различитим културама и помажем им у одрастању и сазревању. Овде у Србији сам фантастично прихваћена и сви ме воле. Одлучила сам након четири године повременог долажења у Србију током летњих кампова, следећи пут дођем на најмање две године. Тако ћу моћи да наставим позитиван утицај на младе током целе године. Уписаћу Филозофски факултет, учити српски језик, а у оквиру „Лајфгејта” у Србији, наставићу рад са младима. Такође, желим да свој мастер рад из Интеркултуралних студија, завршим баш овде у Србији, јер сам заволела вашу земљу и народ, а посебно младе – каже Бетани.


До сада је кампове похађало више од 200 деце, а ове године је постигнут рекорд од 73 деце, што показује тренд раста и популарности међу децом и младима у Србији. Креативни тим овог кампа сачињавају омладински лидери из “Лајфгејт“ заједница Новог Сада, Београда и Омахе, предвођени Сањом Вученовић, Драганом Митровчаном и Бетани Ноел - Лакс, који поред одговорајућих стручних квалификација, имају и вишегодишње искуство у вођењу оваквих кампова. Њима сваке године помажу комбиновани тимови одабраних волонтера.

- Полазници кампова су деца и млади из Србије али и са територије бивше Југославије, што нам је посебно драго - каже Тодоровић Гвозденовић. – Имамо кампере од осам до 16 година, а активности су  прилагођене спрам узраста и знања енглеског језика. Поред свакодневних часова енглеског, организују се различите спортске и забавне активности. Полазници играју фудбал и одбојку,  уче бејзбол и рагби. Затим су ту креативне радионице за прављење рукотворина, колор мајица, те разне игре које за циљ имају забаву и развијање тимског духа. Ту је и талент- шоу, где млади могу да покажу своје таленте и вештине.

Организују се и тематске вечери („Америчко вече” и „Српско вече”) које имају за циљ представљање америчке и српске културе и обичаја. На једном од ових догађаја, српски тим је представио традиционални војвођански вашар, и поучио госте из Америке да играју коло. Такође, амерички тим је презентовао амерички сајам уз традиционалну логорску ватру и припрему познатих слаткиша „марш меловс”. Велико интересовање је показано и за војвођанске обичаје, при чему је домаћинима помогло особље „Катаи” салаша.

Свако вече, полазници кампа слушали су краћа предавања о важности породице, пријатељства, комуникације као и о здравим начинима живота. Након предавања, учесници су имали прилику да у дискусији, у малим групама, изнесу своја искуства и науче нешто ново.

- Циљ оваквих активности је позитиван утицај на децу и младе, а од родитеља полазника кампа добили смо признања да су позитивне промене код деце веома уочљиве – потврдио је Ђорђе Тодоровић Гвозденовић.

С. Савић

Аутор:
Пошаљите коментар
Општина Мали Иђош чека индустријску зону

Општина Мали Иђош чека индустријску зону

26.10.2017. 09:05 16:48