Уручени уговори за куће 30 избегличких породица у Сомбору
СОМБОР: Свечаним уручивањем уговора о донацији у виду сеоских кућа и грађевинског материјала неопходног за њихову реконструкцију у оквиру петог потпројекта Регионалног стамбеног програма (РСП) у Републици Србији, у Сомбору је 30 породица избеглих током грађанског рата са територије данашњих самосталних држава Хрватске и Босне и Херцеговине, коначно решило своје стамбено питање.
Овом, за избегличке породице посебно радосном, догађају су поред домаћина, сомборске градоначелнице Душанке Голубовић присуствовали и помоћник комесара за избеглице и миграције Републике Србије Иван Гергинов, као и представници донатора и организатора целог пројекта Yozеf Мелот, заменик шефа Мисије ОЕБС у нашој земљи и Бригите Кухар представница делегације ЕУ, који су и уручили уговоре избегличким породицама.
Регионални стамбени програм, чијим Фондом управља Банка за развој Савета Европе, заједнички је и вишегодишњи програм Републике Србије, Босне и Херцеговине, Црне Горе и Републике Хрватске, који има за циљ да обезбеди трајна стамбена решења за најугроженије избегличке породице у региону. Спроводи се уз подршку ОЕБС-а и УНХЦР-а, а финансиран је средствима Европске уније, која је и највећи донатор, САД, Немачке, Норвешке, Италије, Швајцарске, Данске, Турске, Луксембурга, Шпаније, Кипра, Чешке, Мађарске, Румуније и Словачке.
- Ово је још један корак у трајном збрињавању најугроженијих избегличких породица, процеса у који се активно укључила Европа непосредно након завршетка грађанског рата на овим просторима - рекла је Бригите Кухар представница делегације ЕУ у Србији, одајући признање државним органима наше земље, Комесаријату за избеглице, али и сомборској локалној самоуправи, која је према њеним речима била можда и најважнији чинилац целог пројекта.
- Са 232 милиона евра ЕУ је највећи донатор целог пројекта, који до сада обезбедио 3.200 станова, сеоских домаћинстава или грађевинских пакета. Очекујемо да само у овој години на исти начин обезбедимо трајни смештај за додатних 2.500 породица, у следеће две године још 2.000 и тиме најкасније 2021. године обезбеђивањем крова над главом за преко 7.000 избегличких породица, коначно испунимо нашу агенду - рекла је Кухар.
У име избегличких породица захвалност донаторима и организаторима целог пројекта изразио је Дарко Паић, који је са породицом избегао у Србију, током злогласне операције „Олуја“ која је представљала организовани прогон Срба из Хрватске 1995. године.
До краја реализације Регионалног стамбеног програма у Сомбору ће, поред јучерашњих 30 сеоских кућа, бити обезбеђено укупно 226 стамбених решења.
- Данас смо доделили 30 сеоских кућа, а пред нама је обезбеђивање још 18 таквих решења. У Сомбору је већ додељен 31 пакет грађевинског материјала, а до краја године ћемо поделити додатних 80. У завршној фази је изградња 40 станова, као и куповина још 25 станова на тржишту некретнина, а доделили смо и две монтажне куће, за шта је, поред донаторских средстава, из buyеta Србије издвојено 53 милиона динара - појаснио је Иван Гергинов, помоћник комесара за избеглице и миграције Републике Србије.
- У избеглиштво сам кренуо из Војнића на Кордуну са супругом и два сина, тада тек петогодишњаком и тринаестогодишњаком. У првом моменту смо спас пронашли у Великој Копашници крај Лесковца, да би нас врло брзо примили рођаци у околини Сомбора, тачније у Чонопљи у којој ево данас обезбеђујемо трајно свој смештај - присетио се избегличких мука 56 -годишњи Паић, који је на западу Бачке доживео и радост добијања унучета.- Синове смо ишколовали, запослили су се, старији је завршио средњу саобраћајну, док је млађи након полицијске школе добио посао у сомборској Полицијској управи, а и приредио нам радост и подарио унучицу, па је уз коначно добијање властитог крова над главом мало рећи да смо срећни.
Пајићево одушевљење коначним решавањем стамбеног питања нескривено делиле су и преостале избегличке породице којима су донаторски уговори уручени на јучерашњој свечаности.
Текст и фото: М. Миљеновић