Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Završen engleski kamp za decu na salašu kod Malog Iđoša

13.08.2018. 10:39 10:45
Piše:
Foto: Kreativnost i zabava podjednako zastupljeni  Foto: Dnevnik.rs

MALI IĐOŠ: Na „Katai” salašu kod Malog Iđoša, već četvrtu godinu organizovan je „Engleski kamp za decu i mlade”, u organizaciji internacionalne, savremene protestantsko - evanđeoske zajednice „Lajfgejt” iz Novog Sada i Beograda

. „Lajfgejt” zajednica na ovim prostorima postoji pet godina i od početka nastoji da pored svojih redovnih aktivnosti, omogući deci i mladima da kroz kampove engleskog jezika razvijaju talente i potencijale, ali i da ostvare nova prijateljstva i provedu zanimljivo leto. U realizaciji ideje svake godine domaćinima pomažu mladi iz „Lajfgejt” zajednice iz Omahe u američkoj državi Nebraska, koji šalju svoje timove za edukaciju i animaciju.

- Inicijativa za ovakav internacionalni kamp engleskog jezika, rodila se 2015. godine - kaže jedan od idejnih tvoraca Đorđe Todorović Gvozdenović. - Sagledavajući potrebe dece i mladih danas, liderski tim „Lajfgejta” se uverio da je kamp engleskog jezika u prirodi, na kome će učestvovati i mladi iz SAD, idealan za učenje engleskog jezika i veština komunikacije, uz razvijanje dobrih međuljudskih odnosa. Takođe, ovakav kamp je odlična platforma za kulturološku razmenu. U tom cilju, svaki kamp ima svoj tematski naslov u kontekstu prijateljstva. Tako je prvi, 2015. godine je održan pod motom „Učimo prijateljstvo”, a ove godine tematski naslov kampa je „Trajno prijateljstvo”.


Betani zavolela Srbiju

Dvadesetsedmogodišnja Betani Noel Laks iz Omahe, diplomirala je u SAD Interkulturalne studije i psihologiju. Četvrti put je na „Lajfgejt kampu”. -Uživam da budem sa mladima u različitim kulturama i pomažem im u odrastanju i sazrevanju. Ovde u Srbiji sam fantastično prihvaćena i svi me vole. Odlučila sam nakon četiri godine povremenog dolaženja u Srbiju tokom letnjih kampova, sledeći put dođem na najmanje dve godine. Tako ću moći da nastavim pozitivan uticaj na mlade tokom cele godine. Upisaću Filozofski fakultet, učiti srpski jezik, a u okviru „Lajfgejta” u Srbiji, nastaviću rad sa mladima. Takođe, želim da svoj master rad iz Interkulturalnih studija, završim baš ovde u Srbiji, jer sam zavolela vašu zemlju i narod, a posebno mlade – kaže Betani.


Do sada je kampove pohađalo više od 200 dece, a ove godine je postignut rekord od 73 dece, što pokazuje trend rasta i popularnosti među decom i mladima u Srbiji. Kreativni tim ovog kampa sačinjavaju omladinski lideri iz “Lajfgejt“ zajednica Novog Sada, Beograda i Omahe, predvođeni Sanjom Vučenović, Draganom Mitrovčanom i Betani Noel - Laks, koji pored odgovorajućih stručnih kvalifikacija, imaju i višegodišnje iskustvo u vođenju ovakvih kampova. Njima svake godine pomažu kombinovani timovi odabranih volontera.

- Polaznici kampova su deca i mladi iz Srbije ali i sa teritorije bivše Jugoslavije, što nam je posebno drago - kaže Todorović Gvozdenović. – Imamo kampere od osam do 16 godina, a aktivnosti su  prilagođene spram uzrasta i znanja engleskog jezika. Pored svakodnevnih časova engleskog, organizuju se različite sportske i zabavne aktivnosti. Polaznici igraju fudbal i odbojku,  uče bejzbol i ragbi. Zatim su tu kreativne radionice za pravljenje rukotvorina, kolor majica, te razne igre koje za cilj imaju zabavu i razvijanje timskog duha. Tu je i talent- šou, gde mladi mogu da pokažu svoje talente i veštine.

Organizuju se i tematske večeri („Američko veče” i „Srpsko veče”) koje imaju za cilj predstavljanje američke i srpske kulture i običaja. Na jednom od ovih događaja, srpski tim je predstavio tradicionalni vojvođanski vašar, i poučio goste iz Amerike da igraju kolo. Takođe, američki tim je prezentovao američki sajam uz tradicionalnu logorsku vatru i pripremu poznatih slatkiša „marš melovs”. Veliko interesovanje je pokazano i za vojvođanske običaje, pri čemu je domaćinima pomoglo osoblje „Katai” salaša.

Svako veče, polaznici kampa slušali su kraća predavanja o važnosti porodice, prijateljstva, komunikacije kao i o zdravim načinima života. Nakon predavanja, učesnici su imali priliku da u diskusiji, u malim grupama, iznesu svoja iskustva i nauče nešto novo.

- Cilj ovakvih aktivnosti je pozitivan uticaj na decu i mlade, a od roditelja polaznika kampa dobili smo priznanja da su pozitivne promene kod dece veoma uočljive – potvrdio je Đorđe Todorović Gvozdenović.

S. Savić

Piše:
Pošaljite komentar
Opština Mali Iđoš čeka industrijsku zonu

Opština Mali Iđoš čeka industrijsku zonu

26.10.2017. 09:05 16:48